O autorze
Autorka jest menadżerką, blogerką, podróżniczką oraz współwłaścicielką serwisów wegańskich www.pureveg.pl i www.tempehmake.com.

Fascynuje się roślinna kuchnią, zbiera opowieści o miejscach i żyjących w nich ludziach. Spisuje je i podaje dalej.

Kraj, do którego może jeździć bez końca - Indie.  Składnik potraw, który zawsze ma w lodówce - tempeh. Najważniejszy moment każdego dnia - poranny spacer z psem.

Make My Trip - jak wspomagać przedsiębiorczość w Indiach.

Przedsiębiorczość w Indiach ma własne, niepowtarzalne oblicze. I daje ogromne możliwości . Można  prowadzić agencję turystyczną nie majac komputera, dostępu do internetu czy drukarki. Wystarczy mieć nieco rozgarniętych klientów i przyjaciela w miescie.
Przedsiębiorczość w Indiach ma własne, niepowtarzalne oblicze. I daje ogromne możliwości . Można prowadzić agencję turystyczną nie majac komputera, dostępu do internetu czy drukarki. Wystarczy mieć nieco rozgarniętych klientów i przyjaciela w miescie. Foto: D.Jaworska
Make My Trip to portal, poprzez który można łatwo kupić bilety na połączenia lotnicze, kolejowe, autobusowe czy zarezerwować hotel w Indiach i innych krajach Azji. Korzystałam z Make My Trip już wcześniej rezerwując bilety na samolot. Także przygotowując się do obecnej podróży kupilam tu bilety na kilka połączeń lotniczych z Indii na Sri Lankę, na Malediwy i z powrotem do Indii. Gdy jeszcze w Warszawie sprawdzałam możliwości przedostania się z Bombaju do małej, nikomu nieznanej miejscowości Palitana, leżącej na skraju stanu Gujarat, trafiłam oczywiście także na Make My Trip.I znalazłam, jest bilet którego szukałam! Teraz wystarczy tylko go kupić.
Niestety, nie było to takie proste jak w przypadku biletu na samolot.
Znalazłam połączenie, wpisałam dane podróżnych, wybrałam nawet miejsca, ale gdy przyszło do płacenia pojawił sie problem.
Próbowałam zapłacić kartą, przelewem walutowym, znalazłam nawet opcje PayU ( choć w wersji PayU India). W każdym przypadku dostawałam odmowę. Akceptowane były tylko płatności lokalnymi kartami czy przelewy z lokalnych rachunków bankowych.
To tym dziwniejsze, że w przypadku biletów lotniczych nie trafiałam na taką barierę.

W rezultacie, nie było innej możliwości jak starać się kupić ten bilet bezpośrednio w w Indiach.
Moje doświadczenia z próbami kupienia biletu w Internecie okazały się jednak przydatne.

Koło hotelu znaleźliśmy biuro turystyczne, które - jak mówił szyld - zajmuje się także rezerwacją biletów na autobusy.
Wchodzimy, a tam biurko i nic więcej. Žadnego komputera, żadnego telefonu. Za biurkiem siedzi młody mężczyzna i klika w komórkę.

Pytamy o bilety autobusowe. -"Oczywiście, a dokąd chcecie jechać, wszystkie bilety są"
-"Do Palitana w stanie Gujarat"
-"?"
-Jest autobus, wiem, z Make My Trip, że odjeżdża z Bombaju, chcemy jechać jutro.
Człowiek nerwowo postukał w klawisze komórki. -"Chwilowo nie mam internetu. A co to za autobus? - zaczął dopytywać.
Podaję mu wszystkie dane, które zapamiętałam z moich prób kupienia tego biletu. Nazwę firmy transportowej, godzinę odjazdu, miejsce odjazdu. Wystarczy kupić i zapłacić lokalnie.
-"Bilet kosztuje 900 rupii " - mówię na koniec.
-"1500" - proponuje
-"1200" -zbijam cenę
-"Dobra. 1200. Zapłaćcie mi teraz i wróćcie za pół godziny, będę miał dla was bilety.

Wychodzimy wszyscy razem. Mężczyzna wsiada na motor i odjeżdża.
Gdy wracamy po godzinie on już jest. Wręcza nam kartkę A4 z wydrukiem biletów. Sprawdzam. Wszystko sie zgadza, miejsce przeznaczenia, data, godzina.

Mężczyzna bierze kartke, delikatnie składa na trzy i wsuwa do koperty.

Potem, gdy kilkakrotnie wyjmuję bilet z koperty zanim wsiadziemy do autobusu (bo trzeba pokazać go rikszarzowi, żeby zobaczył miejsce odjazdu oraz pilotowi, który przewozi nas z naszego miejsca zbiórki do ostatecznego miejsca odjazdu autobusu, a potem kierowcy), orientuję się dlaczego z biletem trzeba obchodzić się delikatnie.
Został wydrukowany na drukarce z napełnianym ręcznie tonerem i kaźde wyjęcie z koperty i rozłożenie kartki powoduje osypywanie się tuszu i stopniowe znikanie biletu. Jeszcze jedno - dwa wyjęcia i zostałaby biała kartka.


Morał tej opowieści jest taki, że może właściciel przedsiębiorstwa turystycznego w którym kupowaliśmy bilet nie ma internetu, może nie potrafi sprawdzić biletów, ale ma za to klientów, którzy wiedza wszystko o bilecie i przyjaciela gdzieś tam w mieście, który nie tylko ma internet, ale też drukarkę i dzięki temu może prowadzić swój biznes i mieć nawet po 300 rupii czyli 30 procent marży na bilecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie