O autorze
Daga i Piotrek Andryszczak - uczestnicy 35 wyprawy polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i 40 wyprawy polarnej do Polskiej Stacji Antarktycznej "Arctowski" na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Autorzy bloga www.dompodbiegunem.pl

Przedświątecznie

Ostatnia w tym roku korespondencja fot. Piotr Andryszczak
Chociaż nie ma ulic przystrojonych świątecznymi ozdobami, a w okolicy nie ma sklepów, w których można kupić prezent pod choinkę, za oknem pada śnieg, a my powoli przygotowujemy się do Świąt.


Grudniowe świąteczne przygotowania rozpoczęła wizyta księdza Marka z Tromsö wraz z norweskimi gośćmi z Longyearbyen – były paczki z Polski, polskie i norweskie kolędy, makowiec, a dla chętnych msza na Przylądku Wilczka. Dla nas również to była okazja do wysłania kartek z życzeniami dla naszych bliskich i znajomych. Z wielu miejsc mamy sygnały, że już doszły, a więc poczta norweska i polska stanęły na wysokości zadania.

W mesie, czyli naszym miejscu spotkań, seansów filmowych i muzycznych, już zawisły lampki w kształcie gwiazdek, a na tablicy pojawiły się kartki świąteczne, które dostaliśmy od znajomych z Polski.

Nie zapomnieliśmy też o godnym świętowaniu Dnia Świętego Mikołaja i przygotowaliśmy sobie nawzajem prezenty. Brak sklepów czy możliwości zamówienia podarków przez Internet wyzwoliła w nas ukryte pokłady kreatywności i tak powstały m.in. gwiazda z masy solnej na choinkę, miś wydziergany na szydełku czy bransoletka z muliny. Oczywiście to nie koniec, bo już niedługo Gwiazdka i prezentów nie może zabraknąć, więc wolny czas spędzamy na ich przygotowywaniu.

Ponieważ tak się złożyło, że większość grupy jest z Małopolski i Górnego Śląska na wigilijnym stole z pewnością pojawią się potrawy regionalne. Nas krakusów bardzo ciekawią tajemnicze „makówki”, a koledzy chętnie spróbują naszej kutii.

Dzisiejszy dzień również nieoczekiwanie wpisał się w świąteczną atmosferę – odwiedzili nas Norwedzy, którzy lecieli z wizytą na Wyspę Niedźwiedzią. Otrzymanie ostatniej i to jeszcze świątecznej korespondencji w tym roku wszystkich wprawiło w dobry nastrój. Nawet w jednej tajemniczej kopercie trafiły się przyprawy do ciast…:)


W lodówce już od dwóch tygodni leżakuje ciasto piernikowe, coraz częściej podśpiewujemy sobie kolędy i uczymy się nowych i powoli robimy spis świątecznych potraw, bo każdy chce coś na tę szczególną okazję przygotować.

Wam wszystkim również chcemy życzyć dobrych Świąt Bożego Narodzenia - niech w tym roku nie zabraknie śniegu i dobrego humoru!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO