O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Czerwcowo

bmw
Czerwiec to miesiąc intensywnej pielęgnacji naszych roślinek, które posialiśmy i posadziliśmy w maju. Kończąca się wiosna to okres przygotowywania ogródków do lata, które zawita do nas już za trzy tygodnie.


Z początkiem czerwca można rozpocząć zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej, oraz wczesnych odmian czereśni.

Bieżący miesiąc to okres intensywnych prac pielęgnacyjnych w warzywniku. Regularnie rośliny odchwaszczamy, nawozimy, nawadniamy i doglądamy czy nie występują choroby.
Palikujemy pomidory i usuwamy im regularnie boczne pędy wyrastające w kątach liści. Na początku miesiąca siejemy ogórki, dynie i patisony, a także kalarepę oraz buraki na późny jesienny zbiór.
Dosiewamy również fasolę szparagową na późniejsze zbiory.


W części ozdobnej ogrodu, usuwamy, przekwitłe kwiatostany różaneczników, azali i irysów . Wykopujemy cebulki tulipanów. Cieszymy się pięknością i zapachem peonii.

W czerwcu wszystko rośnie "w oczach". Z dnia na dzień zmienia się nasz ogród. Równie szybko rośnie trawa, którą należałoby kosić przynajmniej raz w tygodniu, ja ograniczam się do koszenia co 10 dni . Skoszoną trawę po części rozsypuję na grządki , jako ściółkę, resztę po wyschnięciu dodaje do kompostu.
Zapomniałam wspomnieć o chwastach, które rosną z szybkością światła i nie nadąży się ich rwać, pielić, usuwać. Ale to już każdy działkowiec i ogrodnik wie.Czyż nie?
Chciałam na chwilę jeszcze wrócić do tematu zwalczania szkodników metodami naturalnymi. Otóż rośliny same w sobie mają zdolność odstraszania szkodników, oczywiście nie wszystkie.
Nasturcja ogranicza szkodliwość mszyc, powinna być wszechobecna w naszych ogrodach, podobnie jak nagietka lekarska, która zwalcza wiele chorób. Bazylia ogranicza występowanie mączniaka i dobrze oddziałuje na pomidory. Cząber zaś wpływa korzystnie na wzrost fasoli, a szałwia lekarska, mięta i tymianek odstraszają bielinki. Kolendra posadzona obok drzew owocowych odstrasza ich szkodniki, a aksamitki przeganiają z ziemi nicienie.
Ważne jest również to co, gdzie się sadzi. Nie tylko ludzie mają swoje sympatie i antypatie, rośliny również. Tak więc cebula nie znosi sąsiedztwa fasoli, grochu, kapusty i rzodkiewki.
Fasola nie lubi grochu, czosnku, kopru, pora i cebuli. Burak nie toleruje pora i szpinaku. Ogórki wolą być z dala od ziemniaka, pomidora i rzodkiewki, pomidor zaś lubi fasolę, sałatę, pora, selera, szpinak, czosnek, pietruszkę, bazylię, która notabene wzmacnia jego smak, miętę pieprzową i koper. Trochę to zagmatwane, czyż nie? Szczerze mówiąc, nigdy nie przyszło mi do głowy, aby pytać warzywa, jakie sąsiedztwo preferują, toteż sadziłam jak popadnie, ale do czasu, kiedy okazało się, że... odmawiają wzrostu, więdną, chorują. Zaczęłam zasięgać porad i oto dzielę się z wami nimi, drodzy czytelnicy, aby wasze warzywa były szczęśliwe i dobrze rosły :)))


Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać