O autorze
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych. Absolwent Wydziału Prawa UJ w Krakowie, Adwokat.

STOP rozrastaniu administracji publicznej

Wczoraj Solidarna Polska zaapelowała do Rady Ministrów o podjęcie działań, w celu redukcji urzędów i ograniczenia administracji publicznej. Poniżej przedstawiam Państwu uzasadnienie projektu naszej uchwały.


W całej Europie władze publiczne z troską pochylają się nad potrzebą odpowiedzi na ekonomiczne zagrożenie kryzysem. Coraz powszechniejsza jest świadomość konieczności cięć w wydatkach. Nie jest jednak nigdzie akceptowalną praktyką i nie zgodzą się na nią również Polacy, by władza dokonywała na nich oszczędności i nakładała większe ciężary, sama zaś pozostawała w stanie rozpasanej konsumpcji polegającej na ciągłym wzroście liczby urzędników.

W minionej kadencji Rada Ministrów raz już przedłożyła projekt ustawy zmierzającej w tym kierunku. Mimo wątpliwości prawnych został on przyjęty przez Parlament, ale uległ zakwestionowaniu przez Trybunał Konstytucyjny. Nie jest jednak tak, że to jednorazowe podjęcie starań wyczerpuje obowiązki rządu, który obecnie może przejść do innych metod bilansowania budżetu, przerzucając koszty na obywateli – np. pogarszając sytuację podatkową twórców, czy obcinając ulgę internetową. Polacy nadal oczekują, że rząd zacznie ograniczenia od siebie zwłaszcza, że nawet Prezes Rady Ministrów wielokrotnie przyznawał, że za swoich rządów nie był nawet w stanie opanować patologicznego przyrostu liczby urzędników.

Od 2000 roku liczbę urzędników w Polsce niemal podwojono, zaś jej największy wzrost to lata 2008-2012, kiedy to za czasów rządów Platformy Obywatelskiej przybyło nam ponad 150 000 urzędników. Należy nadmienić,
iż corocznie wydajemy 30 miliardów złotych na utrzymanie administracji publicznej, co stanowi aż 10% budżetu naszego kraju.


Podnosząc powyższy apel Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, iż gdyby stosowny projekt rządowy w omawianym zakresie nie wpłynął w najbliższym czasie, konieczne będzie opracowanie projektu komisyjnego lub przedłożenie projektów klubowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy