O autorze
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2005 - 2011. Liderka Białego Miasteczka - jednego z największych protestów pracowniczych ostatniego ćwierćwiecza. Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego, organu opiniującego działania Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych - trzeciej co do wielkości reprezentatywnej centrali związkowej zrzeszającej ponad 300 tysięcy członków. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Nowy kodeks pracy nie istnieje!

Nowy kodeks pracy nie istnieje. Media od kilku miesięcy karmią Was informacjami na temat zmian w umowach, urlopach, warunkach pracy. Co chwilę pojawia się nowy artykuł, którego tytuł sugeruje, że dojdzie do jakiejś rewolucyjnej zmiany w relacjach pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Tymczasem żadnych zmian nie będzie.


Komisja Kodyfikacyjna była zespołem powołanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W jej skład weszli przedstawiciele wszystkich reprezentatywnych organizacji pracowników oraz pracodawców. Warto nadmienić, że zdecydowana większość osób, która znalazła się w tej komisji to ludzie pochodzący ze środowiska akademickiego. Wbrew temu co zostało powiedziane w mediach celem prac Komisji Kodyfikacyjnej nie było stworzenie czegoś zobowiązującego. Chodziło o wykonanie ram do dyskusji dla partnerów społecznych, nic więcej!

Niestety, dyskusja na ten temat całkowicie wyszła z pod kontroli. Media zaczęły traktować bieżące, często indywidualne refleksje poszczególnych członków komisji jako pewne, twarde zapisy projektu, który na pewno wejdzie w życie. Otóż, nic nie takiego nie będzie mieć miejsca! Komisja ostatecznie wypracowała szereg rekomendacji, które jak wskazuje sam zespół, nie są zobowiązujące! Projekt zapewne trafi do Rady Dialogu Społecznego i tam rozpocznie się nowy etap debaty, tym razem z udziałem ekspertów, którzy bardziej realnie patrzą na rzeczywistość. Ostatecznie może się okazać, że żaden z zapisów nie wejdzie w życie.

Chciałabym poruszyć jeszcze jeden wątek, mianowicie ten dotyczący organizacji niereprezentatywnych, takich jak Inicjatywa Pracownicza. W trakcie tej niepotrzebnej dyskusji w sieci pojawiło się wiele komunikatów, których celem było uderzenie we wszystkie trzy największe centrale - Forum Związków Zawodowych, Solidarność oraz OPZZ. Przedstawiciele IP sugerowali, że istnieje jakiś spisek trzech organizacji, którego celem jest zniszczenie mniejszych związków zawodowych. Nic bardziej mylnego. Jakiekolwiek propozycje zmieniające progi reprezentatywności zostały odrzucone z marszu. Po drugie - nic nie stoi na przeszkodzie zapisać się do jednej z trzech central (do wyboru, do koloru), uzyskać reprezentatywność i walczyć o prawa pracownicze na szczeblu centralnym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...