O autorze
Bogumił Kolmasiak (ur. 1987) - dziennikarz, publicysta, bloger, działacz społeczny. Zawodowo związany z fundacją Akcja Demokracja. Absolwent socjologii (SGGW) i stosunków międzynarodowych (UW). Publikował w "Krytyce Politycznej", Gazeta.pl, "Zielonym Mieście", "Zielonych Wiadomościach", okazyjnie komentator w TVN24BIŚ i Radiu Kampus. Prowadził bloga na TOKFM.pl i w Salonie24. Wieloletni członek władz Partii Zieloni i Stowarzyszenia Ostra Zieleń, obecnie bezpartyjny.

Coming-out Schetyny

Okładka Do Rzeczy
Polityków znanych z bycia kadrowymi czy zamordystycznymi sekretarzami generalnymi cięzko rozliczać z przywiązania do idei, bo te z reguły służą doraźnym celom politycznym. Stąd w wywiadzie Schetyny dla coraz bardziej reakcyjnego "Do Rzeszy" (zamierzona literówka) nie upatruje niczego, czego byśmy nie wiedzieli.


Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w zależności od tego gdzie wiatr zawieje może być liberalnym demokratą, konserwatywnym liberałem, socjaldemokratą czy chadekiem. Żadna z tych postaw nie jest trwała, żadna nie jest podporządkowana czemukolwiek innemu niż woli przypodobania się wyborcom. A że nie ma w tym uroku Ryszarda Petru czy strategicznego myślenia Jarosława Kaczyńskiego to już inna sprawa.

Grzegorz Schetyna nie odkrywa Ameryki. Tak, Europa skręca w prawo. Tylko co to oznacza dla Schetyny? Że chce wzorem Wildersa i Hofera straszyć imigrantami? Zaciskać pasa wzorem Schäuble? Organizować durne referenda ws. wyjścia z Unii Europejskiej (jego propozycja) czy JOW-ów jak Komorowski? Zbywać wszelkie prawoczłowiecze propozycje stwierdzeniem, że to światopoglądówka? Czy prawicowość po prostu ograniczy się do rozmawiania z gadzinówkami i dogadywania się z PiS-em w samorządzie.

Były szef MSZ i MSW, coraz bardziej kontestowany w partii wyobraził sobie, że będzie budował PIS-light. Jego broszka. Gowin na PIS-light dostał głosy 3 proc. wyborców, a miał w drużynie większe gwiazdy niż Platforma (bo nikt mi nie powie, że Paweł Kowal nie był mocną jedynką Polski Razem).


Pytanie jak się w tym odnajdą liberałowie i socjalliberałowie w orbicie PO? Co zrobią Agnieszka Pomaska, Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz, Michał Szczerba, Grzegorz Napieralski? Czy KOD (nie lewicowy, ale przynajmniej światopoglądowo dość liberalny) będzie chciał współpracować z tymi, którzy niewiele różnią się od PIS-u?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!