O autorze
Fundacja FaniMani została założona w 2014 roku. Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy poprzez FaniMani.pl. Dzięki serwisowi dokonując zakupu w dowolnym sklepie internetowym (lista wszystkich sklepów), bez ponoszenia dodatkowych kosztów generujemy darowiznę na wybrany przez nas cel społeczny.

Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, szkołami, harcerzami i innymi podmiotami działającymi w trzecim sektorze. Jako Fundacja chcemy być platformą wymiany informacji na temat NGO w Polsce i łącznikiem między organizacjami społecznymi, darczyńcami oraz przedsiębiorcami. Realizujemy swoją misję we współpracy z setkami firm, znanych lokalnie i międzynarodowo, o których informacje znajdziecie w naszym serwisie. Współdziałanie z otoczeniem biznesowym pozwala nam oferować narzędzia, które pomagają w zbieraniu pieniędzy bez ryzyka i kosztów zarówno dla osób pomagających, jak i dla adresatów pomocy finansowej.

14 miesięcy więzienia za brutalne powieszenie psa. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?

14 miesięcy więzienia - taką karę dostał mężczyzna, który powiesił swojego psa na drzwiach stodoły. Dodatkowo otrzymał zakaz posiadania zwierząt na 8 lat i konieczność zapłaty nawiązki w wysokości 1000 zł na rzecz schroniska. Mężczyzna wcześniej długo głodził psa, na koniec wbił mu w pierś pręt, który przebił płuco zwierzęcia. Następnie powiesił jeszcze żywego psa na drzwiach od stodoły.


22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Choć obowiązujące w Polsce prawo chroni zwierzęta, w internecie aż huczy od kolejnych przypadków brutalnego znęcania się nad nimi. Rzadko jednak zapadają faktyczne wyroki za tego typu przestępstwa. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?

Prawa zwierząt w Polsce

Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa o ochronie praw zwierząt została wprowadzona w życie w 1997 roku. Określa ona zasady traktowania zwierząt zarówno gospodarskich, domowych, jak i tych wykorzystywanych do celów widowiskowych, rozrywkowych czy specjalnych.

Ustawa o ochronie praw zwierząt mówi o tym, że zwierzę jest istotą zdolną do odczuwania cierpienia, której nie można krzywdzić. Określa, że zwierzęta nie są rzeczami i że wymagają humanitarnego traktowania. Dokument ten zakazuje nieuzasadnionego lub niehumanitarnego zabijania zwierząt oraz znęcania się nad nimi. Zostało ono określone jako „zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień”. Ustawa zakazuje również porzucania zwierząt przez właściciela, wymieniając w szczególności psy i koty. Określa też karę za znęcanie się nad zwierzętami, która wynosi do 2 lat pozbawienia wolności, lub nawet 3 lata w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem.

Ustawa daje również możliwość zakazania posiadania zwierząt od roku do 10 lat.
Dodatkowo sąd może orzec karę w wysokości od 500 do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.

W ustawie o ochronie zwierząt określono, że przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą w wyjątkowych przypadkach odbierać zwierzęta właścicielom oraz wykonywać prawa
pokrzywdzonego w sprawach o przestępstwa i wykroczenia przeciwko zwierzętom.

Smutne statystyki

Statystyki mówią o tym, że z każdym rokiem zwiększa się ilość postępowań wszczętych w związku z łamaniem ustawy o ochronie zwierząt. Wzrasta też ilość osób podejrzanych o zadawanie zwierzętom cierpienia. Rośnie ilość stwierdzonych i wykrytych przestępstw. Spada jednak wykrywalność znęcania się nad zwierzętami.


Według badań przeprowadzonych przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż, 74% spraw o przestępstwa wobec zwierząt w latach 2012-2014 zakończyło się odmową wszczęcia dochodzenia lub jego umorzeniem.
Około 30% wszystkich spraw o łamanie praw zwierząt kończy się odmową wszczęcia dochodzenia, około 43% umorzeniem postępowania, a tylko około 19% skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.

Najczęstszą przyczyną odmowy wszczęcia dochodzenia jest ustalenie, że czynu nie popełniono lub brak jest danych dostatecznie uzasadniających jego popełnienie, stwierdzenie braku znamion czynu zabronionego oraz niewykrycie sprawcy.

Badane sądy w latach 2012–2014 rozstrzygnęły 897 spraw o przestępstwa przeciwko ochronie zwierząt, które dotyczyły 984 sprawców. Najczęściej oskarżonymi o przestępstwa wobec zwierząt byli mężczyźni. Większość spraw (83,5%) dotyczyła zwierząt domowych.

Osoby wyrządzające krzywdę zwierzętom były najczęściej karane wyrokiem pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby (53,7%), rzadziej grzywną (28,4%) lub ograniczeniem wolności (17,9%). 13% postępowań przed sądem zostało warunkowo umorzonych na okres próby. 25,8% orzeczonych kar stanowił zakaz posiadania zwierząt, a 19,7% – przepadek zwierząt. Sądy wymierzały również (w 14,1% przypadków) inne środki karne, przeważnie w postaci upublicznienia wyroku w bezpośrednim otoczeniu skazanego (np. przez umieszczenie go na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy).

Kary bezwzględnego więzienia orzekane były bardzo rzadko, na ogół wobec sprawców, którzy jednocześnie popełnili kilka różnych przestępstw.
W przypadku zasądzenia nawiązki wynosiła ona średnio 740 zł.

Jak możesz pomagać?

Jest wiele sposobów na to, żeby pomagać skrzywdzonym i bezdomnym zwierzętom. Ważne, żeby nie być obojętnym, reagować na to, co dzieje się wokół nas.

Jeśli widzisz przemoc wobec zwierzęcia - zgłoś ten fakt policji, straży miejskiej i lokalnej organizacji prozwierzęcej. Gdy widzisz ranne lub chore zwierzę - zabierz je do weterynarza i
skontaktuj się z organizacją, która będzie mogła mu pomóc. Spotykając bezdomnego psa lub kota - zabezpiecz go i skontaktuj się ze strażą miejską lub najbliższym schroniskiem dla zwierząt.

Możesz wspierać organizacje prozwierzęce przekazując im darowizny, 1% podatku, wspierając zbiórki i inne akcje pomocy dla zwierząt w potrzebie.

Przy okazji codziennych zakupów online możesz również za darmo pomagać zwierzętom. Jak to zrobić? Możesz wspierać organizacje prozwierzęce przez serwis FaniMani.pl. Wystarczy, że przejdziesz ze strony FaniMani.pl do wybranego sklepu i zrobisz zakupy tak, jak zawsze a część ich wartości trafi do wybranej przez Ciebie organizacji.
Możesz również zainstalować Przypominajkę, która sama przypomni Ci o aktywacji darowizny za każdym razem kiedy będziesz robić zakupy online w sklepach partnerskich serwisu FaniMani.pl

Zobacz, jak to działa: https://fanimani.pl

Źródła:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/wlodzice-male-pies-powieszony-na-drzwiach-od-stodoly-wyrok-za-znecanie-sie/ge1yxpk
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/wybrane-ustawy-szczegol/ustawa-o-ochronie-zwier/50889,Ustawa-o-ochronie-zwierzat.html
http://niechmajaprawa.org/wp-content/uploads/2015/01/CzarnaOwca-NMP-RAPORT-1.pdf
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Skąd ten zachwyt nad Zandbergiem? 12 mocnych cytatów z wystąpienia lidera Lewicy
0 0"Oferta wpłynęła". Schetyna wyjawił, że jest drugi kandydat PO w prawyborach
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno