O autorze
Miesięcznik Benefit to gazeta kierowana do wszystkich, którzy interesują się motywacją, rozwojem i pracą. W miesięczniku można odnaleźć artykuły dotyczące szkoleń pracowników, podnoszenia jakości pracy, rozwoju i zarządzenia firmą , procesów zmiany i zarządzaniu zmianą, najnowszych sposobach motywowania pracowników, pozapłacowych formach wynagradzania za pracę, aspektach prawnych i podatkowych.

Wynagrodzenie jest ważne dla wszystkich, o rozwoju zawodowym myślą nieliczni

Badanie „Polacy a rozwój” dla Benefit Systems
Pracujący Polacy, mimo różnicy wieku najwyżej cenią sobie wysokość wynagrodzenia – to ono determinuje większość ich działań. Z badania „Polacy a rozwój” przeprowadzonego przez Millward Brown dla Benefit Systems wynika, że dla osób powyżej 45 r.ż. w pracy ważne jest wynagrodzenie (38 proc.) oraz rzetelność i profesjonalizm (32 proc.). Dla przedstawicieli pokolenia X (wiek 35+) liczą się zarobki (47 proc.), atmosfera (36 proc.) oraz rzetelność i profesjonalizm (31 proc.). Największe różnice widać w podejściu najmłodszego pokolenia pracowników. Badani w wieku 18-24 doceniają przede wszystkim zarobki (60 proc.), atmosferę (50 proc.) i podejście przełożonego (35 proc.), a w wieku 25-34 – zarobki (46 proc.), atmosfera (41 proc.) i… dogodne godziny pracy (23 proc.).


- Młodsze pokolenia zwracają większą uwagę na takie sprawy jak podejście przełożonego, czy dogodne godziny pracy. Dla nich także ważniejsza jest atmosfera. Nie dziwią zatem zmiany, które wprowadzają pracodawcy w swoich firmach – większe nastawienie na rozwój, atmosferę, zdrowie pracowników, ciekawe i inspirujące benefity, pokoje relaksu czy drzemki w pracy – mówi Izabela Pipka, Dyrektor HR w Benefit Systems.


Blisko połowa nie rozwija się zawodowo

Niepokoić może fakt, że rozwój zawodowy jest ważny jedynie dla 4 proc. ogółu badanych. Blisko połowa Polaków (43 proc.) nie podjęła w ciągu ostatniego roku żadnych działań na rzecz
rozwoju umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej. W firmach zatrudniających min. 10 osób odsetek jest znacznie niższy i wyniósł 16 proc.
Rozwój zawodowy w opinii Polaków to przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji oraz
zdobywanie nowych umiejętności (63 proc.), a w dalszej kolejności również awans (21 proc.) czy zdobywanie dodatkowych przywilejów w pracy (18 proc.).


Nieco trudniej przyszło badanym zdefiniować rozwój osobisty. Spontanicznie wymieniali wiele określeń, a co trzecia osoba w ogóle nie potrafiła określić, czym jest dla niej rozwój osobisty. Z wyników badania wynika, że najczęściej pojawiającymi się definicjami rozwoju osobistego są zdobywanie nowych umiejętności (23 proc.), realizowanie marzeń i celów (17 proc.) czy dbanie o relacje z innymi ludźmi i dbanie o swoją rodzinę (po 12 proc.). Co trzeci Polak nie podjął w ciągu ostatniego roku działań na rzecz swojego rozwoju osobistego.

Filozofia złotego środka

Większość Polaków na równi stawia rozwój zawodowy i osobisty (59 proc.), dla co trzeciego (34 proc.) ważniejsza jest sfera osobista, a jedynie dla 5 proc. – zawodowa. Rodzina i przyjaciele to główne osoby wspierające Polaków w rozwoju – 87 proc. badanych wymienia ich wśród najważniejszych osób, szczególnie wsparcie ze strony rodziny dostrzegają kobiety.


Bariery i blokady

Przede wszystkim brak pieniędzy (18 proc.) i brak czasu (14 proc.). Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że rozwijają się po to, aby być lepszymi ludźmi (82 proc.) oraz aby być coraz lepszymi w tym, co robią (77 proc.). Większość jest też zdania, że rozwój wymaga dużo samodyscypliny (76 proc.), ale z drugiej strony traktują rozwój jako przyjemność (76 proc.).
Natomiast w życiu pozazawodowym zdecydowanie najważniejsze dla Polaków są rodzina, dzieci, związek – spontanicznie wymienia je 72 proc. badanych. Co trzecia osoba w tym kontekście wymienia także odpoczynek, zainteresowania i hobby, a także zdrowie. Co zaskakujące najmniej istotnym aspektem życia poza pracą jest Kościół – wskazało go jedynie 2 proc. badanych.
Na rynku pracy pojawiają się przedstawiciele kolejnych pokoleń, których podejście do pracy, rozwoju oraz życia, a także oczekiwania różnią się diametralnie od podejścia ich starszych współpracowników. To wielkie wyzwanie dla pracodawców i działów HR, by dostosować politykę firmy do coraz większej różnorodności - mówi Izabela Pipka.

Katarzyna Patalan

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy