O autorze
Absolwent Matematyki Stosowanej na PŁ i studiów Menadżerów Samorządu Terytorialnego w SGH. Specjalista ds. funduszy europejskich, polityk i społecznik. Sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD województwa łódzkiego.

PiS w zugzwangu

Wygrywa strona, która jako druga stanie na kropce
Wygrywa strona, która jako druga stanie na kropce Materiały własne
Zugzwang (po niemiecku „przymus ruchu”, wymawiane [ːtsuːktsvaŋ]) to występująca w szachach i innych grach strategicznych niekorzystna dla gracza sytuacja, w której zmuszony jest on wykonać ruch. Gracz wolałby spasować, ponieważ dokonując ruchu pogarsza swoją pozycję na znacznie gorszą.*


PiS wygrało wybory. Cztery lata temu wprowadzając 235 posłów i 61 senatorów zdobyło samodzielną przewagę w Parlamencie. Zwycięstwo to było jednak trochę przypadkowe, ponieważ progu wyborczego nie przekroczyła Zjednoczona Lewica. W tym roku PiS wprowadziło 235 posłów i 49 senatorów, uzyskując w ten sposób przewagę w Sejmie, ale już nie w Senacie. Taki wynik to świadomy wybór naszego społeczeństwa i należy się z nim pogodzić, bo żadne głosy nie były „zmarnowane”. Jednak nie utrata większości w Senacie jest największą bolączką PiS. Marian Banaś - w tych dwóch słowach ogniskuje się najpoważniejszy problem przełomu kadencji.

Niemoc Kaczyńskiego
Po wyborach PiS próbuje zrobić wszystko, by odwrócić zainteresowanie opinii publicznej od sytuacji w Najwyższej Izbie Kontroli. Sejm i Senat mijającej kadencji nominowały w końcu na jej szefa osobę, która może mieć wspólne interesy z sutenerami z Krakowa. W tle tej sprawy mamy do czynienia z rozgrywką pomiędzy służbami państwowymi (CBA i ABW), które podlegają temu samemu ministrowi - Mariuszowi Kamińskiemu. PiS chciałby wymusić dymisję Banasia i zdjąć z siebie odpowiedzialność za całą zaistniałą sytuację. Jednak powrót „pancernego Mariana” do pełnienia obowiązków w NIK, co stało się w tym tygodniu, pokazuje coś gorszego niż powiązania ludzi PiS z półświatkiem przestępczym. Obnaża impotencję prezesa Kaczyńskiego do dalszego podejmowania decyzji przez obóz rządzący.

Twój ruch
Marian Banaś to od początku do końca problem PiS. Jeżeli nie dojdzie do jego dymisji, to oznaczać będzie, że byliśmy jedynie świadkami przedstawienia, oszukaństwa i współudziału PiS w manipulowaniu społeczeństwem. Wszystko po to, żeby uratować pomówionego alfonsa. Jeśli jednak jakimś cudem uda się Kaczyńskiemu et consortes doprowadzić do ponownego wyboru szefa NIK, to dokona go już nowy Parlament. A w nowym Parlamencie zatwierdzić osobę na prezesa NIK będzie musiał także Senat. Ten sam, w którym PiS właśnie stracił większość. Tak czy inaczej Kaczyński wpadł w zugzwang i przegra tę partię...


*wikipedia.org/wiki/Zugzwang
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"