bmw

Dzisiaj mamy Halloween.

REKLAMA
Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E,’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.
To święto wciąż wzbudza wiele emocji i kontrowersji w tym kraju, zupełnie nie potrzebnie. Przeciwnicy zdają się mało wiedzieć na temat tego święta i zapominają, że ongiś w Polsce świętowano „dziady”.
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.
31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.
Głównym symbolem święta jest święcąca dynia z wyszczerbionymi zębami., ale z dyni można przyrządzić wiele świetnych potraw i zrobić piękne dekoracje.
logo
bmw
Może na początek warto zaznaczyć, że dynia obfituje w witaminy i sole mineralne. Miąższ zawiera wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo, a także witaminy C, E, PP, z grupy B. W dyni znajduje się ponadto błonnik i beta-karoten, który nadaje warzywu pomarańczową barwę. Z kolei o zdrowotnych właściwościach pestek dyni decydują przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), fitosterole, sole mineralne (zwłaszcza cynk i fosfor), lecytyna i kukurbitacyna. Lecytyna jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, kukurbitacyna natomiast wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
A więc warto się tą rośliną zainteresować. Dynia jest rośliną jednoroczną, coraz bardziej rozpowszechnioną w Polsce, i obejmuje aż 20 gatunków.
Z dyni możemy zrobić pyszną zupę, wystarczy 1 kg dyni, cebula, czosnek, przyprawy typu ostra papryka, imbir, pieprz, gałka muszkatołowa, kurkuma, bulion z kostek rosołowych i śmietana.
Cebule, czosnek i dynię kroimy w kostkę, po czym podsmażamy na 2 łyżkach oleju. Dodajemy przyprawy i dalej smażymy. Następnie wlewamy wywar z dwóch kostek rosołowych i pół litra wody. Gotujemy do miękkości dyni. Gdy dynia jest miękka, zdejmujemy z ognia i miksujemy wszystko. Rozlewamy na talerze, dodajemy łyżkę śmietany i podajemy z groszkiem ptysiowym, kluskami lanymi lub pieczywem.
logo
bmw
Z dyni można przyrządzić wspaniały dodatek do mięs i wędlin, czyli dynię marynowaną. Dynię kroimy w kostkę. Przyrządzamy zalewę z 5 szklanek wody, 1,5 szklanki octu 10%, goździków, cynamonu i około 3 szklanek cukru. Pokrojoną dynię wrzucamy na gotującą się zalewę i gotujemy do miękkości. Wyjmujemy goździki, a dynię przekładamy do słoików i zalewamy zalewą, w której się gotowała. Zakręcamy słoiki i odwracamy do góry dnem, nie pasteryzujemy.
logo
bmw
W końcu z dyni możemy zrobić przecudne lampiony.
logo
bmw