O autorze
Fundacja DKMS działa od 28 listopada 2008 r. jako niezależna organizacja non-profit. W tym czasie liczba potencjalnych dawców we wszystkich polskich bazach, wynosiła niespełna 40 tysięcy. Dziś sytuacja uległa znacznej poprawie i ogółem w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,5 miliona potencjalnych dawców. Fundacja DKMS jest największą bazą potencjalnych dawców w Polsce.

Siostry Szalatki

Kasia i Agnieszka
Kasia miała 25 lat, gdy lekarze postawili diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Było rok 2009 i jej świat, marzenia oraz plany na przyszłość „wywróciły się do góry nogami”. W tym świecie, od zawsze była też jej ukochana, starsza o 4 lata, siostra Aga, która niestety nie mogła zostać dawcą dla Kasi. Wynik porównania cech zgodności tkankowej HLA, wykluczył taką ewentualność, ale Aga nie poddała się, postanowiła inaczej ratować siostrę.


Agnieszka od samego początku kładła nacisk na to, by nie mówić, że Kasia jest chora. Całemu światu chciała wmówić, że siostra „powraca do zdrowia”. Sama zarejestrowała się w bazie DKMS chcąc zostać dawcą dla innego potrzebującego jej komórek macierzystych. Szalatki, bo tak mówią na siostry znajomi i przyjaciele są zawsze nierozłączne, nawet gdy jedna musi być hospitalizowana.
To Aga motywowała Kasię do walki o zdrowie, to Aga o 23.00 w szpitalnej łazience, ścinała jej włosy po chemii, próbując wywołać uśmiech na zmęczonej i smutnej buzi Kasi.


Dzięki motywacji, obecności, rozmowom i zaangażowaniu nie tylko siostry ale i obcych ludzi, Kasia uwierzyła, że musi wygrać z chorobą. Po tym jak Aga, maratończyk i mors, zorganizowała „Leśne Biegi Dla Kasi” żeby zbierać pieniądze na leczenie, Kasia powiedziała sobie, że zrobi wszystko i zniesie wszystko, by wrócić do zdrowia. Nie tylko dla siebie, ale również dla swojej ukochanej siostry. Nie chciała jej zawieść.


Widziała, że Aga cierpi razem z nią, choć jedynie psychicznie, ale czy cierpienie psychiczne nie jest gorsze od fizycznego…Wspierając się w najgorszych momentach walki z chorobą, siostry obiecały sobie, że jeszcze nie raz pójdą na spacer ich ukochaną plażą w Białogórze. W najcięższe noce i dnie, dziewczyny z nad morza, oczyma wyobraźni biegły wzdłuż brzegu, trzymając się za ręce. Wierzyły, że życie dopiero się zacznie.

Miały w tym wszystkim dużo szczęścia, bo dawca zgodny genetycznie z Kasią znalazł się już po 2 miesiącach poszukiwań. I choć, po przeszczepieniu komórek macierzystych, szpik nie chciał zbyt szybko wrócić do normy, to wkrótce – 6 sierpnia – minie już 5 lat odkąd Kasia otrzymawszy dar zdrowia cieszy się swoim nowym życiem. Mimo, że po przeszczepieniu było sporo komplikacji z którymi Kasia zmaga się do dziś, wie, że to wszystko nie jest ważne. Powtarza sobie codziennie „ważne jest dziś, ważne jest tu i teraz, bo jutra może nie być...”. Po tym najtrudniejszym z możliwych maratonie, dziś Kasia bardziej niż kiedyś dostrzega piękno zwykłej chwili, codzienności.
4 lata po zarejestrowaniu się, jako potencjalny dawca komórek macierzystych, Aga otrzymała telefon, w którym pracownik DKMS Polska zapytał ją o potwierdzenie woli stania się faktycznym dawcą. 5 lat po przeszczepieniu Kasi zdrowego szpiku, Agnieszka dostała szansę spłacić losowi dług wdzięczności za zdrowie siostry. Mogła oddać swoje komórki macierzyste chorującej kobiecie. Szalatki razem pojechały na pobranie.Poznały kilku dawców i były zdumione, jak bardzo nie zdaja sobie oni sprawy z wagi swego dobrego uczynku. Z tego, że nie tylko dają szansę na zdrowie. Dają przecież komuś szansę na życie.

28 maja Kasia z Aga jadą do Berlina, by poznać Marco. To on oddał Kasi swoje komórki macierzyste, a tym samym pozwolił powrócić do zdrowia, po prostu żyć. Wkrótce Kasia będzie obchodziła 30 urodziny i to właśnie możliwość poznania Marco będzie dla niej najcenniejszym prezentem. Marco stał się nie tylko bliźniakiem genetycznym Kasi, stał się nowym bratem Szalatek. Dziś siostry modlą się, by za dwa lata dołączył do ich rodziny kolejny bliźniak genetyczny, któremu tym razem to Aga podarowała cząstkę siebie. Koło się zamyka. Życiowa zasada sióstr, by traktować innych tak, ja same chciałyby być traktowane nabrała nowego wymiaru.


Jeśli i Ty chcesz dołączyć do bazy i stać sie szansą dla Kogoś potrzebującego przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego wejdź na www.dkms.pl i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Liczy się każdy!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy