O autorze
Obserwator bieżących wydarzeń politycznych. Coraz częściej odnoszący wrażenie, że fikcja miesza się z rzeczywistością. Bez sympatii, za to z duża ilością antypatii. Prawica go nie znosi, lewica nienawidzi. Marketing polityczny w krzywym zwierciadle. Absolwent wydziału Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego. Doktorant w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Związki zawodowe to patologia!

Związki zawodowe zamiast pomagać, szkodzą pracownikom.
Związki zawodowe zamiast pomagać, szkodzą pracownikom. Facebook: Pitu-Pitu
Nic tak nie niszczy rozwijającej się gospodarki jak związki zawodowe. Metody ich działania degenerują społeczeństwo i zwiększają liczbę bezrobotnych. To patologia, z którą trzeba zakończyć.


Związki zawodowe – słysząc te hasło prawie każdemu Polakowi staje przed oczami „Solidarność”, która była w opozycji do skostniałego establishmentu PRL. Jednak prawda o związkach jest zupełnie inna. Są one jednym z najbardziej szkodliwych wrogów gospodarki państwa i rynku pracy. Działają niczym mafia w białych rękawiczkach a prawo uniemożliwia wyrzucenie z pracy ich członków.


Dyskusja o likwidacji lub ograniczenia praw związków zawodowych toczy się nieprzerwanie od ich powstania w XIX wieku. Dziś są już tylko żywym reliktem przeszłości, który niszczy rozwój ekonomiczny i społeczny państw, w których działają. Wśród największych patologii, które się z nimi wiążą można wymienić takie jak walka o wyższe świadczenia socjalne doprowadzające firmy do bankructwa lub znaczącej redukcji zatrudnienia.


Wysokie świadczenia socjalne prowadzą do demotywowania pracowników, którzy otrzymują coraz więcej za ten sam lub mniejszy wysiłek. Dodatkowo pracodawcy muszą zapewnić pomoc socjalną dla wszystkich – nawet tych na najniższym szczeblu, co prowadzi do redukcji zatrudnienia. Nikt nie zatrudni np. człowieka do sprzątania za kilkukrotnie wyższą pensję niż jest warta wykonywana przez niego praca i otoczy go dodatkowo opieką socjalną.


Powoduje to scedowanie obowiązków na innych pracowników. Pracodawcy mają też ograniczone pole manewru przez płacę minimalną, która oprócz redukcji zatrudnienia prowadzi do obniżenia zarobków pracowników na średnim i niższym szczeblu. Im wyższa płaca minimalna, tym większe bezrobocie, gdyż pracodawców nie stać na zatrudnienie osób potrzebnych do prac tak zwanego „najniższego rzędu” – sprzątaczek, pokojówek, dozorców etc.

Związkowcy na przestrzeni lat opanowali wiele sektorów gospodarki oraz zainfekowali szereg kluczowych przedsiębiorstw państwowych. Są w stanie sterroryzować całe państwo strajkami, ponieważ zgodnie z prawem nie mogą być zwolnieni z pracy (nie licząc kilku bardzo rzadkich sytuacji). Utrzymywanie związkowców i ich biur to także kolosalne sumy pieniędzy z kieszeni podatników.

Jeśli oburzały nas miliony wydawane z budżetu na partie polityczne, to jak można określić wydatki na związkowców? KGHM – 10 milionów złotych rocznie, JSW – 12 milionów rocznie, Kompania Węglowa – 30 milionów. To tylko kilka przykładów. W żadnym z wymienionych przedsiębiorstw nie ma szans na wydalenie z pracy związkowców. Są oni nietykalni.

Niedawne bankructwo Detroit to nic innego jak właśnie wynik działania związków zawodowych. Koszty produkcji a tym samym ceny był znacznie wyższe niż u konkurencji, co doprowadziło do upadku przedsiębiorstw. Płace minimalne, opieka socjalna i nietykalność związkowców – to trzy największe choroby niszczące wolny rynek i gospodarkę.

Już dzisiaj wiadomo, że „Solidarność” Piotra Dudy planuje przeprowadzić na jesieni masowe demonstracje. Za wyrządzone w tym czasie straty zapłacimy wyższymi rachunkami i cenami w sklepach. Spora grupa młodych Polaków, która desperacko szuka nawet najmniej prestiżowej i słabo płatnej pracy nie jest w stanie legalnie pracować, gdyż koszty związane z zatrudnieniem z góry skazują ich na bezrobocie.

Rząd powinien jak najszybciej ograniczyć lub całkowicie zlikwidować wszystkie przywileje związkowców. Jeśli zagrożą odejściem z pracy, na ich miejsce czeka spora liczba chętnych, gotowych do podjęcia się jej nawet za niższą pensję. Natomiast redukcja płacy minimalnej pozwoli na zwiększenie zatrudnienia oraz tańsze koszty produkcji a co za tym idzie niższe ceny dóbr i wyższy popyt.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Mówił mi, że jestem ku…ą i żebym spłonęła w piekle". Nastolatki też są ofiarami w związkach
0 0"My Kaszubi...". Tusk na pożegnanie z RE powiedział kilka słów od serca
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
DZIEJE SIĘ 0 0Tusk kandydatem na nowe prestiżowe stanowisko europejskie
0 0"Schetyna nam władzy nie odda". Mucha coraz mocniej uderza w lidera PO
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie