14 sierpnia br. w późnych godzinach wieczornych miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Wołominie oraz gminy Wołomin i gminy Zielonka przy realizacji przedsięwzięcia budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku usytuowanego w Ossowie.
To wydarzenie symbolicznie podsumowało wieloletnie starania wielu instytucji, środowisk i osób, by Bitwa Warszawska została godnie uhonorowana w przestrzeni publicznej, w formie placówki muzealnej. Dla mnie i moich współpracowników były to blisko trzy lata intensywnej kampanii komunikacyjnej, realizowanej pod hasłem „Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!”, w której konsekwentnie wskazywaliśmy, że utworzenie Muzeum musi zostać zrealizowane ze środków budżetu państwa, przy bezpośrednim zaangażowaniu rządu. Strategiczną i – jak pokazały wydarzenia ostatnich tygodni – słuszną decyzją było uproszczenie komunikacji, która miała na celu przede wszystkim skuteczne przekonanie decydentów politycznych do zlokalizowania Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.
Gmina Wołomin jest dysponentem dwóch projektów – nowszego z pozwoleniem na budowę z 2014 roku, zamówionego za czasów poprzedniego burmistrza Madziara i pierwszego projektu z 2009 roku, autorstwa architekta Mirosława Nizio, który przygotował koncepcję we współpracy z ówczesnym burmistrzem Jerzym Mikulskim. Z tamtego czasu pochodzi również hasło „Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej” ujęte w opisie przedsięwzięcia, którego realizacji podjęło się Ministerstwo Obrony Narodowej. MON, składając zobowiązanie sfinansowania budowy Muzeum w Ossowie, wskazało również formułę organizacyjną dla nowej placówki – filię Muzeum Wojska Polskiego. To właśnie ta instytucja w ostatnich dniach ogłosiła i rozstrzygnęła konkurs na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu memorialnego w Ossowie. W efekcie mamy trzeci już projekt, którego realizacja ma się rozpocząć po rozstrzygnięciu przetargu w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Deklarację przedstawicieli MON wskazują na wiosnę przyszłego roku, jako planowany czas rozpoczęcia budowy, która ma być realizowana na terenie położonym na wschód od placu należącego do parafii, wzdłuż ulicy Matarewicza.
List intencyjny podpisany 14 sierpnia nie jest końcem naszych starań, to dopiero początek nowego rozdziału historii upamiętniania w Ossowie wydarzeń 1920 roku. Przed nami spotkanie z mieszkańcami Ossowa, którzy będąc właścicielami gruntów zostaną poinformowani przez MON o zakresie planowanej inwestycji i konsekwencjach, jakie się z nią wiążą dla tego terenu. Z kolei gmina Wołomin, jako strona w projekcie, ureguluje szczegółowe zasady współpracy w odrębnych umowach i porozumieniach. Mając świadomość szans, przed którymi staje nasza społeczność, ale także wyzwań wynikających z szybkiego procedowania w skomplikowanych sprawach, skorzystamy ze wsparcia wysokiej klasy prawników z polskiego oddziału największej międzynarodowej kancelarii prawnej Dentons, którzy zobowiązali się swoją pomoc świadczyć nieodpłatnie. W mojej ocenie wspólnym obowiązkiem samorządowców i społeczników jest zadbanie o to, aby budowa Muzeum w Ossowie przełożyła się także na konkretne korzyści dla mieszkańców gminy Wołomin. Dlatego zapraszam do współpracy i kontaktu wszystkich, którzy w tej sprawie chcą i mogą pomóc. Jeden z pomysłów przewiduje na przykład, że działka należąca do gminy, dla której dysponujemy pozwoleniem na budowę według projektu z 2014 roku, może zostać przeznczona na nową strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie. Uwolnione dzięki takiemu rozwiązaniu grunty po drugiej stronie ulicy mogą stać się zalążkiem inwestycji gminnych, które będą uzupełnieniem oferty kulturalnej Muzeum Bitwy Warszawskiej, zagospodarowując rosnący ruch turystyczny.
Raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do wielkiego sukcesu Wołomina, a w szczególności panu Kazimierzowi Zychowi, którego zaangażowanie podkreślił w swoim wystąpieniu 14 sierpnia minister Antoni Macierewicz.
Jestem przekonana, że dzięki budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie Wołomin pozytywnie, trwale i z rozmachem wpisze się w historyczną mapę Polski!