O autorze
Darek- wielokrotny Mistrz Polski w Kulturystyce Klasycznej mężczyzn i Fitness, Joanna- Wielokrotna Medalistka Polski w aerobiku sportowym. On –najlepszy trener personalny, ona-dietetyczka. Na co dzień małżeństwo. Połączyli fitness i dietę, tworząc tym samym zdrowy styl życia, jako sposób na życie. Założyciele firmy Brzezińscy s.c. zajmującą się treningami personalnymi i konsultacjami dietetycznymi. Eksperci cateringu dietetycznego Fit and eat. Ostatnio zostali twarzami i ekspertami Artresan Active. Odpowiedzialni są m.in. za przygotowanie fizyczne takich gwiazd jak Borys Szyc do roli silnego w Wojnie Polsko-Ruskiej, Agata Młynarska, Krzysztof Ibisz, Antek Pawlicki i Ola Hamkało do Big Love, Paweł Sokal i Dominika Gawęda, Patrycja Markowska, Julia Pogrebińska, Paweł Małaszyński do roli w serialu Afganistan i wielu wielu innych. Eksperci w kluczowych gazetach i artykułach traktujących o zdrowiu i fitnessie oraz eksperci programów zdrowotnych dla kluczowych marek.

Jaka woda zdrowia doda część 1

woda mineralna z cytryną
woda mineralna z cytryną
Powszechnie wiadome jest, że wodę należy pić, ale czy na pewno wiemy jaką wodę pić, czy potrafimy ocenić jak woda jest nam potrzebna w zależności od aktywności fizycznej oraz sposobu naszego życia. Czy każda woda jest dla nas korzystna?Nasz organizm składa się z wody, 70% mężczyźni, 60% kobiety. Wraz z wiekiem tracimy wodę z tkanek miękkich np. skóra, mięśnie, narządy wew. oraz z tkanek twardych, czyli kości i pozostaje w naszym organizmie ok. 45 - 50 % wody. Woda to życie, w ludzkim organizmie wszystkie procesy i reakcje biomechaniczne bez wody nie mogłyby się odbywać.


Dlaczego należy pić wodę?

Bez jedzenia możemy wytrzymać 20-30 dni, a bez wody tylko kilka. Podstawowymi funkcjami za jakie odpowiada woda w naszym organizmie są:

• homeostaza funkcji całego organizmu,
• przemiana materii(trawienie),
• wyrównanie temp. ciała poprzez pocenie się i wydychanie pary,
• oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji,
• wydalanie moczu i kału,
• nawodnienie organizmu, czyli mineralizacja komórek,
• prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek,
• ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym
• alkalizuje organizm, zwiększając ph zmniejsza zakwaszenie organizmu


Ile powinniśmy pić wody?

Jak widzimy woda wspomaga i gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego nie jest obojętna kwestia ile jej pić? A pić należy jej tyle, aby nie zaburzyć wymienionych procesów. Minimalna ilości wody wypijanej przez kobiety to 2,5 litra wody dziennie, mężczyźni 3,5 litra. Nie zapominajmy, że osoby uprawiające sport, rekreacje oraz wykonujące pracę fizyczną w upały, powinny zwiększyć zużycie wody nawet o 50%. Zbyt małe picie wody może spowodować odwodnienie, bóle głowy, migreny, a w dłuższej perspektywie przyspiesza procesy starzenia, wysusza skórę, i może upośledzić pracę wątroby i nerek. Picie poniżej 2l wody dziennie demineralizuje organizm uniemożliwiając mu pozbycie się toksycznych związków z organizmu i silnie zakwasza organizm, demineralizując kości, niszcząc struktury mięśni i inne struktury białkowe w naszym ciele. Taki stan rzeczy w dłuższym okresie czasu jest przyczyną powstawania nowotworów.


Rodzaje wód

Większość z nas ma problemy z nazewnictwem wody i ma słabą orientację w ich klasyfikacji. Nie odróżniamy wody źródlanej, stołowej i mineralnej. Dla nas każda woda jest mineralna. A woda wodzie nierówna.
Woda źródlana naturalna pochodzi z warstw podziemnych wodonośnych krystalicznie czystych źródeł dobrze izolowana od czynników zewnętrznych zachowująca czystość pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych oraz mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia.

Wody Źródlane 150-500mg/l składników mineralnych

Woda stołowa to mieszanka wody mineralnej z wodą źródlaną lub dodatkowo mineralizowana. Wody Stołowe 150-500mg/l składników mineralnych

Wody mineralne pozyskuje się z odwiertów głębinowych, są bogate w związki mineralne najważniejsze z nich to magnez ,wapń, wodorowęglany, chlorki ,jod ,potas i mają stały skład chemiczny .
Wody Niskozmineralizowane 150-500mg/l związków mineralnych
Wody Średnio zmineralizowane 500-1500mg/l związków mineralnych
Wody Wysoko zmineralizowane powyżej 1500mg/l związków mineralnych

Jaką wodę pić?

Woda źródlana nie pozostawia w organizmie wystarczającej ilości minerałów. Woda pozbawiona minerałów jest wręcz szkodliwa dla zdrowia , bo wypłukuje związki mineralne z organizmu człowieka poprzez swój niski potencjał. Przykładem nieco drastycznym ale pokazującym wagę związków mineralnych w wodzie, są publikacje naukowe, w których dowiedziono, że wypicie przez osobę 5 litrów wody destylowanej jednorazowo doprowadzi ją do śmierci.
Jak dowodzą badania naukowe najzdrowsza woda dla osób aktywnych uprawiających sport i rekreację, ciężko pracujących, przebywających na słońcu w upalne dni to woda Średnio zmineralizowana posiadająca od 500mg/l-1500mg/l związków mineralnych.
Wody Wysoko zmineralizowane są bardzo zdrowe, ale stosujemy je tylko pod kontrolą lekarza, aby nie przekroczyć zalecanych dawek minerałów.
Wody źródlane najlepiej nadają się na herbatę i kawę, ze względu na neutralny smak i zapach oraz dla dzieci do 1 roku życia, gdyż potrzebują niewielkich ilości elektrolitów.
Wodę pijemy małymi łykami, spokojnie, żeby organizm zdążył przyswoić wodę. Wypijanie więcej niż 0.5litra naraz, spowoduje odwadnianie organizmu i tracenie cennych minerałów.

Na co zwrócić uwagę kupując wodę

Wybierając wodę nie kierujmy się reklamą, zwracajmy uwagę na ilość poszczególnych składników mineralnych, które znajdziemy na etykiecie. Wybieramy wodę o większej zawartości magnezu i wapnia, a niskiej zawartości dwutlenku węgla. Zalecana dzienna dawka magnezu to 300mg, a wapnia 800 mg, dwutlenku węgla nie powinna przekraczać 1500mg/l. Powinniśmy szukać wody naturalnie nasyconej dwutlenkiem węgla, ale o tym w kolejnym artykule.

W nasszym kolejnym artykule dowiesz się o:
• Woda z gazem czy bez gazu?
• Czy oczyszczać wodę z kranu?
• Pić wodę w szkle czy plastiku?
• Woda, a napoje izotoniczne i hipotoniczne, kiedy je pić?
• Tabela porównawcza składników mineralnych wody.
• Jaką wodę podawać dzieciom?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
RECENZJA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!