O autorze
Hanna Gronkiewicz-Waltz urodziła się 4 listopada 1952 r. w Warszawie. W 1975 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku podjęła pracę jako pracownik naukowy UW. W 1981 r. obroniła pracę doktorską pt.: „Rola ministra przemysłowego w zarządzaniu gospodarką państwową” i uzyskała tytuł doktora nauk prawnych. W 1989 r. była ekspertem Sejmu i Senatu w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego i bankowego. W 1993 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego na podstawie swojej książki pt.: „Bank Centralny - od gospodarki planowej do rynkowej”.

Od 6 marca 1992 r. do 31 grudnia 2000 r. była prezesem Narodowego Banku Polskiego. W czasie pełnienia funkcji prezesa NBP umocniła niezależność Banku Centralnego, uporządkowała system bankowy, przeprowadziła denominację złotego oraz jego upłynnienie. W latach 2001-2005 była wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od września 2005 r. była posłem na Sejm RP oraz przewodniczącą Komisji Skarbu Państwa.Od czerwca 2006 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, a od października 2013 r. szefuje także mazowieckiej PO.

Po raz pierwszy na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy została wybrana 26 listopada 2006 r. 21 listopada 2010 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz w walce o reelekcję zdobyła 53,67 proc. głosów następnie objęła urząd Prezydenta m.st. Warszawy po raz drugi. 30 listopada 2014 r. została wybrana na trzecią kadencję.

W latach 2012-2014 pełniła funkcję przewodniczącej EUROCITIES, organizacji zrzeszającej ponad 140 największych miast Europy.

Od 2000 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. 12 listopada 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji, jest także kierownikiem Zakładu Prawa Administracyjnego, Prawa Gospodarczego i Prawa Bankowego. Brała udział w wielu międzynarodowych konferencjach. Jest autorką ponad 40 publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii. Wypromowała 16 doktorów nauk prawnych.

Facebook

Brexit

Jeszcze w czwartek wieczorem wydawało się, że zwolennicy „remain” mają niewielką przewagę nad zwolennikami „leave”. Ale już nad ranem okazało się, że zwolennicy opuszczeniu Unii zwyciężyli. Jestem przekonana, że jest to pyrrusowe zwycięstwo. Wszystko, co od tej pory się dzieje, udowadnia ten pogląd. Największe od 31 lat osłabienie funta (a Brytyjczycy przecież tak bardzo lubią spędzać wakacje za granicą), Belfast, w którym zabrakło formularzy paszportowych, Szkoci zastanawiający się nad ponownym referendum o odłączeniu się od Wielkiej Brytanii. Google zalewany jest pytaniami Brytyjczyków, czym jest Brexit. O wyniku zdecydowało starsze pokolenie, które ciągle żyje wspomnieniem dawnego imperium. David Cameron wysoko licytował i przegrał tego pokera.


Zgadzam się z tym, że „out is out”. Byłoby szczytem głupoty rozmiękczanie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dzisiejsza propozycja Francji i Niemiec tak naprawdę jest propozycją, która powstała kilkadziesiąt lat temu. Nigdy jednak nie została zrealizowana do końca. Wspólna waluta wymaga bowiem daleko idącej koordynacji polityk gospodarczych, czyli sui generis europejskiego rządu.
To co proponują Francuzi i Niemcy nie jest zatem żadną nową koncepcją. Każdy, kto rozumie politykę gospodarczą wie, że wspólnej walucie powinna towarzyszyć wspólna polityka fiskalna. Dlatego nie dziwmy się, że ci na których tak naprawdę Unia Europejska „wisi” proponują wspólne rozwiązania. A że nam się to nie podoba, to trudno. Zachowujemy się jak rozbitkowie czekający na pomoc na bezludnej wyspie, uratowani przez załogę przepływającego statku, którzy po wejściu na pokład zamieniają się w piratów i mówią: a teraz my tu rządzimy. Dość hipokryzji! Nie mówmy, że chętnie przyjmiemy środki, ale nie lubimy Trybunału Konstytucyjnego, a trójpodział władzy nam się nie podoba. Oczywistym jest, że to nam powinno zależeć na byciu w Unii Europejskiej.


Truizmem jest dzisiaj mówienie, że oparcie się na Wielkiej Brytanii jako na głównym sojuszniku przez rząd PiS było błędne i krótkowzroczne. Ktoś, kto zna Anglików, wie że myślą przede wszystkim o własnych interesach.

Groteskowo wygląda inicjatywa ministra Waszczykowskiego, który zamiast zwołać naradę ponadpartyjnych specjalistów polityki zagranicznej, organizuje własne spotkanie, które nie odbywa się w Warszawie, ale… w Pradze. Myślę, że takiego spotkania po prostu zażyczył sobie Jarosław Kaczyński, który chce być architektem nowej Unii Europejskiej. Tylko chcieć nie zawsze oznacza móc. Żeby móc trzeba mieć PKB porównywalne do tego Wielkiej Brytanii i być płatnikiem netto. A do tego jeszcze nam daleko. Warto mieć świadomość, że jak w Londynie zaczęto budować metro, Polska była właśnie po klęsce Powstania Styczniowego.
Zrzucanie przez polityków PiS winy na Komisję Europejską, a nie Brytyjczyków jest po prostu odwracaniem kota ogonem. Przecież członkowie KE zostali powołani przez rządy wybrane przez suwerena. Czy nasz suweren jest „ok” , a suweren innego kraju już nie? Cóż za pokrętne i przewrotne myślenie.


Brexit to wina premiera Camerona, który chciał mieć ciastko i zjeść ciastko. I przelicytował.

Co dalej? Na razie musimy się obserwować rozwój wypadków, ale przede wszystkim nie konfliktować się z Komisją Europejską i głównymi graczami w Europie. Przestańmy udawać, że sterujemy statkiem, tylko pamiętajmy, że mamy krótszy staż kapitański.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
Jaguar 0 0Ludzie nie zdają sobie sprawy, że Jaguara można mieć za naprawdę sensowne pieniądze
INNPoland 0 0Dom J.R.R. Tolkiena na sprzedaż. To w nim „narodził się” Bilbo Baggins i Drużyna Pierścienia
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się tam kulturą