O autorze
Pracuję w Polskim Banku Przedsiębiorczości, gdzie odpowiadam za analizy makroekonomiczne. Współpracuję z Polską Akademią Nauk, gdzie jestem członkiem zespołu przygotowującego półroczny raport „Gospodarka Polski – Prognozy i Opinie”. Jestem również współpracownikiem „Obserwatora Finansowego”. W przeszłości związany byłem z działem ekonomicznym „Rzeczpospolitej”, gdzie pracowałem jako reporter, a później pisałem felietony. Moje krótkie i dłuższe teksty wciąż ukazują się w tej gazecie. Jestem absolwentem ekonomii Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie oraz politologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuję w się w zagadnieniach polityki pieniężnej i fiskalnej, ekonometrii oraz ekonomii politycznej. Prowadzę, wspólnie z Janem Niedziałkiem z TVN CNBC, blog o książkach ekonomicznych: www.highbookvalue.com. Oprócz książek ekonomicznych, lubię literaturę klasyczną.

Jaka Rosja gospodarcza po wyborach?

Dynamika polskiego eksportu w 2011 r.
Dynamika polskiego eksportu w 2011 r. opracowanie własne na podstawie danych GUS
Rozmawiałem niedawno z przedsiębiorcą, który sprzedaje w Rosji i inwestuje w Rosji. Powiedział, że w ostatnich latach biznes robi się tam coraz łatwiej. Dane pokazują, że polski eksport do Rosji rośnie w tempie najszybszym ze wszystkich naszych najważniejszych partnerów handlowych.


Dziś z kolei w poranku TVN CNBC (którego mam przyjemność być współgospodarzem w poniedziałki) z Jolą Kucharską rozmawialiśmy ze Stanisławem Cioskiem, b. ambasadorem RP w Moskwie. Jego zdaniem Polacy odbierani są w Rosji coraz lepiej, szczególnie pod względem gospodarczym. Traktuje się nas jako przykład udanych reform i sukcesu ekonomicznego.

Kto wie: może gospodarcze relacje Polski i Rosji mają szansę wejść na proste tory w najbliższych latach? Może za dużo mówi się w naszych mediach o gazie, a za mało o tym, co Polska i Rosja mogą razem osiągnąć? A raczej, jak możemy wykorzystać fakt, że na wschód od Bugu mamy 130mln rynek, który staje się coraz większy i bardziej chłonny.

Stawiam tylko pytania. Sam jestem sceptyczny co do intencji Putina w sprawach gospodarczych. Ale że nie czuje się w 100 proc. ekspertem, przytoczę ostatni „The Economist”: „Rosja się zmienia. Kwitnie tam coraz bogatsza i bardziej aktywna klasa średnia, która widzi, że kraj stał się źle rządzoną kleptokracją [kleptokracja to system, gdzie władza grabi obywateli dla własnych korzyści – przyp IM]. (…) Co się stanie dalej, zależy od Putina. Może on odpowiedzieć na presję na zmiany na dwa sposoby: stłumić ją lub dać się jej ponieść. Jego KGB-owska przeszłość, doświadczenie autokratycznych rządów i antyzachodnia retoryka sugerują, że będzie zmierzał ku pierwszemu rozwiązaniu”.


Cóż, podsumowałbym tak. Z powyższego fragmentu najciekawsze w kontekście polskiej gospodarki może być następujące zdanie: „Rosja się zmienia. Kwitnie tam coraz bogatsza i bardziej aktywna klasa średnia…”. Oby polskim firmom udało się to wykorzystać. Co do polityki... o tym przeczytacie państwo w każdej gazecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy