O autorze
Bartłomiej Krawczyk, wielbiciel nauki, a w szczególności geologii. Researcher ciekawostek naukowych, którymi uwielbia się dzielić i aktywny bloger.
Fascynują go wulkany, kataklizmy naturalne, najbardziej niedostępne zakątki Ziemi, Kosmos i jego sekrety oraz siła ludzkiego umysłu, która pcha nasz świat
do przodu. Pod adresem wulkanyswiata.blogspot.com prowadzi pierwszy polski popularnonaukowy blog o wulkanach i zjawiskach pokrewnych. Lubi horror i ciężkie brzmienia. Od czasu do czasu będzie zamieszczał recenzje filmowe i muzyczne.

Jazz i fizyka [recenzja]

Prószyński i Spółka
"Jazz i fizyka" Stephona Alexandra od razu przykuwa uwagę. Jej autor jest fizykiem teoretycznym, kosmologiem i saksofonistą jazzowym, który w debiutanckiej książce (właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa Prószyński i Spółka) skupia się na własnych badaniach i teoriach splatając fizykę teoretyczną z muzyką, konkretnie jazzem. Zdecydowanie nie jest to typowa książka popularnonaukowa, gdyż oprócz solidnie przedstawionej wiedzy fizycznej odnajdziemy w niej informacje z zakresu teorii muzyki oraz fragmenty dotyczące osobistego życiorysu Stephona Alexandra.


W życiu pochodzącego z Trynidadu Stephona Alexandra zazębiały się dwie pasje: muzyka (już jako chłopiec brał lekcje muzyczne na Bronksie) oraz fizyka teoretyczna, którą studiował na Imperial College. Później przyszły osiągnięcia zarówno na polu muzycznym, jak i naukowym np. ukazanie się w sierpniu 2014 roku albumu "Here Comes Now" będącego owocem twórczej współpracy z Erinem Rioux czy kosmologiczna praca naukowa z 2015 roku "Próba wyjaśnienia problemu doskonałego dostrojenia w ramach teorii Wszechświata cyklicznego".

"Jazz i muzyka" mimo momentami dość hermetycznego języka naukowego wciąga. W swojej na poły autobiograficznej książce Stephon Alexander zabiera czytelników w podróż w głąb ogólnej teorii względności Einsteina, mechaniki kwantowej, teorii superstrun, Wielkiego Wybuchu, inflacji Alana Gutha czy ewolucji gwiazd i galaktyk przy omawianiu co trudniejszych zagadnień posługując się muzycznymi analogiami. Najczęściej przywoływani są Pitagoras (w kontekście muzyki sfer), Kepler, Newton, Einstein, który skądinąd uwielbiał muzykę oraz słynny muzyk jazzowy John Coltrane, który z kolei uwielbiał eksperymenty myślowe i osiągnięcia naukowe Einsteina.

Nie wszystkie objaśnienia równań, diagramów czy dyskusji z zakresu fizyki teoretycznej, kosmologii czy teorii muzyki były dla mnie jako dla laika zrozumiałe, ale nie da się ukryć iż "Jazz i muzyka" to książka napisana z zaraźliwym entuzjazmem, która zachęciła mnie do posłuchania kilku słynnych artystów jazzowych (moja nikła znajomość jazzu ogranicza się do współczesnych wykonawców dark jazzowych w rodzaju The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble czy Bohren & der Club of Gore).


Warto posłuchać "Here Comes Now" (2014) Stephona Alexandra i Riouxa poniżej:

https://rioux.bandcamp.com/album/here-comes-now-2
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno