O autorze
Pisać zamierzam o tym co nie powinno być obojętne nie tylko kibicom sportowym, ale każdemu z nas. Jako członek Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ każdego dnia staram się zaszczepić ideę walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Pamiętając o przeszłości chcemy walczyć z odradzającym się faszyzmem i to właśnie o tej działalności chcę opowiadać. Biorę udział w projekcie "Wykopmy Rasizm ze Stadionów". Napiszę o tym co się udało, a co nie, ale nie tylko.

‘ŚWIĘTA WOJNA’ Z ANTYSEMITYZMEM NA STADIONACH

‘ŚWIĘTA WOJNA’ Z ANTYSEMITYZMEM NA STADIONACH
‘ŚWIĘTA WOJNA’ Z ANTYSEMITYZMEM NA STADIONACH Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ
– ‘Od początku III Rzeczypospolitej jednym z niewielu miejsc publicznych w Polsce, gdzie antysemickie okrzyki, symbole czy hasła są nie tylko tolerowane, ale bywają wręcz propagowane, są stadiony piłkarskie. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego subkultura kibiców piłki nożnej tak podatna jest na ksenofobię i rasizm?’ – zastanawia się były ambasador Polski w Izraelu, dr Maciej Kozłowski. W swojej najnowszej publikacji ‘Naród Wybrany – Cracovia Pany. Z wielokulturowej historii polskiego sportu’ wydanej przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opisuje początki piłki nożnej na ziemiach polskich, pierwsze kluby i rozgrywki, przede wszystkim zaś – udział w nich i kluczową rolę mniejszości narodowych.


W książce Kozłowski podkreśla: – ‘W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin życia społecznego w Polsce, sport był tym obszarem, w którym antysemickie nastroje czy retoryka były stosunkowo rzadkie, a jeśli nawet się pojawiały, to spotykały się z powszechnym potępieniem. Nie mogło być zresztą inaczej, gdy tak wielu wybitnych sportowców Żydów reprezentowało polskie barwy, a w klubach sportowych – przynajmniej do drugiej połowy lat trzydziestych – zacierały się różnice nie tylko narodowościowe, ale również klasowe’.
Publikacja przygotowana przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ to pasjonujące spojrzenie w przeszłość, które obejmuje refleksje na temat historii Cracovii, jej nazwy, wymowy symbolicznej pasiastych strojów, a także sylwetki zawodników pochodzenia żydowskiego: Józefa Lustgartena, Ludwika Gintela i Leona Sperlinga, którzy jako reprezentanci kraju zapisali się na trwałe w polskim sporcie. Ta swoista panorama sportowej – i wielokulturowej – historii Polski stanowi również, niepozbawioną zadziwienia, próbę zrozumienia tego, co dzieje się na współczesnych stadionach.
Tylko w latach 2013-2015 Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ odnotowało prawie 400 rasistowskich i antysemickich incydentów z udziałem pseudokibiców. Wśród nich znalazły się pobicia, wyzwiska, wzywające do nienawiści transparenty i okrzyki.
Śp. Marcin Kornak, założyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, który zainicjował kampanię społeczną ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’, pisał przed turniejem Euro 2012: ‘Piękno futbolu (…) jest uniwersalnym językiem, przerzucającym mosty porozumienia między kulturami. Daje szansę na społeczną emancypację i wyjście z najtrudniejszych życiowych opresji, na burzenie nacjonalistycznych i rasistowskich uprzedzeń. Czasem, niestety, piłka nożna jest też platformą do nadużyć. Zdarza się, że na jej popularności próbują żerować szowiniści i rasiści, fałszywi polityczni prorocy i szemrani biznesmeni’.
– ‘Miejmy nadzieję, że przy okazji warszawskiego finału Ligi Europy przypomnimy sobie pozytywną, wielokulturową atmosferę Euro 2012’ – mówi animator kampanii ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’, Jacek Purski. – ‘Nie jesteśmy jednak obojętni na symbolikę neofaszystowską, która pojawiała się niedawno, niestety, także wśród fanów Dnipro Dniepropietrowsk’.
Maciej Kozłowski, autor książki ‘Naród Wybrany – Cracovia Pany’, to historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, dyplomata, Był współpracownikiem ‘Kultury’ Giedroycia, pod koniec lat 60. został skazany w procesie ‘taterników’. W latach 1999-2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Tel Awiwie. Od 2006 roku wykładowca w Collegium Civitas (polityka na Bliskim Wschodzie, polityka zagraniczna USA, Holokaust). Wykładowca na wielu uniwersytetach w USA, Europie i Izraelu.
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją ekspercką. Koordynowało ono edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012: ‘RESPECT Diversity – Football Unites’. Stowarzyszenie monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn ‘NIGDY WIĘCEJ’.


‘Naród Wybrany – Cracovia Pany’ – plik PDF

Dodatkowe informacje:
tel. 601 360 835
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie