O autorze
Naszym celem jest informacja i edukacja oraz stworzenie platformy, na której spotkać mogą się ludzie o różnych poglądach, których łączy zainteresowanie życiem żydowskim w Polsce i na
świecie oraz Izraelem, który jest jedynym demokratycznym państwem na Bliskim Wschodzie.

Kłamstwo historyczne, kłamstwo dziennikarskie


James B. Comey - dyrektor FBI stawia w jednym szeregu odpowiedzialnych za Holocaust, Niemców, Polaków i Węgrów (dodając także ludzi z "tak wielu, wielu innych miejsc") - i to jest istotne nadużycie oraz brak precyzji bez wątpliwości fałszujący historię, bo to zestawienie zdecydowanie pomniejsza rolę Niemców i ukrywa poważny udział w Zagładzie np. Ukraińców, Słowaków, Litwinów, Łotyszów i Francuzów.


Wiadomość o tym zdarzeniu dociera do Polski i tu zaczyna się dziać z nią rzecz dziwna.

Polskie media chcąc wzmóc oddźwięk medialny tej wypowiedzi dokonują poważnego fałszerstwa: wyrzucają z tej narracji Niemców i wprowadzają na ich miejsce beznarodowych "nazistów" - czyli stosują zabieg, który same często krytykują u innych (np.: http://niezalezna.pl//63745-zydow-nie-zabijali-niemcy-ale-nazisci-i-polacy, http://dorzeczy.pl/id,485/Nazisci-byli-z-Marsa-a-Niemcy-z-Wenus.html)


Na przykład TVN relacjonuje: "Dyrektor FBI: za Holokaust odpowiadają wspólnicy nazistów z Polski i Węgier".Portal wp.pl pisze: "Dyrektor FBI o polskich "wspólnikach nazistów".

Portal wpolityce.pl informuje:

FBI: „Za Holokaust odpowiadają wspólnicy nazistów z Polski i Węgier!”

To nie dyrektor FBI zapomniał o Niemcach. On ich wymienia ("In their minds, the murderers and accomplices of Germany, and Poland, and Hungary, and so many, many other places didn’t do something evil."). Nie zastępuje słowa "Niemcy" słowem "naziści".

Robią to polskie media i to w dodatku w taki sposób, aby powstało wrażenie, że to zabieg zastosowany przez Comey'a, choć w jego wypowiedzi (zamieszczonej w The Washington Post) nie pojawia się w ogóle słowo "naziści".

Po czym się na niego zgodnie i święcie oburzają.

Polskie media formułują wobec dyrektora FBI główny zarzut, który daje się streścić w haśle TVN: "Kłamstwo historyczne".

W powszechnym oburzeniu wobec jego słów, nie przegapmy jednak faktu, że akurat to "kłamstwo historyczne" jest mocno wzmacniane przez wyraźne, wręcz ostentacyjne KŁAMSTWO DZIENNIKARSKIE, którego jedynym celem jest manipulowanie emocjami polskiej opinii publicznej. To poważny problem. Dyrektor FBI jest daleko i przeminie. Polskie media są blisko i pozostaną.


Nie walczmy o prawdę kłamiąc, powiedziałby zapewne George Orwell.

Paweł Jędrzejewski

http://www.fzp.net.pl/opinie/klamstwo-historyczne-klamstwo-dziennikarskie

19 kwietnia 2015.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...