O autorze
Rozwija projekt filmowy na Youtube, w formacie: rozmowy z ludźmi pasji, filmy podróżnicze oraz ciekawe zajawki/pasje/sporty oraz podróżuje po Polsce i świecie. Pasjonat sportów deskowych: kitesurfing, wakeboarding, wakeskate, snowboard, longboard

Batman powraca i tak od 1939 roku!

Ulica. Ciemny zaułek. Przypadkowi ludzie, którzy nie powinni być w tym miejscu. Zbrodnia, która sprawiła, że powstał bohater. Ale zacznijmy od początku…


Początkiem jest rok 1939. Świat oszalał wtedy, rozpoczęła się kolejna wojna, która była początkiem kolejnej wojny światowej. Konfliktu który zmienił świat. Dał nam tworzywa sztuczne, komputery i ich… Superbohaterów!

Jednak era superbohaterów, to dwie skrajności. Dwie strony medalu, z jednej mamy przybysza z zewnątrz, posiadającego supermoce. Z drugiej słabego człowieka, który walczy sam ze sobą i z demonami przeszłości. Przy okazji zwalczając przestępczość, za pomocą siły, inteligencji i masy gadżetów za które każdy chłopiec bez względu na wiek oddałby wszystko.

Kim jest Bruce Wayne? Z jednej strony jest playboyem, bawidamkiem, lekkoduchem. Z drugiej posiada mroczną stronę. Pociąga nas bezkompromisowością. Prostymi rozwiązaniami problemów, utrwala w nas wiarę w siłę człowieka.

Fenomen postaci Batmana, ponieważ o nim piszę to dla tych wszystkich, którzy nie domyślili się jeszcze… powoduje że jest on jednym z najstarszych ale nadal czynnych superbohaterów. Na polu mediów postać Batmana pojawia się od lat. Narodził się w komiksie, dorastał w telewizji, w wiek dojrzały wchodził w kinie, zaś przebywa również w grach, może nie na wakacjach ale jest obecny również tam.


Ewolucja postaci Batmana jest o tyle ciekawa, że pokazuje jak zmienia się popkultura. Pierwsze spotkanie z postacią Batmana w innym medium, tym razem w telewizji miał miejsce w latach 60tych.

Czy zwróciliście uwagę, że serial z Batmanem wszedł na ekrany telewizyjne w podobnym czasie jak inny kultowy amerykański serial? Tak, tak chodzi o Star Treka...
Jedno jest pewne, postać Batmana i jego gadżety wpływały na wyobraźnię młodych ludzi. Podobnie bowiem, jak w przypadku Star Treka, Batman używał wielu fajnych gadżetów. Na dodatek takich, do których bije serce każdego mężczyzny bez względu na wiek...

Sposób prezentacji postaci Batmana zmieniał się w zależności od medium i okresu w którym powstawała adaptacja komiksu. Od pierwszych seriali telewizyjnych po gry i filmy kinowe postać Batmana zmieniała się. Podobnie jak zmieniał się sposób przedstawiania historii Bruce Wayne. Która, przypominam nie jest zbyt wesoła i optymistyczna...

Świat Batmana ewoluował podobnie jak media w których mogliśmy go poznawać. Lata 90te, to lata kina, chociaż to również czas pierwszych gier komputerowych. Batman odważnie wkroczył do świata cyfrowej rozrywki.

Od samego początku fani gier mogli poznać rodzinne miasto Bruce Gotham City. Pierwsza gra z nim w roli głównej powstała w roku 1986 i była to gra na komputery Amstrad CPC. Graficznie obecnie raczej wywołuje uśmiech, jednak pamiętajmy, że ta gra ma już 37 lat...

Zostawmy na chwilę cyfrową rozrywkę i wróćmy do kina. Renesans postaci Batmana przyniosły nowe komiksy w których jego postać została przedstawiona w zupełnie innym świetle. Pierwszym sygnałem pokazującym, że postać Batmana dojrzewa jest komiks Franka Millera: Powrót Mrocznego Rycerza z 1986 roku. Ciekawe, że to ten sam rok, kiedy pojawiła się pierwsza gra komputerowa… Przypadek?

Frank, jest wybitną postacią związaną ze światem komiksu, ale również filmu. Jego dzieła wyznaczają zupełnie nowe drogi, dzięki którym komiks jako sztuka wzniósł się na wyżyny. Co nie zmienia faktu, że są to dobre historie...

Z chwilą w której Tim Burton rozpoczął kręcenie filmu z Batmanem, możemy powiedzieć, że wrócił w nim do pierwszej ligi postaci superbohaterów. Osobiście lubię postać Batmana bardziej niż innych superbohaterów, może na równi z Loganem:) Film był kasowym sukcesem. Zdecydowała o nim zapewne dobra jak na filmy z Batmanem fabuła oraz doskonała obsada aktorska. Kto nie pamięta Jacka Nickolsona w roli Jokera? Był niedoścignionym Jokerem do czasu, aż na swój warsztat świata Batmana nie dobrał się Nolan...

Czas Batmana rozpoczynał się nie tylko w kinie. Również gry komputerowe i konsolowe przyjęły go jako swojego:) Kto mający C64, czy Amigę nie grał w Batmana?:)

Sukces pierwszego kinowego filmu pozwolił na kręcenie kolejnych odsłon Batmana. Jednak każda kolejna część jednak nie była już tak odkrywcza i nowatorska jak właśnie pierwszy film z Batmanem nakręcony przez Tima Burtona. Tymczasem w cyfrowym świecie Batman radził sobie dużo lepiej. Rozwój sprzętu komputerowego i konsol pozwoliła na coraz lepsze od strony graficznej gry z nim w roli głównej. Jednak były to gry akcji, nie wymagające od gracza finezji, czy tym bardziej nie dające mu możliwości obcowania z fabułą dzięki której mógł przeżywać emocje tak jak podczas seansu kinowego.

Dopiero wiek XXI sprawił, że pojawiły się gry z Batmanem, które nie polegały tylko na jednokierunkowym ruchu na planszy w prawo. Zapewne miał na to wpływ rozwój fabuł komiksowych jakie w międzyczasie powstały, a w których Batman przeżywał, doznawał wielu przygód, które sprawiały, że stawał się postacią dojrzałą i pełniejszą. W jednej z takich historii, wydaną w latach 90tych był pokazany epizod w którym Batman, stał się narkomanem i musiał podjąć walkę ze swoim nałogiem… Polecam ten komiks, został wydany w Polsce, wiec nie ma większego problemu by sięgnąć po ten doskonały komiks.

Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że postać Batmana jest przeznaczona dla odbiorcy dorosłego... Seria gier Lego pokazała, że można wykorzystać postać Batmana w grach dziecięcych. Które są doskonałą zabawą tak dla dzieci jak i ich rodziców.


Wracając do kina Batman wywołał kolejną falę zachwytu. Tym razem to Cristian Bale, wcielił się w postać Batmana wywołał zachwyt, szczególnie żeńskiej części widowni, jednak sam film zyskał głębię i mrok dzięki wizji Cristopera Nolana, reżysera któremu zawdzięczamy nową najmroczniejszą trylogię filmów o Batmanie.

Jak zapewne się domyślacie świat gier komputerowych nie przeoczył mrocznego klimatu filmów i odpowiedział Batman: Arkham Asylum w której grze główny bohater został zmuszony do odwiedzenia szpitala dla umysłowo chorych w którym został zamknięty jego główny oponent Joker z którym przyszło mu się zresztą zmierzyć w tej grze. (link)

W chwili obecnej filmowa część historii Batmana chwilowo jest zamknięta. Mówię, tu o filmach kinowych, seriale animowane powstają cały czas. Jednak kino nie napędza już legendy Batmana. Myliłby się jednak ktoś, kto uznałby ją za skończoną… Legenda Batmana, jak również jego historia żyją nadal tak w komiksach, jak również w grach. Czy tym razem odwróci się sytuacja i to gra natchnie branżę filmową do nakręcenia kolejnego filmu z człowiekiem nietoperzem? Przekonajcie się sami grając w Batman Arkham Origin...Do gry zachęca nie tylko postać Batmana, ale również klimatyczne materiały dodatkowe, które stają się regułą. Zobaczcie jak wygląda ewolucja Bruce do postaci.. No tak, ale nie uprzedzajmy;)Co ciekawe, twórcy postawili graczom wysoką poprzeczkę. Grając postacią Batmana muszą być maksymalnie skoncentrowani by wykorzystać potencjał tej postaci. Zresztą, mają dla siebie miejsce treningowe, w postaci Batcavem gdzie będą mogli trenować swoje umiejętności bycia Batmanem. Tak, tak bycia, ponieważ opowiadana w tej grze historia rozpoczyna się w chwili w której Bruce staje się Batmanem. Na dodatek zostaje wrzucony na głeboką wodę i musi sobie poradzić z polowaniem na siebie. Jak widzicie, grając w Batman: Arkam Origins nie tylko przyjdzie wam poznać sam świat, który został oddany graczom do zwiedzania, ale przede wszystkim stoi przed wami trudna historia samego Batmana.

Dość o grze! Jeśli jesteście fanami Batmana, ale nie tylko gier, ale po prostu postaci Batmana to westchniecie z zazdrości oglądając wystąpienie na ComicConie 2013Na koniec krótki przegląd muzyki z Batmana, która również dzielnie wspiera mrocznego księcia Gotham w jego walce z ciemnością...

Na pierwszy ogień idzie kapitalny kawałek Prince: Batdance:Pierwszy film z Batmanem dał nam flow z niesamowitą muzyką.
Za to Batman Forever... Ten dał nam, ten spokojny, chociaż nie do końca kawałek:Jednak najbardziej zapadającym kawałkiem był ten:To czym zostaniemy zaskoczeni teraz...?:)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
0 0Królowa wróciła. Trzeci sezon "The Crown" udowadnia, że to wciąż serialowa śmietanka Netflixa
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam