O autorze
Szczęśliwa mama szóstki dzieci, rodowita Poznanianka, kobieta biznesu, prezes klubu piłkarskiego Warta Poznań S.A., prezes spółki budowlano-deweloperskiej Family House, kiedyś modelka. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce i w świecie piłki nożnej. Na swoim blogu poruszam tematy sobie bliskie: sport, zdrowy tryb życia, macierzyństwo i polityka.

"Kiełbasa” wyborcza?

Kolejna edycja festiwalu piosenki Eurowizji już za nami. Jeśli chodzi o cały konkurs, w opinii Polaków, było to chyba najbardziej emocjonujące wydarzenie od czasów pani Górniak czy „Keine Grenzen” i białych gołębi.


​Po pierwsze - wystartowaliśmy z prawdziwym słowiańskim przytupem. Przebój „My Słowianie” w wykonaniu Cleo i Donatana wywołał ambiwalentne odczucia wśród widzów i krytyki: niektórzy poczuli się zniesmaczeni, wręcz obrażeni, inni – przeciwnie, docenili skoczną i wpadającą w ucho melodię oraz walory fizyczne występujących pań. Ja osobiście lubię ten utwór, ich występ potraktowałam z przymrużeniem oka i całkiem mi się podobało.


​Po drugie - konkurs wygrał Thomas Neuwirth, znany lepiej jako Conchita Wurst czy "kobieta z brodą". 26-latek z Austrii otrzymał 290 punktów i zajął pierwsze miejsce, podczas gdy nasza reprezentacja uplasowała się na całkiem przyzwoitej, 14-tej pozycji.


​Zamieszanie wokół kontrowersyjnego zwycięzcy konkursu, od kilku dni nie cichnie. Ba! Stało się realną sprawą wagi politycznej, impulsem do poważnych debat, ideologicznej batalii, a nawet elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego oraz głównym przyczynkiem coraz to bardziej kuriozalnych i bezsensownych wypowiedzi. Kandydat Solidarnej Polski – pan Tomasz Adamek zapowiedział, że jak wejdzie do Europarlamentu, to w pierwszej kolejności zmieni regulamin Eurowizji, z kolei Adam Hofman z PiS'u tak długo i intensywnie wpatrywał się w oczy piosenkarza, aż w końcu dostrzegł w nich samego Donalda Tuska!
Cóż więcej dodać, postać Conchity chcąc nie chcąc stała się katalizatorem narodowej, politycznej dyskusji na temat tego, co jest normalne, a co nie. Tak jakby na kilka dni przed wyborami do Europarlamentu nie było do omawiania innych, ważniejszych spraw...

​Co myślę o fenomenie Conchity Wurst? Jeśli mam ocenić ten konkretny występ i towarzyszące mu „doznania estetyczne", to zupełnie mnie on nie przekonuje. Tak samo jak nie przekonuje mnie amerykańska piosenkarka, Miley Cyrus, ujeżdżająca dmuchanego penisa na scenie. Są to obrazy zwyczajnie sprzeczne z moim elementarnym poczuciem dobrego smaku. Wiadomo – jest to rzecz gustu i ja to doskonale rozumiem. Z drugiej strony faktem jest, że w głosowaniu polskich widzów Austria zajęła dobre, bo wysokie 4 miejsce. To chyba o czymś świadczy, prawda?Myślę, że należy to odebrać jako pozytywny sygnał, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej tolerancyjne i otwarte wobec szeroko pojętej „inności” - wbrew słowom oburzenia, jakie wypowiadają prawicowi politycy i nadworni moralizatorzy.

Nie każdemu musi podobać się estetyka drag queen, ale trzeba pamiętać, że Eurowizja to przede wszystkim wielkie show, a odważna kreacja sceniczna Conchity okazała się strzałem w 10-tkę. Reasumując krótko, jestem ciekawa o czym będziemy debatować za kilka dni. Czy pojawi się kolejny "polityczny" news na skalę masowej histerii? Pamiętajmy, że do wyborów zostało jeszcze 10 dni ...

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie