O autorze
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2005 - 2011. Liderka Białego Miasteczka - jednego z największych protestów pracowniczych ostatniego ćwierćwiecza. Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego, organu opiniującego działania Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych - trzeciej co do wielkości reprezentatywnej centrali związkowej zrzeszającej ponad 300 tysięcy członków. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

#Krynica1917

Chciałam rozpocząć ten tekst od gratulacji dla Pani Premier. Wszak nie codziennie zdobywa się tytuł człowieka roku. Kiedy już miałam za sobą fragment „Szanowna Pani Premier - w imieniu Forum Związków Zawodowych chciałabym złożyć serdeczne gratulacje…” poczułam się zblokowana. Nie byłam w stanie uzasadnić dlaczego akurat Pani Beacie Szydło należy się to wyróżnienie. Co takiego stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy?


Podsumujmy:

1. Projekt Mieszkanie Plus wciąż nie funkcjonuje tak jak powinien, tak jak miał funkcjonować. Na dodatek uchwalono tragiczne dla lokatorów zapisy pozwalające na eksmisję na bruk. A przecież ten właśnie program miał być drugim spektakularnym sukcesem zaraz po, udanym zresztą, programie Rodzina 500 Plus.

2. Gospodarka - polska klasa polityczna ma to do siebie, że gdy gospodarka się rozwija to zasługi dla tego stanu rzeczy przypisują sobie, a jak idzie gorzej, to przecież taki już jest ten wolny rynek. Jako szefowa centrali (Forum Związków Zawodowych), która prowadzi czynną dyskusję w Radzie Dialogu Społecznego na tematy społeczno - gospodarcze, ale również jako obywatelka nie mam poczucia, że za niskim bezrobociem, rosnącymi płacami, powracającymi dobrymi ratingami stoi Beata Szydło. I nie ma w tym cienia złośliwości. Po prostu - za resort pracy odpowiada minister Rafalska, a za sprawy gospodarcze, turbo - minister Morawiecki. Ponadto, oprócz tego istnieją jeszcze reprezentatywne związki zawodowe i pracodawców i to również one wniosły w obecny stan rzeczy ogromnie dużo.

3. „Mogę śmiało powiedzieć, że nie ma w rządzie w tej chwili ministra, który nie ma się czym poszczycić” - rozbrajające stwierdzenie, choć jak mniemam chodzi o to, aby w ten sposób powiedzieć - jestem wspaniałym przywódcą tego rządu, zarządzam nim najlepiej, każdy dzięki moim zdolnościom odniósł sukces. Szanowna Pani Premier, ogromnie Pani tego życzę, ze szczerego serca, bo przecież Pani sukcesy to i nasze sukcesy, jednakże trudno się z Panią zgodzić. Wystarczy wziąć pod lupę działalność ministra zdrowia, Pana Konstantego Radziwiłła. Tak jak kiedyś napisałam - mieliśmy ministrów znienawidzonych przez lekarzy LUB pielęgniarki LUB inną grupę. Nie było jak dotąd ministra, który stałby się wspólnym wrogiem WSZYSTKICH zawodów medycznych! Czym może poszczycić się Pan Radziwiłł? Zdewastował i tak już zdewastowany system płac. Po wprowadzeniu ustawy o tzw. minimalnej płacy w systemie ochrony zdrowia niektóre pielęgniarki zaczęły z powrotem zarabiać poniżej wszelkiej godności. Ratownicy medyczni ratują życie prawie za darmo, rezydenci z pielęgniarkami wyjadą, a ci, którzy zostaną sami niedługo będą wymagać opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Nie wspomnę już o wprowadzeniu ustawy o tzw. sieci szpitali, która utrudni dostęp specjalistów z prostego względu - ich po prostu w tych szpitalach nie będzie!


4. A propos systemu ochrony zdrowia - Pani Premier osobiście w trakcie swojego expose zapowiadała uregulowanie trudnej sytuacji ratowników medycznych. Czy coś w tej sprawie zrobiła? Nic.

5. Premier Szydło wiele mówi o potrzebie budowania drużyny, o wspólnocie, kapitale społecznym. Niestety, zarówno ona jak i jej ministrowie nie dość, że nie zrobili nic, aby zahamować podział w polskim społeczeństwie to na dodatek regularnie przykładali ręce, aby wojenka polsko - polska trwała w najlepsze.

6. 27:1 w sprawie reelekcji Tuska - pomijając kwestie sympatii czy antypatii do byłego lidera Platformy Obywatelskiej, postawa polskiego rządu w wykonaniu Pani Premier Szydło okazała się całkowitą katastrofą wizerunkową. O naszej pozycji jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe nie będę się rozpisywać. Wszyscy wiemy w jakiej sytuacji jesteśmy.

Poza tym, Beata Szydło nie jest dla mnie człowiekiem roku z dwóch innych ważnych względów - zarówno w radzie programowej Forum Ekonomicznego jak i w organizowanych panelach nie ma przedstawicieli partnerów społecznych. Nie zaproszono przedstawicieli świata ludzi pracy - central związkowych, ba! Nie zaproszono nawet publicystów, którzy zajmują się tematyką rynku pracy z perspektywy pracownika. Jak w 2017 roku dyskutować o gospodarce i jej przyszłości, jak poszukiwać nowoczesnych rozwiązań bez udziału tych, którzy w największy stopniu, własnymi rękoma budują wzrost gospodarczy? Po drugie, poraża brak kobiet, co także rujnuje wizerunek tego wydarzenia.

Człowiekiem roku została więc kobieta, która broni starego porządku - okrągły stół tak, ale bez kobiet i pracowników. W mediach społecznościowych Forum Ekonomiczne w Krynicy promowane jest tagiem #Krynica2017.

Żeby w pełnić oddać ducha tego wydarzenia lepiej używać tagu #Krynica1917
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
dad:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces