8 czerwca oficjalnie została zakomunikowana decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Wiceminister Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON, przedstawił wstępne warunki, na jakich resort jest gotów zbudować muzeum upamiętniające zwycięską wojnę z bolszewikami.
To bardzo dobra wiadomość i początek szczęśliwego finału kilkunastoletniej batalii o godne upamiętnienie wielkiego polskiego zwycięstwa, w której dla ossowskiej ziemi od początku najwierniejszym ambasadorem było środowisko patriotyczne skupione wokół Kazimierza Andrzeja Zycha. W sierpniu 2015 roku rozpoczęliśmy nowy etap naszych działań promocyjnych pod hasłem Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a w lutym 2016 roku wystosowaliśmy blisko dwa tysiące listów do najważniejszych osób w państwie – prezydenta, premier, ministrów, posłów, senatorów, samorządowców, przedsiębiorców, duchownych spinając je kolejnym hasłem: Bitwa Warszawska 1920 – Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy!
Blisko trzyletnia kampania komunikacyjna była wpisane w strategiczną zmianę podejścia do tematu – od początku założyliśmy, że budowa i utrzymanie Muzeum w Ossowie to zadanie dla państwa, a rolą samorządu jest skuteczne zwrócenie uwagi rządzących na nasz projekt. Dodatkowo zaproponowaliśmy, by muzeum otoczyć parkiem historyczno-militarnym. Tysiące pism, wymiana korespondencji, dziesiątki spotkań, liczne publikacje medialne, udział w konferencjach, lobbing wśród decydentów – wszystkie te działania były prowadzone po to, aby sprawa Muzeum w Ossowie zyskała ponadlokalny wymiar.
Pierwsza poważna deklaracja ze strony ministra Antoniego Macierewicza padła ponad roku temu, podczas spotkania w Wołominie. Reprezentujący ministra ówczesny rzecznik resortu pan Bartłomiej Misiewicz oświadczył, że MON jest gotowe wybudować Muzeum Bitwy Warszawskiej, jako filię Muzeum Wojska Polskiego. Organizatorem spotkania był wspomniany wcześniej Kazimierz Andrzej Zych. Jednocześnie zostaliśmy poproszeni o cierpliwość i dyskrecję, a także nieustawanie w naszych działaniach promocyjnych, ze względu na wagę sprawy i czas niezbędny dla decyzji politycznych. Kolejne miesiące przyniosły wiele wydarzeń, wśród nich tak spektakularne, jak poprawki do budżetu państwa zgłoszone w Sejmie przez opozycyjne ugrupowania, które podzieliły los wszystkich innych podczas pamiętnych głosowań 16 grudnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Można powiedzieć nieco przewrotnie, że temat Muzeum Bitwy Warszawskiej połączył w działaniu wszystkie siły i stronnictwa polityczne, ale wiążące rozstrzygnięcie przyniosła dopiero decyzja ministra Antoniego Macierewicza. Osoba patrona projektu daje nadzieję na szybką realizację inwestycji – nawet polityczni przeciwnicy ministra nie odmawiają mu determinacji i siły charakteru, co przy niezwykle krótkim czasie pozostałym do 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, jest sprawą kluczową.
W tym miejscu chcę podziękować wszystkim moim współpracownikom, którzy nie ustawali w działaniach, by utworzenie Muzeum w Ossowie stało się możliwe. Serdeczne podziękowania składam na ręce prof. Grzegorza Łukomskiego, Prezesa Stowarzyszenia Naukowo-Badawczego Instytut Historyczny Bitwa Warszawska 1920, który wspierał nas fachową wiedzą podczas licznych spotkań i rozmów, m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Kancelarii Prezydenta RP.
Przed nami negocjacje treści listu intencyjnego, który określi założenia, harmonogram i zadania przy realizacji projektu. Niezależnie od radości, którą przyniosła nam decyzja MON, nadal będziemy profesjonalnie procedować dokumenty, by ta inwestycja nie tylko godnie uczciła bohaterów 1920 roku, ale także przyniosła dobro mieszkańcom ziemi wołomińskiej – by rozsławiając wielkie zwycięstwo Polski, stała się początkiem dobrej zmiany dla naszej małej Ojczyzny!