O autorze
Gdy myślę Łódź, widzę niewyobrażalną biedę i patologię a jednocześnie olbrzymi potencjał. Potencjał ludzki, architektoniczny i gospodarczy. Gdy myślę Piotrkowska, widzę genialną i unikatową secesję, a jednocześnie nie mogę zapomnieć "jamy", którą kiedyś odwiedziłam z kamerą. "Jama" jest zamiast mieszkania w jednej z odrestaurowanych kamienic. "Jamę" zamieszkują autochtoni bardziej przypominający jednak zombi niż europejczyków. Ale tych ostatnich na szczęście w Łodzi nie brakuje. Gdy idę ulicą Ogrodową stąpam po nienaturalnej granicy pomiędzy rozświetloną Manufakturą, z dziennymi obrotami rzędu milionów złotych, a sąsiadującą dzielnica robotniczych slamsów. Taka jest Łódź. Pełna sprzeczności i dysonansów. Piękna, a równocześnie śmierdząca moczem. Można ją kochać lub nienawidzić. Nie da się być obojętnym. Taką Łódź chce Wam pokazać. Mroczną i błyszczącą.

PRZYBYŁO W POSTACI LIMITOWANEJ KOSTKI

Pomnik łączy..
Pomnik łączy.. z prywatnego archiwum
Dawno nie sprawiło mi tyle radości wydanie 94 złotych. Wystarczyło wpisać magiczne słowa, kliknąć kupuję i ..jest. Z konta niby ubyło ale…


To kostka specjalna. Niby taki zwykły beton, ponoć komponenty jak przy budowie nawierzchni dróg, ale wyjątkowa jest poprzez całość, w którą będzie wtopiona a raczej wbetonowana.
Całość to II Edycja budowy Pomnika Łodzian Nowego Millenium.
Łodzianie projekt znają doskonale, nie tylko ze słyszenia ale przede wszystkim poznają go każdego dnia organoleptycznie. Po pomniku można chodzić, można go dotykać, pewnie jakby się kto uparł mógłby go polizać – uprzedzam działanie bezcelowe;-)
Gdy 10 lat temu na Piotrkowskiej ruszyła budowa Pomnika Łodzian Przełomu Tysiącleci więcej było sceptyków niż zwolenników. Pierwsze 7 tysięcy kostek z unikatowymi, indywidualnymi znakami (o tym za chwilę ) sprzedawało się ponad 2 lata. Gdy twórcy, kostki "wkleili" w deptak, kolejnych 9 tysięcy sprzedało się w dwa tygodnie. Mało, setki łodzian zostały z marzeniami o własnej kostce bo Pomnik miał objętość ograniczoną.
Ograniczają go dwie ulice przecinające Piotrkowską: ul. Zamenhofa i ul.Tuwima.
Po 10 latach, przy okazji planowanego remontu Pietryny – tuż, tuż – twórcy Pomnika postanowili go rozbudować i stworzyć tym razem Pomnik Łodzian Nowego Millenium, bo przecież ileż by mógł trwać przełom.
Dodatkowych 8999 kostek szuka od dziś zatem swoich właścicieli. Jedna już ma.Tzn. Mam ją ja.
Kostka waży około 2 kg, ma 24 cm długości i bodajże 12 cm szerokości. Ma unikatową żeliwną wkładkę z indywidualnymi znakami. To wybór każdego nabywcy kostki. Można tradycyjnie wpisać imię i nazwisko, można wpisać pseudonim, same inicjały, można wpisać praktycznie wszystko byle było krótko i nie obrażało nikogo. Wulgaryzmy nie przejdą.
Po kostkę można się zgłosić do Fundacji przy Piotrkowskiej 102 lub kupić na stronie www.pomnik.piotrkowska.pl
Dlaczego się jarze z radości jak zapalona żarówka ?
Ano dlatego, że to taki mój kawałek Łodzi. Właściwie nasz. Dlatego, że będę mogła ją polerować specjalnie miękka, welurową szmatką:-) i przede wszystkim bo to szansa dla Piotrkowskiej.
Może znowu wyruszą na ulicę tłumy chętnych by zobaczyć swoje żeliwno-betonowe cacko i turyści by zobaczyć coś czego gdzie indziej nie ma.
Bo być może część z nich usiądzie w tutejszych kafejkach albo wejdzie do pozostałych sklepów. Bo może Pomnik sprawi, że znowu będziemy dumni z ulicy Piotrkowskiej.
Nawet jeśli przez małą chwilę to i tak warto.
Ewa Żarska "Żarufq"

Ps. Pierwszych 200 osób, które kupią kostkę, drugą dostanie za darmo. Czy kicia też może być w pomniku ?:-))
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi