O autorze
Prezes Zarządu Law&Partners Foundation, szef zespołu ekspertów specjalizujących się w rekomendowaniu podmiotów z rynku dedykowanych usług prawnych. Według Magazynu Brief jeden z 50 najbardziej kreatywnych managerów w Polsce, według Miesięcznika Gentleman jeden z pięciu najlepiej ubranych. Honorowy Członek Rady Programowej International Association of Business Communicators/ Oddział w Polsce, ambasador PEP® (Personal Efficiency Program®). Organizator spotkań i konferencji z cyklu Law&Business Meeting. Autor licznych publikacji, opracowań eksperckich, stały felietonista magazynów Sukces i Art&Business. Zwolennik brytyjskiego stylu ubierania, tamtejszej motoryzacji i buldogów. Jedyny człowiek w Polsce, który zarabia na prawnikach (wg Brief). Biznes potrzebuje prawników - on wie których.

Kryzys krezusowi wilkiem?

www.shutterstock.com
Co z tym kryzysem? Jest czy go nie ma? Kryzys sam w sobie nie istnieje, jest pochodną dookólnych zmian, które mogą być powodowane siłami przyrody, żywiołami, efektem działalności człowieka lub – co niestety najczęstsze - jego zaniechaniami...


Zarządzanie to sztuka korzystania z zasobów do realizacji celów. Skuteczny menedżer organizuje pracę wykorzystując kluczowe kompetencje zespołu. Na wyniki zarządzania poza strategią, rynkiem i najbliższą konkurencją składa się wiele czynników, również te społeczne i polityczne. Od pięciu lat słowo kryzys odmieniane jest przez wszystkich i wszystkie przypadki. Ekonomiczny ujawnił problem systemu zarządzania Unią Europejską. Trudności finansowych wspólnoty pokazały, że nie jest w stanie skutecznie i szybko reagować na zagrożenia i wydajnie im zapobiegać. Przedsiębiorstwa z kolei liczą skrupulatnie wydatki. Optymalizują procesy, zmniejszają koszty. Najbogatsi natomiast … idą na zakupy. W ubiegłym roku Rolls-Royce sprzedał najwięcej aut w swojej 100 letniej historii osiągając 30% wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedzającego. Wzrosty, choć już nie tak spektakularne, zanotowały również Jaguar i Land Rover oraz pierwsza dwudziestka najbardziej znanych firm z sektora dóbr luksusowych. Według szacunków Ernst&Young do końca 2014 roku sektor ten będzie rozwijał się w tempie do 7% rocznie, by sięgnąć w 2014 roku rynkowej wartości 220 miliardów euro.


Co więc z tym kryzysem? Jest czy go nie ma? Globalny rynek finansowy i rozwijająca się gospodarka twierdzą, że jest. Zgadzam się, ale dodaję "zarządzania". Kryzys sam w sobie nie istnieje, jest pochodną dookólnych zmian, które mogą być powodować siłami przyrody, żywiołami, efektem działalności człowieka lub – co niestety najczęstsze - jego zaniechaniami. Kryzys stał się dyżurnym tłumaczeniem dla kiepskich wyników finansowych, spadków efektywności, rentowności sprzedaży. Są też tacy, którzy dostrzegli w nim szansę i powtarzając za prezesem sieci Wal-Mart słynne zdanie kryzys? słyszałem o tym zjawisku, ale postanowiłem sie nie przyłączać świetnie sobie radzą korzystając z nagłej koniunktury.


Prawnicy? Problemy w gospodarce nie przyniosły zmniejszenia popytu na ich pracę. Nie spowodowały też wykwitu zleceń. Lansowana zasada, że to co zabija gospodarkę, wzmacnia kancelarie jest mitem takim samym jak to, że silikonowe piersi eksplodują w samolotach. Na miliony ich posiadaczek i kilka razy większą liczbę rejsów zdarzyło się to kilka razy i wynikało jedynie z błędów medycznych. Kancelarie nie eksplodują. Rynek prawniczy jest przewidywalny. Rosnące oczekiwania klientów wynikają poniekąd z kryzysu zarządzania. Prawnik musi być dzisiaj częściej doradczą. Sprawnym. Musi – tak prozaicznie – umieć powiedzieć "nie" swojemu zleceniodawcy, by ten nie kupił kolejnego samochodu czy nowej łódki i tym samym nie stał się uczestnikiem rosnącego rynku dóbr luksusowych w procencie zarezerwowanym dla tych, którzy stali się nimi jedynie w wyniku własnych błędów w zarządzaniu.(materiał ukazał się w ostatnim numerze Magazynu Sukces, w którym autor publikuje felietony na temat prawa, biznesu i życia codziennego)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę

LEKKO

0 0Anna Lewandowska znowu to zrobiła. Jej banalny przepis na "wodę mojito" rozkłada na łopatki
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie