O autorze
Prezes Zarządu Law&Partners Foundation, szef zespołu ekspertów specjalizujących się w rekomendowaniu podmiotów z rynku dedykowanych usług prawnych. Według Magazynu Brief jeden z 50 najbardziej kreatywnych managerów w Polsce, według Miesięcznika Gentleman jeden z pięciu najlepiej ubranych. Honorowy Członek Rady Programowej International Association of Business Communicators/ Oddział w Polsce, ambasador PEP® (Personal Efficiency Program®). Organizator spotkań i konferencji z cyklu Law&Business Meeting. Autor licznych publikacji, opracowań eksperckich, stały felietonista magazynów Sukces i Art&Business. Zwolennik brytyjskiego stylu ubierania, tamtejszej motoryzacji i buldogów. Jedyny człowiek w Polsce, który zarabia na prawnikach (wg Brief). Biznes potrzebuje prawników - on wie których.

Snowden: historia skończona

www.shutterstock.com
Rewelacje Edwarda Snowden'a o PRISM globalnie niczego nie zmienią.


Świat inwigilował się od zarania swoich dziejów i będzie to robił na sekundę przed tym jak wyparuje. Naiwnością było sądzić, że służby specjalne mocarstw takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja czy Wielka Brytania nie podejmują działań wobec swoich sprzymierzeńców. W tym aspekcie informacje Snowdena nie są nikomu na rękę. Amerykanie zostali złapani na "trzymaniu rączek pod kołdrą". Świat powinien zareagować - tego oczekuje się od rządów poszczególnych krajów i wspólnoty europejskiej. To dla wielu kłopotliwa sytuacja. Jak bardzo pokazuje reakcja Ministra Sikorskiego, który operuje frazesami i lekceważy temat azylu dla Snowden'a. Nie twierdzę, że w interesie Polski jest natychmiastowe udzielenie go, twierdzę, że w interesie Polski nie jest podskakiwanie na wysokość jaką wskaże amerykańska ręka z przynętą. Minister Sikorski zadbał szybko o wysłanie jasnego komunikatu, że integruje się w bólu ze Stanami Zjednoczonymi. Wie, że Polska nie była inwigilowana przez USA, czy wie czym ten fakt zostanie nam osłodzony?

Rządy europejskie oburzają się dla zasady. Tego oczekują obywatele i lokalne opozycje. W międzyczasie wiele z nich wyśle utajnione noty z pytaniami kiedy i jak można będzie skorzystać z tej cudownej technologii - "wszak jesteśmy partnerami i mamy wyższe cele - w załączeniu lista osób do popilotowania...". Niewykluczone też, że miało to już miejsce w odwrotną stronę - "jesteśmy sojusznikami, korzystajcie z tego czym dysponujemy i nie podnoście rabanu, bo nie posłuży nam to wspólnie w monitorowaniu tych, których dla was monitorować możemy/chcemy...".

Sam Snowden nie jest superłakomym kąskiem. Nie można mu odmówić wiedzy na temat kilku rzeczy, które nie były powszechnie wiadome, ale jego przydatność dla innego państwa jest ograniczona. Do konkretnego wykorzystania jego informacji potrzeba pieniędzy. Nie milionów czy miliardów dolarów. Bilionów.


Edward Snowden przestrzelił z oszacowaniem swojej wartości. Liczył, że dla Chin czy Rosji będzie łakomym kąskiem i te miejsca (jedno z nich) zapewnią mu superbyt do końca życia. By tak się stało wraz z nim musiałyby przejść do nowego płatnika setki ludzi. Technologia, o której mówi jest tak skomplikowana, rozległa, futurystyczna i nade wszystko kosztowna, że jego misję można uznać za zakończoną. W kategoriach wielkiej polityki i gry służb specjalnych jest nieudanym zrywem marketingowym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam