O autorze
Piotr - student pierwszego roku II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMCS-ie, a także redaktor serwisu cdaction.pl. Główne hobby to przede wszystkim gry komputerowe i wszystko, co z nimi związane. I to właśnie o nich ma zamiar pisać na tym blogu.
Przemysław - przyrodnik propagujący ochronę zwierząt i humanitarne obchodzenie się z nimi. Obserwator i miłośnik ptaków, z zamiłowania zajmujący się hobbystycznie i amatorsko fotografią przyrody.
Mają nadzieję, że razem zaciekawią swoimi opiniami wielu czytelników.

Jak PZPN sprzedaje bilety dla osób niepełnosprawnych, czyli (nie)pełnosprawna dystrybucja Związku

Niepełnosprawność Związku...?
Niepełnosprawność Związku...? PZPN
PZPN postanowił przejąć zadania komisji orzekających o stopniach niepełnosprawności. Robi to jednak o wiele sprawniej i szybciej, bo za pomocą e-maila.



Wchodząc na stronę kupbilet.pl można przeczytać, że chcąc zamówić bilet dla osoby niepełnosprawnej wystarczy wysłać maila na wskazany adres, aby dokonać rezerwacji miejscówki za 15 PLN dla ON i opiekuna takiej osoby. Aktualnie widnieje informacja, że to bilet dla osoby na wózku, a jeszcze kilka dni temu było „osoby niepełnosprawne”. To nie jest jednak najważniejsze. Istotne jest to, że PZPN w ogóle w taki sposób kategoryzuje osoby niepełnosprawne. Najwidoczniej Związek (albo portal kupbilet.pl – mimo wszystko PZPN powinien tego dopilnować, bo to ich bilety!) patrząc na ten piktogram:




widzi tylko i wyłączenie osobę na wózku, a to już najdelikatniej mówiąc nie świadczy zbyt dobrze o dystrybutorach (i ich inteligencji) tychże biletów. Korespondencja z kupbilet.pl nie była zbyt długa, a odpowiedzi lakoniczne:

Ja:
"Witam,
Piszę w sprawie biletu na mecz Polska-Słowacja: czy bilety dla niepełnosprawnych są tylko dla osób na wózkach...? Osoba z pierwszą grupą inwalidzką nie może kupić biletu ze zniżką?"
Niepelnosprawni@KupBilet.pl:
"Nie. Zniżki były do 26.10"
Ja:
"Tak, ale pytanie było inne - czy te bilety dla osób niepełnosprawnych obejmują tylko osoby na wózku inwalidzkim czy wszystkie osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem?"
Niepelnosprawni@KupBilet.pl:
"Tak, tylko dla osób na wózkach."


Moje pytanie jest następujące – kto dał PZPN prawo do orzekania o niepełnosprawności? Z jakiego powodu dyskryminowane są osoby niepełnosprawne nie jeżdżące na wózku?

Analogiczna sytuacja miała miejsce w roku 2011, przed meczem Polska – Włochy, wtedy udało mi się to przeforsować, jednak jak widać PZPN nie wyciąga wniosków (to jest ułamek korespondencji):

"Na mecz Polska-Włochy zniżki obejmują miejsca w sektorach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych (z niepełnosprawnością ruchową – poruszających się na wózkach)."

Czy osoba z niepełnosprawnością ruchową musi jeździć tylko na wózku? Wtedy bilet został sprzedany (dla osoby z niepełnosprawnością ruchową, nie na wózku), miałem nadzieję, że pomoże to innym osobom z podobnym problem, w tym roku jednak to się powtarza, stąd ten tekst. Wtedy tłumaczono to tak:


"Panie Przemysławie, chodzi o to że osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może zając miejsce tylko i wyłącznie w takim specjalnym sektorze ze względu na ograniczenia architektoniczne."

Jak się okazało ograniczeń nie było, a osoba ta (nie na wózku) dostała bilet w sektorze dla osób niepełnosprawnych i miała swoje miejsce siedzące.

W tym roku sytuacja się powtarza i mam nadzieję, że ten wpis przyczyni się do tego, że PZPN (albo kupbilet.pl, nie wiem do końca po czyjej stronie jest odpowiedzialność) zaprzestanie praktyk tego typu i osoby niepełnosprawne, bez różnicy czy są na wózku czy o kulach, czy nawet bez niczego będą mogły korzystać z udogodnień dla osób niepełnosprawnych także w tym tzw. „betonowym” świecie jakim jest cała otoczka polskiej piłki nożnej. Takie miejsca im się należą, bez znaczenia czy jest to bilet z ulgą czy bez, najważniejszy jest sektor wydzielony, dla bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, bo Drodzy Włodarze PZPN, pamiętajcie, że osoba niepełnosprawna także jest i może być kibicem reprezentacji Polski i jest w stanie pojechać za nią na koniec świata, poświęcając ostatnie oszczędności, ale bez Waszej pomocy to się nie uda! Nawet na polskich stadionach jak widać…

Przemek.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"