O autorze
Cały czas lubię szukać nowych i ciekawych zajęć, w których mogę się spełniać. Obecnie zgłębiam tajniki coachingu oraz doradztwa, a zajmuję się marketingiem. Mam wiele ciekawych zainteresowań, począwszy od sportu, motoryzacji, a kończąc na kinie czy muzyce. Kiedy "dawno temu" zajmowałem się sportem elektronicznym, miałem okazję publikować swoje teksty na łamach onet.pl, Gry-OnLine.pl, czy gamecorner.pl i wielu, wielu innych.

Zaśpiewajmy na EURO hymn a cappella!

mmopole.pl
8 czerwca w okolicach godziny 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozbrzmi po raz pierwszy w turnieju „Mazurek Dąbrowskiego”. To on ma sprawić, że nasi piłkarze zagrają jak niesieni na skrzydłach i wygrają każdy swój mecz. Pytanie tylko po jakim wykonie będą bardziej zagrzani do walki - chóru Uniwersytetu Warszawskiego czy kibiców w wersji a cappella?Im bliżej jesteśmy pierwszego meczu mistrzostw, tym coraz więcej mówi się o ceremonii otwarcia i o tym, kto ma na niej się pojawić. Wszystko przez zamieszanie wokół zespołu Jarzębina i utworu „Koko koko”. Okazało się bowiem, że miłe panie nie pojawią się na murawie, a ich dzieło opanuje trybuny z głośników. Natomiast hymn narodowy, jak nieoficjalnie podano 1 czerwca, wykonać ma chór Uniwersytetu Warszawskiego. Na szczęście nie jest to Michał Szpak, ani inna Edyta Górniak…

Przywykliśmy do tego, że na ważnych ceremoniach otwierających jakiekolwiek zmagania sportowe, hymn narodowy wykonują gwiazdy muzyki. Zwykle są to pojedyncze osobowości, które swoim śpiewem narażają się na ogromne fale krytyki. Najpopularniejsza pomyłka, to chyba Edyta Górniak na Mistrzostwach Świata w Korei 10 lat temu. Do niej można dołączyć także Mateusza Krautwursta i jego wykonanie hymnu USA na gali KSW 14. Gwiazdy zza oceanu też różnie sobie radziły z amerykańskim hymnem. Ostatnio skompromitował się wokalista AerosmithSteven Tyler. W związku z tym uważam, że powierzenie tak odpowiedzialnego zadania chórowi z UW jest świetnym rozwiązaniem, aczkolwiek nie twierdzę, że najlepszym.

Wieloosobowa grupa śpiewaków, powinna zapewnić wszystkim Polakom pewien „spokój” i raczej nie narazi nas na atak żenady, który uderzył już co najmniej dwukrotnie. Wydaje mi się jednak, że organizatorzy powinni wykorzystać największy atut jaki będą mieć do dyspozycji Polscy piłkarze. Nie chodzi mi o nic innego, jak tylko o tysiące kibiców na stadionach i miliony przed telewizorami.


Od kilku lat przed meczami polskiej reprezentacji siatkarzy „Mazurek Dąbrowskiego” jest śpiewany a cappella przez kilka tysięcy kibiców obecnych na hali. Nic nie daje takiego kopa i dreszczy jak „czysty” hymn polski śpiewany przez tyle ludzi. Ktoś kto tego nie przeżył, nie zrozumie. Zastanawiam się więc, dlaczego organizatorzy nie zdecydowali się na taki krok. Ponad 50 tysięcy ludzi śpiewających wspólnie hymn narodowy dodałoby piłkarzom jeszcze więcej pewności siebie. Z kolei całemu światu po raz kolejny udowodnilibyśmy, że Polacy to najlepsi kibice globu, a nie kibole biegający z kijami bejsbolowymi po murawie.

Zaraz odezwą się ludzie, którzy stwierdzą, że na stadionie nie będzie czuć tego „powera” i będą mieli rację. Na hali jest inna akustyka, jednak szczerze wątpię w to, aby śpiew wydobywający się z gardeł kilkudziesięciu tysięcy ludzi uciekł w niebiosa. Miałem okazję być w Spodku oraz na Stadionie Miejskim w Poznaniu – i tu, i tu klimat był niezapomniany.Fajnie byłoby, gdyby chociaż w tych dwóch kolejnych (pewnych) meczach wprowadzono taką formę zaprezentowania hymnu naszego państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona