O autorze
Pisać zamierzam o tym co nie powinno być obojętne nie tylko kibicom sportowym, ale każdemu z nas. Jako członek Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ każdego dnia staram się zaszczepić ideę walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Pamiętając o przeszłości chcemy walczyć z odradzającym się faszyzmem i to właśnie o tej działalności chcę opowiadać. Biorę udział w projekcie "Wykopmy Rasizm ze Stadionów". Napiszę o tym co się udało, a co nie, ale nie tylko.

Futbol przeciwko rasizmowi: Polska wspiera Tygodnie Akcji

Tygodnie Akcji 2013 - Futbol Przeciwko Rasizmowi #footballpeople #fare #wykopmyrasizm
Tygodnie Akcji 2013 - Futbol Przeciwko Rasizmowi #footballpeople #fare #wykopmyrasizm Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ"
Od oprawy Ligi Mistrzów UEFA do rozgrywek amatorskich i szkolnych, w całej Europie trwały działania w ramach Tygodni Akcji – Futbol Przeciwko Rasizmowi (15-30 października). Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ zorganizowało akcje pod hasłem ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ w Polsce i za granicą.Tegoroczne Tygodnie Akcji zaczęły się od mocnego polskiego uderzenia na Wyspach Brytyjskich. W dniu meczu reprezentacji Anglii i Polski odbyło się bezprecedensowe spotkanie kibiców z obu krajów, które miało miejsce w okolicy stadionu Wembley. Dyskusja dotyczyła rasizmu w sporcie i społecznych aspektów współczesnego futbolu. W debacie uczestniczyli Jacek Purski ze Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ oraz Mark Perryman, lider angielskich kibiców, autor książek i założyciel inicjatywy Philosophy Football. Dzień przed meczem odbyło się spotkanie przedstawicieli ‘NIGDY WIĘCEJ’ ze studentami dziennikarstwa sportowego w londyńskim University of the Arts. Tematem dyskusji była rola mediów w przeciwdziałaniu rasizmowi i dyskryminacji w sporcie.

W Polsce Tygodnie Akcji – Futbol Przeciwko Rasizmowi rozpoczęto 17 października wraz z ogólnokrajową akcją ‘Polska dla Wszystkich’. Jej inicjatorem jest Minister Spraw Zagranicznych i jak co roku aktywnie wspiera ją Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’. Spektakularnym elementem akcji był taneczny happening na Placu Zamkowym w Warszawie, współorganizowany przez Urząd Miasta Warszawy.

W niedzielę 27 października na boisku stołecznego Zespołu Szkół im. Konarskiego miał miejsce wyjątkowy mecz pod hasłem ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ pomiędzy Reprezentacją Piłkarzy Afryki występujących w polskich klubach a FC Tolerancja (w składzie m.in.: Piotr Świerczewski – były kapitan reprezentacji Polski, zawodnicy Reprezentacji Artystów Polskich, dziennikarze: Tomasz Sianecki, Tomasz Jachimek, Kamil Dąbrowa oraz politycy i byli piłkarze). Wśród kibiców obecni byli m.in. europoseł Paweł Zalewski, senator Andrzej Person oraz trener Andrzej Strejlau.


Dzień wcześniej we wspierającym Tygodnie Akcji FARE wielokulturowym Pucharze Narodów Warszawy – MoneyGram Nations Cup wzięli udział zawodnicy z 18 krajów, w tym z Nigerii, Indii, Rosji, Czech, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Irlandii oraz Polski.

Podczas Tygodni Akcji miały miejsce nie tylko wydarzenia sportowe. Przedstawiciele Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ propagowali przesłanie akcji FARE w trakcie warszawskiego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który w dniach 20-23 października zgromadził setki uczestników z całego świata. Członkowie ‘NIGDY WIĘCEJ’ mieli okazję osobiście przekazać informację o swoich inicjatywach noblistom, z Jego Świątobliwością XIV Dalajlamą na czele.

Ponadto w całej Polsce odbyło się kilkanaście innych wydarzeń, których celem była walka z rasizmem i agresją w piłce nożnej, w tym mecze towarzyskie, turnieje, koncerty, debaty, spotkania w szkołach i na uczelniach, prezentacje i szkolenia. Współorganizatorami akcji były szkoły i placówki wychowawcze, kluby sportowe, kibice, organizacje pozarządowe i przedstawiciele lokalnych społeczności.

Z ramienia sieci FARE jak co roku Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ koordynowało też działania organizowane w ramach Tygodni Akcji w krajach Europy Wschodniej. Imprezy pod egidą FARE odbyły się m.in. na Ukrainie, w Mołdawii, Rosji i Gruzji.

– ‘Bardzo cieszy różnorodność inicjatyw edukacyjnych podejmowanych w ramach tegorocznych Tygodni Akcji FARE. Nie wolno nam jednak osiadać na laurach, dlatego planujemy już kolejne działania’ – mówi dr hab. Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, profesor Collegium Civitas i wiceprzewodniczący zarządu sieci FARE.

Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i autor ‘Brunatnej Księgi’ odnotowującej rasistowskie zachowania, skomentował zdarzenie jakie miało miejsce kilkanaście dni temu na stadionie klubu ROW Rybnik, gdzie pojawił się napis ‘Nie dla Murzyna, ROW to biała drużyna’. – ‘W przypadku bezczynności takie zagrożenia będą narastać. Ostatni incydent w Rybniku to nie pierwszy raz’ – stwierdził.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. Prowadzi kampanie ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’, jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: 'RESPECT Diversity – Football Unites'.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.farenet.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
INNPoland 0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Morawiecki zgłasza rewolucyjny pomysł: Samochody wrócą na buspasy!
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Przy tych posunięciach twardy elektorat... wymięka. Tak PiS wkurzyło swoich wyborców
0 0Zapytali o koszty wizyt zagranicznych Szczerskiego. Kwota wbija w fotel
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Nauczyciel pokazuje absurd. "Podręczniki niezgodne z podstawą"