O autorze
Jakub Filip Turcza

Kandydat nauk medycznych - okulista. Zainteresowany problemem jaskry, mikrochirurgią zaćmy, chirurgią refrakcyjną oraz zabiegami w obrębie przedniego odcinka. Przedsiębiorca oraz członek zarządu firmy z grupy dóbr luksusowych.

Związany z Kliniką Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz innymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami, w których nieustannie zdobywa doświadczenie i poszerza wiedzę.

Posługuje się językiem angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Uczestnik naukowych konferencji i zjazdów, a także szkoleń specjalistycznych w Polsce oraz o charakterze międzynarodowym.

W okresie studiów związany z platformą MEDtube, gdzie dotychczas publikuje rezultaty swoich badań.
W naTemat publikuje artykuły z zakresu "Zdrowia i Profilaktyki".

Kontakt:
e-mail: jakubturcza1@gmail.com


nieautoryzowana nota biograficzna

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego – czyli małoinwazyjna droga do komfortowego życia bez bólu.

Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, inaczej cholecystektomia to jeden z najpopularniejszych chirurgicznych zabiegów małoinwazyjnych.


Kilka słów o pęcherzyku żółciowym i jego roli w ludzkim organizmie...
Pęcherzyk żółciowy to pojedynczy narząd o długości ok. 10cm, zlokalizowany poniżej prawego płata wątroby, w prawym podżebrzu. Jego główną funkcją jest magazynowanie żółci – płynnej wydzieliny produkowanej przez wątrobę – oraz zagęszczanie jej, a następnie wydalanie do dwunastnicy poprzez przewody żółciowe, pod wpływem działania hormonu peptydowego - cholecystokininy. Żółć odgrywa ważną rolę w procesie trawienia, gdyż wspomaga rozpad (emulgację) tłuszczy, które w ludzkim organizmie odgrywają niesłychanie ważne role - stanowią składnik błon komórkowych, są podstawowym rozpuszczalnikiem dla biologicznie ważnych związków nierozpuszczalnych w wodzie, np. niektórych witamin.
Czym jest laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego?
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, inaczej cholecystektomia to jeden z najpopularniejszych chirurgicznych zabiegów małoinwazyjnych. Polega na wykonaniu czterech, niewielkich nacięć w powłokach brzucha i wprowadzeniu do jamy brzusznej laparoskopu – urządzenia zaopatrzonego w kamerę, dzięki któremu chirurg-operator może zobaczyć operowane miejsce na ekranie monitora oraz narzędzi chirurgicznych za pomocą, których usunie narząd, będący źródłem niepożądanych objawów.Jakie choroby oraz objawy sugerują Nam, by poddać się zabiegowi laparoskopowemu?
Najczęstszą chorobą pęcherzyka żółciowego jest powstawanie i gromadzenie się w nim kamieni żółciowych. Zazwyczaj nie daje ona objawów, może jednak powodować zapalenie i związane z nim dolegliwości.
Pacjenci zmagający się z problemami, związanymi z pęcherzykiem, często odczuwają dyskomfort, a niekiedy nawet ból w prawej, górnej części jamy brzusznej, występujący w krótkim czasie po spożyciu tłustych potraw, utrzymujący się nawet do kilku godzin od spożycia ciężkostrawnego posiłku. Dolegliwością bólowym, które mogą nasilać się wraz z upływem czasu, promieniując do kręgosłupa lub prawej łopatki, towarzyszą nudności, wymioty, wzdęcia oraz niekiedy podwyższona temperatura ciała.


Wskazaniem do wykonania zabiegu są powyższe objawy, potwierdzone badaniem ultrasonograficznym. Zabieg rekomendowany jest również młodym pacjentom, u których złogi w pęcherzyku żółciowym są duże, oraz gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań.

Na czym polega cholecystektomia i jak się do niej przygotować?
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego to zabieg, który nie pozostawia na ciele pacjenta większych śladów, świadczących o ingerencji chirurgicznej. Chirurg-operator wprowadza bowiem do jamy brzusznej, poprzez niewielkie nacięcie w okolicy pępka, specjalny port, za pomocą, którego wprowadzi następnie laparoskop – instrument chirurgiczny zakończony kamerą. Poprzez dodatkowe porty, operator wprowadza do jamy brzusznej narzędzia chirurgiczne, służące do preparowania i usunięcia pęcherzyka żółciowego. W przypadku stwierdzonej kamicy w trakcie zabiegu wykonywane jest kontrolne zdjęcie rentgenowskie, które obrazuje, czy kamienie są zlokalizowane również w przewodach żółciowych. Jeżeli tak, można je usunąć przy pomocy specjalnego endoskopu lub mogą one zostać usunięte później podczas innej mało inwazyjnej procedury (ERCP). Po dokonaniu resekcji pęcherzyka, narzędzia chirurgiczne oraz laparoskop są usuwane z jamy brzusznej, następnie następuje wyciągnięcie portów oraz zamknięcie miejsc cięcia, 1-2 szwami lub specjalnym chirurgicznym plastrem.
Aby zwiększyć komfort pacjenta i ograniczyć stres śródzabiegowy stosuje się znieczulenie ogólne, dzięki któremu pacjent śpi, nie odczuwając jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej.Pacjent przed zabiegiem, może zostać poproszony o „przygotowanie (wyczyszczenie) jelit”, które polega na stosowaniu w okresie przedoperacyjnym diety bogatej w płyny, a jednocześnie ubogiej w produkty ciężkostrawne. Na dzień przed zabiegiem zaleca się kąpiel pod prysznicem. Po północy, w noc poprzedzającą operację nie należy pić i jeść. Ewentualne leki, które pacjent regularnie przyjmuje, powinny zostać zażyte rano w dniu zabiegu. O wszystkich środkach zażywanych regularnie, pacjent powinien poinformować personel medyczny w dniu przyjęcia na zabieg. Wszelkie środki przeciwzapalne oraz zaburzające proces prawidłowego krzepnięcia krwi powinny zostać odstawione w porozumieniu z lekarzem do tygodnia przed zabiegiem. W razie konieczności Lekarz Rodzinny może zalecić stosowanie zastępczo heparyny drobnocząsteczkowej stosowanej we wstrzyknięciach podskórnych. Zabrania się kategorycznie stosowania wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych przed oraz po zabiegu w okresie rekonwalescencji. Zaleca się, by pacjent prowadził oszczędzający tryb życia, lekkostrawną dietę oraz miał zapewnioną pomoc osoby zaufanej w okresie po zabiegu.

Czego można się spodziewać po zabiegu oraz jakie są ewentualne powikłania?
Cholecystektomia to zabieg chirurgiczny, który jest obarczony ryzykiem powikłań śród- oraz pooperacyjnych, a także wystąpieniem niepożądanych objawów czasowo lub stale. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać ból w okolicy operowanej oraz wzdęcia, może też zmagać się z czasowym zatrzymaniem stolca. Zaleca się, by osoba prowadziła lekkostrawną dietę, by zminimalizować niepożądane objawy związane z brakiem pęcherzyka żółciowego. Pacjenci po spożyciu tłustych produktów mogą zmagać się z niestrawnością oraz biegunkami, a także dokuczliwym dyskomfortem w obrębie jamy brzusznej, co było mniej odczuwalne przed zabiegiem. Powyższe objawy pooperacyjne występują rzadziej u osób, u których objawy związane z chorobami pęcherzyka żółciowego były bardziej nasilone przed zabiegiem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem