O autorze
Anna Omielan - ur. 14. maja 1993r. w Dąbrowie Białostockiej pływaczka. Mistrzyni świata, wielokrotna mistrzyni Polski. Zawodniczka białostockiego Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Start”. Pływa od dziecka. Pierwszy sukces osiągnęła w wieku 10 lat, zdobywając na zawodach jeden złoty i dwa srebrne medale. Następnie zdobywała laury na wielu imprezach w Polsce i zagranicą. Za swój największy dotychczasowy sukces uważa medale mistrzostw świata i występ na Paraolimpiadzie w Pekinie. Prowadzi liczne spotkania z młodzieżą podczas których uświadamia słuchaczy, że niepełnosprawność nie jest życiowym kalectwem, motywuje do szukania pasji i do działania. Ciężko pracuje i dąży do perfekcji. Najważniejszym celem sportowym jest dla niej teraz występ na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro.

Z protezą na lotnisku

Anna Omielan, stypendystka Renault Handisport Team
Brak nogi nigdy nie był dla mnie przeszkodą w podróżowaniu, bez względu na środek lokomocji. Gdybym miała sporządzić ranking moich ulubionych środków transportu latem, to na pierwszym miejscu byłby rower.Lekarze twierdzili, że z protezą raczej nie powinnam jeździć na rowerze, ale ja uważam, że ograniczenia są przede wszystkim w naszych głowach. Okazało się, że jest to nie tylko możliwe, ale także bardzo przyjemne. Oczywiście nic nie zastąpi samochodu i poczucia niezależności jaki daje. W aucie moja proteza również świetnie się sprawdza. Na kolejnych miejscach rankingu byłyby autobusy i pociągi, które kojarzą mi się z miłą lekturą, bo ten rodzaj podróżowania mniej angażuje i pozwala na czytanie książek.

Zdecydowanie na ostatnim miejscu rankingu są samoloty oraz promy i statki. Porty lotnicze zwykle oznaczają bardzo dużo chodzenia, co ciężko znoszę. Jednak najbardziej nieprzyjemnym punktem są dla mnie bramki kontrolne, bo tam jestem często proszona o zdjęcie protezy. To dosyć niezręczne i zawstydzające. Wyobraźcie sobie protezę na taśmie między torbami. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Mnie raczej zbiera się na łzy. Rozumiem, że tak trzeba, bo pewnie nie raz ktoś próbował coś nielegalnie przewieźć w protezie, ale to mnie nie pociesza. No i na końcu dochodzimy do podróży wodnych i tutaj muszę uczynić pewne publiczne wyznanie – mam chorobę morską! Tak, jestem pływaczką, która pół swojego życia spędza w wodzie i mam chorobę morską. Taka ironia losu!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Zaskoczenie po klęsce Szydło. [b]Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

Zaskoczenie po klęsce Szydło. Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. [b]Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza[/b]
DZIEJE SIĘ

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza