O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Maj

bmw
Maj, najpiękniejszy miesiąc w roku. Teraz kwitną bzy, konwalie, wciąż jeszcze tulipany, drzewa owocowe i krzewy ozdobne. Wszystko jest tak pięknie, soczyście zielone, że aż chce się przebywać w ogródku.


. Większość prac przeprowadziliśmy już w kwietniu, ale i w maju czeka nas trochę pracy.
Możemy śmiało wysiewać już fasolę, sałatę, rukolę, bazylię, aksamitki, cynię i wiele innych jednorocznych kwiatów.
Z uwagi na to, ż istnieje małe, ale zawsze, prawdopodobieństwo przymrozków od 12 do 15 maja, wstrzymujemy się z wysadzaniem roślin ciepłolubnych.
Ale już 16 maja możemy zaszaleć i posadzić dalie, canny, kale, a w warzywniku rozsady pomidorów, ogórków, papryki, cukini, dyni, bakłażana itd.
Nie wiem jak u was, ale u mnie trawa szaleje, czyli rośnie w zastraszającym tempie. Zaraz będę musiała ścinać ją po raz drugi.W doniczkach posadziłam już kilka pelargonii, petunii, begonii, teraz musze je podlać nawozem dla roślin kwitnących i czekać na efekty. Maj to miesiąc silnego wzrostu pokrzywy. Właśnie wybieram się na nie i mam nadzieję na zebranie wiadra lub i dwóch. Robię z niej gnojówkę, którą podlewam pomidory, ogórki, paprykę, cukinię i wszystkie roślinki ozdobne. Ponadto ściółkuje pomidory i ogórki pokrzywami. Pomidory potrzebują dużo potasu, w związku z tym w dołki, w które posadzimy pomidory należy włożyć skórkę od banan przykryć ziemią lub kompostem i następnie posadzić rozsadę pomidora.
W maju zaczynają dokuczać nam szkodniki, min. Mszyce. Zaobserwowałam, że zaatakowały mojego jaśminowca. Najlepszy sposób na nie, bez użycia chemii to mydło potasowe zmieszane z wodą i dodatkiem wyciągu z czosnku.
W słoneczne dni można zaobserwować wzmożone naloty, pszczół i innych owadów zapylających. Niestety pojawiają się też te mniej pożądane, jakimi są niewątpliwie szerszenie.
Najwspanialsza wiadomością z mojego ogródka jest to, że jedną z budek łęgowych zajęły ptaszki z rodziny sikorkowatych. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie powiedzieć, że jest to albo sikorka uboga, albo dzwoniec. Oba gatunki kręcą się wokół budki.
Druga budka jest jak na razie nie zamieszkała, ale widziałam rudziki, któż wie, może się zdecydują?
Maj to naprawdę bardzo ekscytujący miesiąc w ogrodzie.
Nic tylko napawać się pięknem zieleni , kwiatów, śpiewem ptaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy