O autorze
Pracuję w Polskim Banku Przedsiębiorczości, gdzie odpowiadam za analizy makroekonomiczne. Współpracuję z Polską Akademią Nauk, gdzie jestem członkiem zespołu przygotowującego półroczny raport „Gospodarka Polski – Prognozy i Opinie”. Jestem również współpracownikiem „Obserwatora Finansowego”. W przeszłości związany byłem z działem ekonomicznym „Rzeczpospolitej”, gdzie pracowałem jako reporter, a później pisałem felietony. Moje krótkie i dłuższe teksty wciąż ukazują się w tej gazecie. Jestem absolwentem ekonomii Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie oraz politologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuję w się w zagadnieniach polityki pieniężnej i fiskalnej, ekonometrii oraz ekonomii politycznej. Prowadzę, wspólnie z Janem Niedziałkiem z TVN CNBC, blog o książkach ekonomicznych: www.highbookvalue.com. Oprócz książek ekonomicznych, lubię literaturę klasyczną.

Jaka Rosja gospodarcza po wyborach?

Dynamika polskiego eksportu w 2011 r.
Dynamika polskiego eksportu w 2011 r. opracowanie własne na podstawie danych GUS
Rozmawiałem niedawno z przedsiębiorcą, który sprzedaje w Rosji i inwestuje w Rosji. Powiedział, że w ostatnich latach biznes robi się tam coraz łatwiej. Dane pokazują, że polski eksport do Rosji rośnie w tempie najszybszym ze wszystkich naszych najważniejszych partnerów handlowych.


Dziś z kolei w poranku TVN CNBC (którego mam przyjemność być współgospodarzem w poniedziałki) z Jolą Kucharską rozmawialiśmy ze Stanisławem Cioskiem, b. ambasadorem RP w Moskwie. Jego zdaniem Polacy odbierani są w Rosji coraz lepiej, szczególnie pod względem gospodarczym. Traktuje się nas jako przykład udanych reform i sukcesu ekonomicznego.

Kto wie: może gospodarcze relacje Polski i Rosji mają szansę wejść na proste tory w najbliższych latach? Może za dużo mówi się w naszych mediach o gazie, a za mało o tym, co Polska i Rosja mogą razem osiągnąć? A raczej, jak możemy wykorzystać fakt, że na wschód od Bugu mamy 130mln rynek, który staje się coraz większy i bardziej chłonny.

Stawiam tylko pytania. Sam jestem sceptyczny co do intencji Putina w sprawach gospodarczych. Ale że nie czuje się w 100 proc. ekspertem, przytoczę ostatni „The Economist”: „Rosja się zmienia. Kwitnie tam coraz bogatsza i bardziej aktywna klasa średnia, która widzi, że kraj stał się źle rządzoną kleptokracją [kleptokracja to system, gdzie władza grabi obywateli dla własnych korzyści – przyp IM]. (…) Co się stanie dalej, zależy od Putina. Może on odpowiedzieć na presję na zmiany na dwa sposoby: stłumić ją lub dać się jej ponieść. Jego KGB-owska przeszłość, doświadczenie autokratycznych rządów i antyzachodnia retoryka sugerują, że będzie zmierzał ku pierwszemu rozwiązaniu”.


Cóż, podsumowałbym tak. Z powyższego fragmentu najciekawsze w kontekście polskiej gospodarki może być następujące zdanie: „Rosja się zmienia. Kwitnie tam coraz bogatsza i bardziej aktywna klasa średnia…”. Oby polskim firmom udało się to wykorzystać. Co do polityki... o tym przeczytacie państwo w każdej gazecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...