
Reklama.
W trakcie wczorajszych uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski przyznał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – a więc jedno z najwyższych odznaczeń cywilnych (większą wagę ma tylko Order Orła Białego) Michałowi Kicińskiemu i Marcinowi Iwińskiemu, założycielom CD Projektu, oraz Adamowi Badowskiemu dowodzącemu studiem CD Projekt RED. Powód? Wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Brano pod uwagę zarówno działalność na lokalnym rynku, jak i sukces dwóch wirtualnych Wiedźminów na Zachodzie.
Przyznanie odznaczeń komentował w swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski:
Zamek, który był świadkiem powstawania, głosowania Konstytucji 3 Maja zniknął w wyniku dramatu II wojny światowej z mapy Warszawy. Dziś cieszy w dalszym ciągu jako dowód, że przetrwaliśmy, i że w dalszym ciągu - przez te wszystkie polskie pokolenia, od 222 lat, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 Maja - jesteśmy na tej samej drodze – na drodze służby Ojczyźnie i na drodze realizacji marzeń o Polsce dobrej, nowoczesnej, otwartej na innych, odważnej w konfrontowaniu się, ale też zaprzyjaźnianiu ze światem.
Głos zabrali też założyciele CD Projektu w specjalnym liście:
Kiedy prawie 20 lat temu, jako pełni odważnych planów, nieco szaleni młodzi ludzie zaczynaliśmy działalność gospodarczą, a potem rozpoczynaliśmy pracę nad serią gier Wiedźmin nie myśleliśmy nawet, że przyjdzie nam kiedyś znaleźć się w tym miejscu i w takim charakterze. Chcieliśmy po prostu robić w życiu to co było nasza pasją i dzisiaj wierzymy, że to właśnie nasza pasja doprowadziła nas tutaj.
Przyznane odznaczenia mają ogromne znaczenie dla rodzimej branży wirtualnej rozrywki. Pokazuje to, że gry przestają być w oczach naszych kochanych polityków i społeczeństwa traktowane jako zabawka dla dzieci i/lub źródło wszelkiego zła. To zresztą nie jedyny w ciągu ostatnich kilku lat gest promujący nasze produkcje – kilka lat temu edycja kolekcjonerska Wiedźmina 2: Zabójców Królów została sprezentowana Barackowi Obamie przez premiera Donalda Tuska (swój egzemplarz otrzymał wczoraj także Bronisław Komorowski). Grami i ich potencjałem biznesowym interesował się także minister gospodarki Waldemar Pawlak. Trochę szkoda, że jego następca wydaje się być mniej zaangażowany w nowe technologie (a przynajmniej ja o tym nie wiem).
Mam nadzieję, że przyznany ojcom sukcesu CD Projektu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nie będzie tylko pustą, nic nie znaczącą plakietką i pójdą za tym czyny, które pomogą w promowaniu naszej branży przez władze. A warto to zrobić!
Piotrek.