O autorze
Zawodowo działam w obszarze HR oraz IT, prowadząc Soft Garden Sp. z o.o. oraz Human Garden.

Wcześniej przez kilkanaście lat pracowałem jako menedżer w firmach polskich i międzynarodowych. Jestem absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Specjalizacja - Zarządzanie Kapitałem Ludzkim.

Jestem autorem wielu publikacji oraz komentarzy eksperckich z zakresu rekrutacji oraz zarządzania zasobami ludzkimi, między innymi dla Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Magazynu Rekruter, NaTemat.pl, WP.pl, Magazynu BRIEF.

Od wiosny 2010 roku tworzę na Facebooku jedną z największych i najbardziej aktywnych stron poświęconych szeroko rozumianej tematyce pracy, własnego rozwoju oraz HR - Szukam Fajnej Pracy. Strona wielokrotnie zajmuje 1 miejsce w kategorii HR i rekrutacja w raportach Fanpage Trends. Jestem autorem bloga SzukamFajnejPracy.pl i bardzo popularnego artykułu (ponad milion wyświetleń) zatytułowanego "Atmosfera w pracy"

W rankingu serwisu HASH | FM skupiającego ponad 5 000 wpływowych twórców w Internecie w kategorii "Motywacja i Rozwój" plasuję się na podium.

Link do wybranych publikacji


Prywatnie jestem entuzjastą Formuły 1 oraz biegania.

Profil na Linkedin

Coaching - ArturFlorczak.pl

Zmiana zawodu w przyszłości. Czy będzie taka konieczność?

https://pixabay.com/pl/spawacz-fabryka-rury-481510//CC0 Public Domain


Ile znacie osób, które pracują przez 30 lat w jednej firmie? Czy w niedalekiej przyszłości w Polsce, każdy będzie musiał zmieniać zawód co kilka lat?

Z oczywistych względów w Polsce niewiele firm istnieje od trzech dekad. Niemniej, jak pewnie większość z Was, znam niewielu ludzi, którzy pracują tak długo w jednej firmie. Zwykle "zasiedzieli się" w urzędach oraz państwowych lub sprywatyzowanych przedsiębiorstwach, mających swój początek w PRL-u, no chyba, że zostali objęci programem "dobrej zmiany" ;)


Zwykle osoby te pracują w tych organizacjach, ponieważ w okolicy nie ma innego większego pracodawcy. Ponadto większość ludzi nie lubi zmian. Jeżeli nie ma przymusu ekonomicznego lub innego silnego bodźca, nie chcą wychodzić poza względną strefę komfortu. Czasami to obiektywne uwarunkowania życiowe wykluczają zmianę. Z drugiej strony pracodawcy chcą zatrudniać ludzi z doświadczeniem. Najlepiej kilkuletnim. Nie ma w tym nic dziwnego ani nagannego. Człowiek uczy się najwięcej przez doświadczenie. Chcąc zmienić zawód na znacznie odbiegający od obecnego, najczęściej nie mamy żadnego doświadczenia w nowej dziedzinie. Możemy mieć pewne predyspozycje, jednak i to nie ułatwia znalezienia pracy.


Po jakimś czasie poszukiwań ludzie zwyczajnie są zniechęceni do tłumaczenia, że są zdolni i wszystkiego mogą się nauczyć . W większości przypadków mówią prawdę, są zdolni. Jednak nawet najzdolniejszy człowiek potrzebuje czasu i doświadczenia, aby szybko i dobrze wykonywać powierzone zadania. Dlatego pracodawcy wybierają „pewniaka”, który przynajmniej na etapie CV i pierwszych rozmów wykazuje konieczne umiejętności. W praktyce jednak z tymi „pewniakami” różnie bywa.


Takie myślenie oparte wyłącznie na docenianiu doświadczenia jest oczywiście czasami błędne, ponieważ ludzie ze świeżym spojrzeniem na naszą działalność mogą wnieść wiele nowych i użytecznych elementów z dotychczasowych praktyk w zupełnie innych dziedzinach. Zwykle są bardzo zmotywowani. Chcą udowodnić sobie i otoczeniu, że dadzą radę.

Jak to będzie w przyszłości? Analizując gospodarki znacznie bardziej rozwinięte od naszej, przychodzi mi na myśl Japonia, którą zgodnie ze słowami byłego prezydenta mamy w przyszłości być. Fluktuacja pracowników w znanej mi dobrze, wiodącej japońskiej korporacji z branży elektronicznej jest bardzo niska. Wielu ludzi pracuje tam od ukończenia szkoły, aż do emerytury. Młody człowiek już na starcie ma jasno przygotowaną ścieżkę kariery i teoretycznie wie co będzie robił w tej organizacji za kilkadziesiąt lat.

Ścieżka ta uwzględnia wiele czynników i motywuje do doskonalenia w obrębie wybranej specjalizacji. To zachęca do systematycznej pracy w kierunku osiągnięcia najwyższego poziomu kwalifikacji w swoim fachu - filozofia Kaizen. Przy takim podejściu do rozwoju osobistego, zarządzania przedsiębiorstwem, wymagań pracodawców, warto rozwijać się w jednej wybranej dziedzinie przez całe życie.

Konieczność zmiany zawodu w przyszłości, będzie determinowana przez aspiracje i możliwości jednostki, to czy dana osoba wykonuje zawód który lubi, ale również wiele zależało będzie od tego jakie wzorce zarządzania będą dominujące w Polsce. Jeżeli zostaniemy drugą Japonią, to nie będziemy musieli zmieniać często pracy i zawodu. Będziemy specjalistami w naszej profesji. Tak jak na przykład Jiro Ono, który osiągnął światowy sukces w swojej dziedzinie. W zwiastunie mówi „Mój syn będzie musiał to robić do końca życia”.Przy zachowaniu obecnego podejścia do zarządzania w Polsce opartego często na wielofunkcyjności i wielozadaniowości pracowników, systemu edukacji, który wymusza zdobywanie wiedzy o wszystkim i o niczym, szanse na model japoński maleją. Zwiększając tym samym prawdopodobieństwo konieczności częstszych zmian zawodu w przyszłości.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy