Prezydent Lech Wałęsa zakładając Instytut swego imienia w 1995 roku powiedział: Moim podstawowym celem jest monitorowanie rozwoju instytucji demokratycznych i dbanie o to, aby twórczo rozwijać szanse, jakie stanęły przed Ojczyzną. Instytut musi nieść w świat przesłanie solidarności i wolności.
Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" jest apolityczną organizacją pozarządową typu non-profit. Instytut został ufundowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce
Mamy za sobą 17 lat prac Instytutu Lecha Wałęsy. Wolność i demokracja, a przede wszystkim solidarność, to trzy pojęcia stanowiące filary działań Instytutu. Na nich chcemy opierać nasze działania w kolejnym, 18. roku działalności. Niech mi więc będzie wolno na łamach Portalu NaTemat.pl podzielić się kilkoma refleksjami i naszymi planami na 2013 rok.
Wolność, to podstawowe pojęcie projektu promującego postawy nowoczesnego patriotyzmu pod nazwą: „Gen Wolności”, którego celem jest integrowanie Polaków wokół pozytywnego postrzegania osiągnięć państwa i obywateli.
Demokracja, jako pojęcie inspiruje Instytut do prowadzenia projektów edukacyjnych, takich jak „Akademia Obywatelska”, oraz organizacji debat publicznych i konferencji na temat wyzwań ustrojowych, promocji oraz wspierania w Polsce i na świecie działalności obywatelskiej i społecznej.
Solidarność, ze względu na to, iż Fundacja wspiera dzieło Lecha Wałęsy i pielęgnuje dziedzictwo ideowe „Solidarności”, które dziś może inspirować innych w ich walce o wolność i godność. Programy z tym pojęciem związane to: w skali międzynarodowej „Solidarni z…” Kubą, Tybetem, Birmą, Iranem ale również szerokie programy dotyczące Chin i Ameryki Południowej. W skali kraju: program Prawo do Zdrowia Ludzi Pracy, podkreślający, że każdy ma prawo godnie, zdrowo żyć i pracować.
Solidarność, wolność i demokracja stanowią również podstawę idei Nagrody Lecha Wałęsy, która w tym roku przyznana zostanie po raz szósty osobie, instytucji lub organizacji społecznej, zasłużonej w staraniach o wcielanie w życie tych wartości.
Rok 2013 będzie dla nas szczególny. Obchodzić będziemy 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, a także 70. rocznicę urodzin Pana Prezydenta. Kulminacją roku jubileuszowego będzie zorganizowanie w Warszawie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej.
2013 rok to także kontynuacja prac modernizacyjnych i oczekiwane rozpoczęcie remontu Willi Narutowicza. Stworzymy w niej nowoczesną placówkę naukowo-edukacyjną, służącą przekazywaniu młodzieży wiedzy o najnowszej historii i świecie współczesnym oraz nową siedzibę Instytutu.
Instytut to również ludzie. Mam ten przywilej, że dane jest mi prowadzić prace zespołu oddanych naszym ideom współpracowników, którym dziękuję za zaangażowanie i pasję w podejmowaniu ważnych tematów. U progu Nowego Roku dziękuję również wszystkim sprawdzonym przyjaciołom Instytutu Lecha Wałęsy, którym tak bliskie są idee głoszone przez Prezydenta Lecha Wałęsy. Dziękuję za zaufanie, za otwartość i gotowość współpracy. Życzę na ten rok wielu dalszych sukcesów, entuzjazmu w podejmowanych wyzwaniach i wszelkiej pomyślności.
Szczególne podziękowania kieruję do Portalu NaTemat.pl za otwarcie na ważne idee. Serdeczne pozdrowienia i zaproszenie do współdziałania na rzecz takich idei dla wszystkich Czytelników i Współautorów Portalu. A niech posłaniem dla nas wszystkich na ten rok będą słowa Prezydenta Lecha Wałęsy, który nakłania do podejmowania wielkich wyzwań: