O autorze
Napędzamnie myśl, że już za parę lat Polska może się stać liderem przedsiębiorczości i start upów na swiecie, dlatego stworzyliśmy Polskę Przedsiębiorczą jako naszą wizję rzeczywistości do której chcielibyśmy dążyć. Wizję realizujemy poprzez trzy nasze brandy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, AIP Seed Capital oraz AIP Business Link. Chciałbym z Wami podzielić się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami, odczuciami, być może uda mi się kogoś zainspirować do spróbowania swoich sił w biznesie i stworzenia firm o globalnym sukcesie. Zachęcam do dyskusji i wspólnychmarzeń:).

Nie stać nas na tak drogie Państwo.

Nie rozumiem rozrzutności naszego kraju i to od wielu, wielu lat.


Zastanawiamy się nad oszczędnościami, a same urzędy pracy wydają rocznie miliardy złotych na walkę z bezrobociem tworząc miejsca pracy głównie w urzędach. Byłem pod wrażeniem urzędu pracy w USA który zatrudnia 2 osoby. Zajmuje się głównie zlecaniem usług doradczych, szkoleniowych, rekrutacyjnych, a nawet statystycznych na zewnątrz wierząc, uważam słusznie, że prywatna firma zrobi to o wiele bardziej efektywnie, profesjonalnie i przede wszystkim oszczędniej niż armia urzędników.

Nie rozumiem dlaczego mamy 18 ministerstw i ponad 650 tys. urzędników gdy przykładowo w USA istnieje 15 departamentów będących odpowiednikami naszych ministerstw, a liczbę urzędników szacuje się na ok. 500 tys. Warto się zastanowić nad połączeniem Ministerstw Edukacji Narodowej i Nauki i Szkolnictwa Wyższego, MSW i Obrony Narodowej, Gospodarki i Skarbu i ograniczaniem roli Państwa poprzez przekazywanie uprawnień i narzędzi na zewnątrz tych instytucji.

Wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na Państwowe Parki Technologiczne, które w znacznej większości przypadków stały się konkurencją¨dla deweloperów zamiast instytucjami świadczącymi nowoczesne usługi i programy dla przedsiębiorstw.

Dlatego jestem zwolennikiem oddawania Państwa w ręce mieszkańców i zlecania zadań do realizacji podmiotom zewnętrznym w formie dobrze przeprowadzonych i kontrolowanych przetargów w których stosuje się kryteria również jakościowe a nie tylko cenowe. Mogą to być zadania związane z poszukiwaniem pracy, ale również z usługami medycznymi, edukacyjnymi, kolejowymi czy kulturalnymi. Istnieje tak wiele wspaniałych organizacji – na miejscu ministra zdrowia co roku zamiast finansować własne często nieskuteczne programy profilaktyczne dorzucałbym drugie tyle ile zebrała WOŚP na ich działania. Istnieje tak wiele profesjonalnych i innowacyjnych firm – na przykład prywatnych przychodni i szpitali, które jak się okazuje za mniejsze koszty w porównaniu do państwowych instytucji są w stanie świadczyć profesjonalne usługi.


Jestem też dużym zwolennikiem, jako pierwszego kroku na tej drodze, ograniczania liczby regulowanych zawodów.

Państwo, które jako pierwsze zrozumie idee start upowej oszczędności i angażowania tysięcy firm, organizacji pozarządowych i partnerów zewnętrznych w zarządzanie krajem odniesie ogromny sukces na arenie międzynarodowej. W pełni siłą tego Państwa będą jej przedsiębiorczy mieszkańcy.

Marzy mi się, aby takim krajem była właśnie Polska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej