O autorze
Profesor nauk prawnych. Najdłużej urzędująca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce, sprawowała tę funkcję przez sześć lat (2007-2013). Z jej inicjatywy przeprowadzono kompleksowe reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Od 2004 roku związana z Platformą Obywatelską. Poseł na Sejm VII kadencji.
W maju 2014 roku uzyskała mandat Posła do Parlamentu Europejskiego. Jest wiceprzewodniczącą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Działa także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).
Mandat europosła sprawuje po raz drugi, zasiadała w Parlamencie Europejskim także w latach 2004-2007.
Jest członkiem Transparency International Polska i Amnesty international.

Ponad 8 mld euro do podziału pomiędzy najlepszych naukowców

W 7 Programie Ramowym na badania naukowe przewidziano aż 55 miliardów euro. Ale polskie zespoły badawcze zdobyły tylko pół procenta tej sumy. Czy pokusimy się o więcej? Oby! Komisja Europejska właśnie ogłosiła ostatnie konkursy z rekordową pulą


Do podziału pomiędzy najlepszych europejskich naukowców zostało aż 8,1 mld euro. W 52 konkursach w 7. Programie Ramowym zarezerwowano pieniądze na badania naukowe służące m.in. zdrowiu człowieka, ochronie środowiska czy też wyzwaniom, jakie stawia przed nami postępująca urbanizacja. Ponad miliard euro trafi do małych i średnich przedsiębiorstw, finansowy zastrzyk ma pobudzić ich innowacyjność.
Ta konkursowa pula to dla nauki w Polsce kolejna szansa. Z nadzieją patrzę więc na nasze najlepsze ośrodki badawcze – zwłaszcza wyłonione dopiero co Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące. Specjalizują się w naukach ścisłych i medycznych, a to właśnie w tych obszarach badawczych można wygrać najwięcej.
I chociaż w całym 7 Programie Ramowym polscy naukowcy niewiele środków pozyskali na badania, to w ostatnich miesiącach pokazali, że mamy potencjał, z którego możemy być dumni. Zdobyli blisko jedną czwartą wszystkich funduszy w konkursie REGPOT (Potencjał Badawczy). Z ponad 140 mln euro, jakie były do wygrania, do polskich ośrodków popłyną 33 miliony. Dzięki tym pieniądzom będzie można zakupić nowoczesną aparaturę do badań albo nawiązać współpracę ze światowej klasy zespołami badawczymi.
Czy na finiszu 7 Programu Ramowego uda się jeszcze powtórzyć taki sukces?
Gdybyśmy zawalczyli choćby o jedną dwudziestą z 8-miliardowej puli, jaka została do podziału, to do końca 2013 roku nauka w Polsce uzyskałaby dodatkowe wsparcie ponad 400 milionów euro! Konkursy te stwarzają więc szansę wszystkim ambitnym naukowcom do realizacji swoich wymarzonych programów badawczych. Czy skorzystamy z tej szansy?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka