O autorze
Bogumił Kolmasiak (ur. 1987) - dziennikarz, publicysta, bloger, działacz społeczny. Zawodowo związany z fundacją Akcja Demokracja. Absolwent socjologii (SGGW) i stosunków międzynarodowych (UW). Publikował w "Krytyce Politycznej", Gazeta.pl, "Zielonym Mieście", "Zielonych Wiadomościach", okazyjnie komentator w TVN24BIŚ i Radiu Kampus. Prowadził bloga na TOKFM.pl i w Salonie24. Wieloletni członek władz Partii Zieloni i Stowarzyszenia Ostra Zieleń, obecnie bezpartyjny.

Niech się święci 8 marca!

Dzisiejszy finał Strajku Kobiet
Dzisiejszy finał Strajku Kobiet własne
To nie był łatwy rok dla kobiet i dziewczyn w Polsce. Rząd testował Waszą cierpliwość. Zaczęło się od podjęcia tematu zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, skończyło na ograniczeniu dostępu do pigułki "dzień po". W międzyczasie zaproponowano podstawę nauczania wychowania do życia w rodzinie w której narzuca się Wam jak, kogo macie kochać i wmawiając Wam jaki model rodziny jest dla Was najlepszy. Dziewczynki od małego będą faszerowane konserwatywną propagandą, jakby im było tej, która codziennie wylewa się z ambon i telewizorów. Rząd przekonywał, że konwencja o przeciwdziałaniu przemocy jest niepotrzebna, a to przecież w ponad 90 proc. Wy jej doświadczacie.


Ten sam rząd uznał, że świadczenia rodzicielskie należą się Kulczykom, ale nie samotnym matkom zarabiającym płacę minimalną. Od lat nie podwyższono progu uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, dziś te z Was, które zarabiają bardzo skromnie, nie mogę liczyć na żadne wsparcie ze strony państwa. Rząd cynicznie uzależnia wprowadzenie przepisów, które zwiększą liczbę matek uprawnionych do świadczeń od ściągalności alimentów. Ale nie robi nic, aby ją poprawić.

Zresztą nie tylko rząd testował Waszą cierpliwość. "Sojusznicy" tacy jak stacja TVN Style również nie rozumieli, że promowanie kolesia, który uczy jak podstępem zachęcić kobietę do odbycia stosunku (czy to się aby nie nazywa gwałt), jest w porządku. Pieniądze z reklam okazały się ważniejsze niż prawa kobiet i sprzeciw wobec przemocy seksualnej.

W debacie publicznej dominują słabi kolesie. Wasze protesty są nazywane radykalnymi, nazywane marginesem, walkę o elementarną równość, określa się feminazizmem. Za tę samą pracę otrzymujecie cały czas niższą płacę. Podręczniki ciągle utrwalają stereotypy. Wrażliwi biznesmeni z branży gastronomicznej (i nieczuli klienci) oburzają się, że macie czelność karmić dziecko w restauracjach. Liberalne panele dyskusyjne nierzadko składały się z samych facetów, czasem nawet wtedy, gdy temat dotyczył Waszych elementarnych praw.


O te z Was, które kochają kobiety, pyta prokuratura, tworząc rejestry par jednopłciowych, które próbowały zalegalizować swój związek. Te z Was, które urodziły się w ciele mężczyzny, cały czas będą zmuszone brać udział w upokarzającej procedurze pozywania rodziców, aby żyć zgodnie ze swoją tożsamością. Te z Was, którym przyjdzie rodzić, standardy opieki okołoporodowej wyznaczy prof. Chazan.

Mimo kłód rzucanych pod nogi nie poddajecie się! Zorganizowałyście masowy Czarny Protest, Strajk Kobiet (który z wydarzenia krajowego, stał się międzynarodowym!), Marsz Godności, zebrałyście podpisy pod inicjatywą Ratujmy Kobiety, wychodziłyście na ulice, protestowałyście w szkołach i zakładach pracy!

Chapeau bas za Waszą walkę! Macie we mnie sojusznika!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem