O autorze
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych. Absolwent Wydziału Prawa UJ w Krakowie, Adwokat.

Prace nad „skrajnym projektem” Solidarnej Polski poparło 207 posłów. Dziękujemy!

Po raz pierwszy od 20 lat w polskim parlamencie odbędą się prace w komisji sejmowej nad projektem ograniczającym prawo do legalnej aborcji ze względu na podejrzenie uszkodzenia płodu. Pomimo usilnych prób zestawiania przez media i część polityków, jako skrajnych propozycji Ruchu Palikota z projektem Solidarnej Polski, to propozycje zawarte projekt Ruchu Palikota dopuszczające aborcję do 12 tygodnia ciąży zostały odrzucone w pierwszym czytaniu miażdżącą większością 365 głosów.


Jedynie 60 posłów z Ruchu Palikota i SLD było przeciwnych odrzuceniu. Z kolei przeciwko odrzuceniu „skrajnego projektu” Solidarnej Polski głosowało 207 posłów z 4 klubów SP, PiS, PO i PSL. Wczorajsze głosowanie dowiodło nie tylko tego, że nad zgłoszonymi postulatami zmian ustawy warto się pochylić, ale też, że jest klimat polityczny do zmian w ustawie antyaborcyjnej z 1993 r. Przedstawiona przez nas propozycja noweli ma więc duże szanse na uchwalenie.

Obecne prawo jest niehumanitarne, bo jak inaczej nazwać prawo do zabijania nienarodzonego człowieka tylko dlatego, że podejrzewa się u niego niepełnosprawność? Nie brakuje przykładów ludzi z różnym stopniem upośledzenia, którzy w swoim życiu osiągnęli bardzo wiele – ukończyli najlepsze uczelnie na świecie, stali się symbolami walki z własnymi słabościami, lub dzięki swojej determinacji osiągali sukcesy sportowe. Także Polacy kilka tygodni temu mogli czuć dumę z sukcesów naszych paraolimpijczyków.

Z wczorajszego głosowania można wyciągnąć wniosek, że w Sejmie znajduje się wielu parlamentarzystów, którzy nie poddali się presji krzykliwych lewicowych środowisk i zdecydowanej większości mediów tzw. ”głównego nurtu”. Należy im za to i za odwagę podziękować. Jaki będzie los ustawy w przyszłości? Czas pokaże. Sprawa aborcji jest jednak z gatunku zero-jedynkowych. Albo jesteśmy za prawem do życia, albo też nie. Niezwykle istotne jest także, że przy okazji tej debaty zwraca się uwagę i analizuje sytuacje rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. Nasze państwo w tej sprawie ma wiele do zrobienia. Solidarna Polska przedstawi niebawem propozycje ustawowe w tej sprawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy