O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Czerwiec

bmw
Czerwiec to miesiąc po cześci jeszcze wiosenny, po części już letni. Za chwilę bedziemy puszczać wianki i cieszyć się najdłuższym dniem w roku.


Z początkiem czerwca można rozpocząć zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej, oraz wczesnych odmian czereśni.
Bieżący miesiąc to okres intensywnych prac pielęgnacyjnych w warzywniku. Regularnie rośliny odchwaszczamy, nawozimy, nawadniamy i doglądamy czy nie występują choroby.
Palikujemy pomidory i usuwamy im regularnie boczne pędy wyrastające w kątach liści. Na początku miesiąca siejemy ogórki, dynie i patisony, a także kalarepę oraz buraki na późny jesienny zbiór.
Dosiewamy również fasolę szparagową na późniejsze zbiory.W części ozdobnej ogrodu, usuwamy, przekwitłe kwiatostany różaneczników, azali i irysów. Wykopujemy cebulki tulipanów. Cieszymy się pięknością i zapachem peonii.
Cieszmy się zielenią, która wprost właśnie teraz „ bije „ po oczach i pogoda, piękną, ciepłą, ale nie upalną. Obserwujmy owady, tańczące nad kwitnącymi kwiatami, zbierające nektar. Relaksujmy się świeżym powietrzem, kumkaniem żab, świergotem ptaków.
W czerwcu wszystko rośnie "w oczach". Z dnia na dzień zmienia się nasz ogród. Równie szybko rośnie trawa, którą należałoby kosić przynajmniej raz w tygodniu, ja ograniczam się do koszenia, co 10 dni. Skoszoną trawę po części rozsypuję na grządki, jako ściółkę, resztę po wyschnięciu dodaje do kompostu.
Zapomniałam wspomnieć o chwastach, które rosną z szybkością światła i nie nadąży się ich rwać, pielić, usuwać. Ale to już każdy działkowiec i ogrodnik wie.Czyż nie?
Chciałam na chwilę jeszcze wrócić do tematu zwalczania szkodników metodami naturalnymi. Otóż rośliny same w sobie mają zdolność odstraszania szkodników, oczywiście nie wszystkie.
Nasturcja ogranicza szkodliwość mszyc, powinna być wszechobecna w naszych ogrodach, podobnie jak nagietka lekarska, która zwalcza wiele chorób. Bazylia ogranicza występowanie mączniaka i dobrze oddziałuje na pomidory. Cząber zaś wpływa korzystnie na wzrost fasoli, a szałwia lekarska, mięta i tymianek odstraszają bielinki. Kolendra posadzona obok drzew owocowych odstrasza ich szkodniki, a aksamitki przeganiają z ziemi nicienie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie