O autorze
Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina od grudnia 2014 r. Z samorządem związana od 1995 r. W latach 2007–13 pełniła funkcję sekretarza gminy Jabłonna (powiat legionowski), a od 2013 r. – sekretarza miasta Kobyłka (powiat wołomiński). W wyborach samorządowych w 2014 r. spektakularnie pokonała walczącego o reelekcję burmistrza z PiS, w mieście nazywanym mazowieckim bastionem tej partii.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (maj 2017) wyróżniona tytułem Samorządowiec Roku 2016, przyznanym przez czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl.

Członek komisji rewizyjnej Związku Miast Polskich. Skarbnik Stowarzyszenia Metropolia Warszawa.

Liderka skutecznej kampanii sprzeciwu wobec projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, złożonej do Sejmu bez konsultacji z obywatelami i samorządami. Inicjatorka deklaracji Nic o nas bez nas (luty 2017 r.), w której sformułowała sześć żądań wobec rządu i parlamentu, pierwsze z nich – dotyczące wycofania z Sejmu tzw. ustawy Sasina – zostało już zrealizowane. W deklaracji wskazała m.in. na powszechne oczekiwanie od rządu „unikania arogancji i pychy oraz kierowania się w swojej pracy pokorą, umiarem, roztropnością w działaniu i odpowiedzialnością”. W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy ten postulat okazał się być wyjątkowo na miejscu.

Absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku na kierunkach administracja oraz politologia w zakresie służby cywilnej. Ukończyła Akademię Liderów Samorządowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka studiów podyplomowych Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego.

Od urodzenia mieszka w Wołominie. Mężatka, matka dwóch córek.

Mój komentarz do antyspołecznej i antysamorządowej ustawy Sasina [02.02.2017]

W sprawie projektu ustawy metropolitalnej mówimy zdecydowanie: nic o nas bez nas. Nie było żadnych konsultacji. Z ludźmi trzeba rozmawiać. Wszyscy na to zasługują i na tym polega demokracja, a nie na narzucaniu jedynie słusznych koncepcji.


Mamy pytanie do posła Sasina dlaczego chce zlikwidować powiat wołomiński, w którym mieszka ćwierć miliona ludzi?

Likwidacja powiatów oznacza, że po paszport, czy dowód rejestracyjny mieszkańcy będą musieli jechać do Warszawy. Takich spraw powiatowych jest więcej. Demontaż sześciu powiatów bez żadnej dyskusji i konsultacji? Tak nie powinno być!

Poseł Sasin twierdzi, że ustawa jest między innymi po to, aby wzmacniać transport zbiorowy. Tymczasem wyłącza z projektu Podkowę Leśną i Radzymin. Proszę porównać aktualne linie autobusowe ZTM z listą gmin. Widać, że sprawa jest polityczna.

Poseł Sasin brał pieniądze wołomińskich podatników, jako doradca poprzedniego burmistrza, a teraz omija Wołomin szerokim łukiem. Blokując poprawki do budżetu państwa wyrzucił do kosza temat budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, który w 2013 roku sam lansował. Od ustawy posła Sasina nikt nie będzie miał bliżej do Warszawy. Samorządy potrafią ze sobą współpracować i to się dzieje.

Osobiście uważam, że projekt poselski Sasina powinien zostać wycofany z Sejmu, a debata o rozwoju Warszawy powinna zacząć się na nowo, na zdrowych zasadach, z poszanowaniem prawa obywateli do współdecydowania w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą. Gospodarzem nowego projektu powinien być rząd i resort administracji. Konieczne są prawdziwe konsultacje społeczne.

Elżbieta Radwan
Burmistrz Wołomina
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii