O autorze
Fundacja Change Leaders powstała, by wspierać liderów zmian w biznesie w zakresie: edukacji,
zwiększania skuteczności liderów, współpracy liderów, łączenia środowisk kształtujących biznes, współpracy ponadnarodowej, animowaniu partnerstw, społecznej odpowiedzialności biznesu.
Celem fundacji jest budzenie świadomości liderów zmian, tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz budowanie społeczności wspierającej wprowadzanie korzystnych dla świata zmian w biznesie oraz zmienianiu świata poprzez biznes.
Motto Change Leaders: Think big, be different, make a change.

Świadomość lidera

Lider - czyli kto? Superbohater, wielki wódz, Napoleon czy Joanna D’Arc – kiedy mowa o liderach, na myśl przychodzą wielcy przywódcy na czele armii oraz jednostki wybitne jak Matka Teresa czy Mahatma Gandhi. Kim jest ta wielka postać? Na to pytanie starają się odpowiedzieć liczne wykłady, prelekcje, autorzy książek, a dobrych praktyk uczą kursy, seminaria i szkolenia. Definicji jest tyle, co opinii oraz porad.


Jednak żyjąc w XXI wieku, podejście do roli i postaci lidera zmieniło się. Czerpiemy wiedzę z przeszłości, reagujemy na to co dzieje się w teraźniejszości chcąc przygotować się na przyszłość ale to, co odróżnia liderów XXI wieku od reszty społeczeństwa to kilka podstawowych czynników.

Według Edyty Korony, pomysłodawczyni i założycielki fundacji Change Leaders, lider – to „Osoba, która proaktywnie kształtuje swoje otoczenie, wie, że tylko ona odpowiada za realizację wyznawanych przez nią wartości, za własne szczęście i za samorealizację. To osoba, która potrafi stworzyć wizję lepszej wersji rzeczywistości, w którą wierzy i pociągnąć za sobą innych. To osoba, która nie boi się ryzyka, ma odwagę, by wyjść przed szereg i zainicjować coś, czego jeszcze nie ma tylko dlatego, że uważa i czuje, że jest to słuszne.”

Dobry lider, zły lider
Zły lider to oksymoron. Jeśli jesteś złym liderem – to prawdopodobnie nie jesteś nim wcale. Bycie prawdziwym liderem, zakłada, że dążysz do rozwoju i ciągle się uczysz, by twoje działania były jeszcze skuteczniejsze. Jest to jedna z cech bycia liderem – czyli ciągły rozwój i samodoskonalenie.


Jakie są jeszcze cechy szczególne liderów XXI wieku? Na te pytania odpowiedziała jedna z ekspertek w tej dziedzinie – Roselinde Torres, która przez ponad 25 lat obserwowała środowiska biznesowe na całym świecie, by znaleźć najlepszą odpowiedź. Roselinde zwróciła uwagę na trzy podstawowe kwestie, wyróżniające dobre praktyki liderskie:

1. Otoczenie
Gdzie szukasz przykładów? Z kim spędzasz czas? Co czytasz? Na czym się skupiasz? Skuteczni liderzy znają odpowiedź na te pytania. Mają świadomość, że otoczenie, w jakim przebywają, to co robią, wpływa w dużym stopniu na kształtowanie ich praktyk oraz rzeczywistości. Wybierają mądrze i świadomie.

2. Różnorodność
Świat jest pełen wzorów, schematów, szablonów – jednak lider dostrzega możliwości w tym, co pozornie nie leży w kręgu jego zainteresowań. Inspiracje może znaleźć wszędzie. Przykład? Steve Jobs, który w młodości ukończył kurs kaligrafii. Fascynacja pięknym stylem pisania zaowocowała w przyszłości tym, że produkty Apple charakteryzowały się ładną typografią jako pierwsze w systemach komputerowych.

3. Odwaga
Lider ma odwagę. Nie tylko by dążyć do realizacji swoich celów, przekraczać bariery, działać niekiedy wbrew woli innych, lub temu co podpowiada zdrowy rozsądek. Lider ma odwagę działać wbrew swoim nawykom – jest gotowy na to, by zerwać z dotychczasowymi praktykami i wybrać nową drogę, zaryzykować.

Steve Jobs, który wbrew wszelkiemu rozsądkowi rzucił studia – zyskał. Nie oznacza to, że każdy powinien iść w jego ślady. Niekiedy odwaga oznacza pozostanie na tonącym pokładzie. Dyrektor generalny Zappos – sklepu online z obuwiem i odzieżą – Tony Hsieh, autor książki „Dawaj innym szczęście” jest doskonałym przykładem takiego lidera. Miał wizję i pomysł na biznes. Jednak realizacja pochłonęła wiele energii, czasu oraz pieniędzy. Tony, choć mógł zarabiać miliony w innej firmie, trwał przy swoim pomyśle mimo wszystko. „Dare to be different” – podpowiada Roselinde.

Świadomość lidera
Możesz być liderem nie mając świadomości, że nim jesteś. Jednak tylko uświadomienie sobie swojej roli, podjęcie się jej i świadome kształtowanie swojej drogi, pozwoli na to by praktyki liderskie służyły wzmacnianiu, budowaniu i realizowaniu wizji rzeczywistości „lepszej” i wspólnej dla wielu podążających.

Świadomość jest kluczem
Pytanie zatem liderem zmian może być zwykły człowiek? Oczywiście! O to w tym wszystkim chodzi: by ideę przekuć na taką, która ma odzwierciedlenie w codziennym życiu. Poza tym do powyższych cech, warto dodać kolejną i chyba jedną z istotniejszych. Aby być liderem – trzeba chcieć. Wtedy wszystko jest możliwe.

Joanna Sawicka
Fundacja Change Leaders
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...