O autorze
Bartłomiej Ciążyński.
radca prawny, prowadzi Kancelarie Prawną we Wrocławiu. Prezes Fundacji Inicjatywa Kapitału Społecznego. Trochę publicysta ("Rzeczpospolita", "Przegląd", "Dziennik Gazeta Prawna", krytykapolityczna.pl, liberte.pl). Lewak. Leming. Słoik z Kłodzka we Wrocławiu. Przewodniczący SLD we Wrocławiu #alwaysopenminded @BartekCiazynski b.ciazynski@wp.pl

Bronię Partii Razem

Gazeta.pl donosi, że Prokuratura Krajowa sprawdza, czy nie ma podstaw do delegalizacji Partii Razem. Otóż - nie ma. Razem działa w ramach demokratycznego porządku i nie odwołuje się do zbrodniczych ideologii, co wynika z ich statutu i aktywności. Są za to podstawy do delegalizacji ONR, który jest za wprowadzeniem ustroju hierarchicznego, czyli totalitarnego. Jak zdelegalizują Razem to jest ostateczny koniec demokracji w Polsce.


Pomysł, żeby zdelegalizować Partię Razem, bo odwołuje się do ideologii komunizmu jest z kategorii prawnego absurdu.

Zgodnie z art. 13 Konstytucji w Polsce zakazane jest działanie partii, które odwołują się do "totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu", zaś zgodnie z art. 188 Konstytucji TK może badać cele i działalność partii pod kątem ich zgodności z Konstytucją.

Razem, którzy - dodam dla kronikarskiego porządku - ostro zwalczają moją partie (SLD) w żadnej mierze nie odwołują się do totalitarnych ustrojów i ideologii. Ich statut zakłada demokratyczne i transparentne metody wyboru władz partii. Działają w ramach demokratycznego reżimu i się mu w pełni podporządkowują np. biorą udział w wyborach, a nie zakładają zdobycie władzy przemocą, czy przez zamach stanu. Nie kwestionują demokratycznego ustroju. Nie stosują przemocy. Nie odwołują się do zbrodniczych ideologii. W przeciwieństwie do ONR-u, który wprost piszę w deklaracji ideowej, że jest przeciw demokracji, a za ustrojem hierarchicznym, czyli totalitarnym, a ponadto już samą nazwą wprost odwołuje się do faszystowskiego "dziedzictwa".

Dlatego, Prokuratura Krajowa, która zajęła się rzekomą legalnością działania Razem, powinna wziąć się za sprawdzanie ONRu, gdzie są naprawdę mocne postawy do delegalizacji tej organizacji.

Jeżeli Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpi do ubezwłasnowolnionego politycznie Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o delegalizację Partii Razem będziemy mieć przekroczony kolejny Rubikon kończenia się demokracji w Polsce. Przecież wolność działania i zrzeszania się w partiach politycznych, pluralizm partyjny to sól demokracji. Od tego tak naprawdę w demokracji wszystko się zaczyna. Kolejne demokratyczne kroki to gwarancje praworządności np. dzięki niezależnemu sądownictwu.


Nasza demokracja jest już mocno upośledzona, okrojona. Bez gwarancji dla niezawisłości sędziów (polityczny KRS), bez niezależnego sądu konstytucyjnego, z zależną prokuraturą i mediami publicznymi, z ograniczeniami w wolności zgromadzeń etc. Bez swobody i pluralizmu partii to już będzie jeździec bez głowy, demokracja bez demokracji. Koniec.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
TYLKO W NATEMAT 0 0Tomasz Grodzki obawiał się manipulacji TVP. Tak wyglądały kulisy przygotowań do orędzia
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
0 0Tak wyglądało orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Zobacz pełne nagranie!
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO