O autorze
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych. Absolwent Wydziału Prawa UJ w Krakowie, Adwokat.

Tego w TVN nie widzieliście, czyli sprawa Amber Gold

Solidarna Polska złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu RP, w celu przedstawienia przez Premiera Donalda Tuska informacji na temat działań organów państwa wobec ujawnionych nieprawidłowości dotyczących działania firm Amber Gold i OLT Express. Niestety, pomimo iż sprawa ta dotknęła osobiście kilkadziesiąt tysięcy Polaków, jedna z głównych telewizji informacyjnych (TVN24), nie przekazała nawet krótkiej informacji dotyczącej działań podjętych przez Klub, któremu przewodniczę.


W związku z tym przedstawiam Państwu treść uzasadnienia, na podstawie którego złożyliśmy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia:

Uzasadnienie:

Od kilku tygodni media donoszą, iż na skutek nieprawidłowości w działaniach firmy Amber Gold, właściciela OLT Express dziesiątki tysięcy klientów tych firm oraz setki pracowników ponieśli i nadal ponoszą nieodwracalne straty, polegające na niezrealizowaniu zobowiązań umownych, pracowniczych i ubezpieczeniowych. Z informacji ogólnie dostępnych wynika, że do zaistniałej sytuacji przyczyniły się nieudolne i niezorganizowane działania organów państwa (Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, organów ścigania, prokuratury i służb specjalnych).


Prezes firmy Amber Gold i OLT Express Marcin Plichta był sześciokrotnie skazywany przez sądy za różnorodne przestępstwa gospodarcze (oszustwa, wyłudzenia, fałszerstwa), m.in. w 2008 roku, kiedy to Sąd Rejonowy w Malborku skazał go na rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności, nakazując zwrot 117 tysięcy złotych, zagarniętych poprzez firmę Multikasa pokrzywdzonym osobom. Jeszcze przed zapadnięciem wyroku trwało postępowanie w tej sprawie, prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Mimo zapadających wyroków, które w konsekwencji zgodnie z art. 18 kodeks spółek handlowych zabraniały zarządzania jakąkolwiek spółką, Pan Marcin Plichta nadal prowadził jako Prezes działalność gospodarczą, zakładając kolejne spółki handlowe.


Nie bacząc na decyzję, jaką wydał w dniu 21 czerwca 2010 r. Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, zakazującej przedsiębiorstwu Amber Gold Sp. z o.o. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedsiębiorstwa składowego, firma ta nadal kontynuowała swoją działalność. Spółka ta nie składała w sądzie sprawozdań z działalności ani za rok 2012, ani za rok 2011, wbrew ciążącemu na niej obowiązku prawnego.


Firma OLT Express Poland złożyła wniosek o upadłość 31 lipca. Kilka dni wcześniej, 27 lipca, wniosek o upadłość ugodową złożyła firma OLT Express Regional. OLT Express jest winny zarządcom polskich lotnisk i spółkom serwisującym samoloty nawet kilkadziesiąt mln zł. Przez upadłość OLT Express poszkodowanych zostało tysiące klientów, ale też kilkuset pracowników przewoźnika.

Z kolei dnia 3 sierpnia 2012 r. firma Amber Gold wstrzymała wypłatę pieniędzy klientom, tłumacząc się zerwaniem umów przez banki, w których Amber Gold przetrzymywała swoje aktywa. Przyczyną takiego działania było umieszczenie przez KNF firmy Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych oraz pismo, które Komisja w dniu 6 lipca 2012 r. wysłała do wszystkich banków, zwracając uwagę, że współpraca z podmiotami z tej listy może zaszkodzić reputacji banków.

Podnieść należy, że Prokuratura Rejonowa w Gdańsku od 2010 roku prowadzi postępowanie dotyczące podejrzenia prowadzenia przez Amber Gold nielegalnej działalności bankowej. Zawiadomienie złożyła Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak wynika z informacji medialnych, Premier Donald Tusk był informowany przez służby specjalne o trudnej sytuacji finansowej firmy Amber Gold.

Jednocześnie okazało się, że właściciel firmy Amber Gold oraz OLT Express – Marcin Plichta współpracował z synem Premiera polskiego rządu, Panem Michałem Tuskiem, który był pracownikiem Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


Opisana sytuacja niewątpliwie stanowiła konflikt interesów, z uwagi na fakt, iż syn premiera, będąc pracownikiem Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, udzielał informacji jednemu z prywatnych przewoźników dotyczących „analiz ruchu lotniczego z Gdańska”. Bezspornym jest, że takie działania mogły narażać na szkodę Port Lotniczy oraz państwowego przewoźnika EuroLot.

W powyższej sytuacji należy postawić pytanie, czy współpraca syna Pana Premiera z Prezesem firmy Amber Gold, a jednocześnie właścicielem OLT Express Marcinem Plichtą nie stanowiła zapory dla sprawnych działań organów państwa wobec ujawnionych nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania firm Amber Gold oraz OLT Express? Dlaczego to syn Pana premiera jako pierwszy otrzymał od upadającej firmy OLT Express wynagrodzenie z tytułu współpracy, podczas gdy setki pracowników spółki nie otrzymało zaległych wynagrodzeń za wykonaną pracę oraz diet i innych poniesionych kosztów?

Przedstawiona powyżej sytuacja rodzi wiele pytań, dotyczących zarówno działalności organów państwa w tym: Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów, KNF oraz organów ścigania i służb specjalnych w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie czynności prowadzonych postępowań wobec firmy Amber Gold i OLT Express.

Dlatego chcielibyśmy uzyskać od Pana premiera informację, jakie działania zamierza podjąć rząd, aby uchronić obywateli przed stratami, wynikającymi
z nieprawidłowego działania ww. firm oraz niedostatecznych działań organów państwowych, których zadaniem jest troska o interes polskiego konsumenta?

Przedkładając powyższy wniosek, zwracamy uwagę na czynnik czasu, który pracuje na niekorzyść poszkodowanych, a daje szansę Marcinowi Plichcie wyprowadzenia kapitału i uniknięcia odpowiedzialności za swoje czyny. Fakt złamania przepisów kodeksu spółek handlowych przez Marcina Plichtę (zakaz zarządzania jakąkolwiek spółką), daje szansę dochodzenia przez poszkodowanych zwrotu powierzonych środków i naprawienia szkód, nie tylko z majątku spółki ale również z majątku osobistego samego sprawcy.

Warunkiem choćby częściowego odzyskania wyłudzonych od obywateli środków jest błyskawiczne i zdecydowane działania organów państwa, w tym polskiego parlamentu, którego rola jest kluczowa tym bardziej, że wielu ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów prawnych, regulujących obrót finansowy.

W związku z powyższym zasadny jest wniosek Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu RP, celem przedstawienia przez Prezesa Rady Ministrów informacji rządu na temat działań organów państwa wobec ujawnionych nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania firm Amber Gold oraz OLT Express, które to działania naraziły tysiące klientów tych firm oraz ich pracowników na nieodwracalne straty, a także przedstawienia informacji o podjętych działaniach, którym celem będzie ochrona klientów i pracowników ww. firm.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie