O autorze
Od 6 lat zajmuje się polityką narkotykową. Założyciel Studenckiej Inicjatywy Narkopolityki oraz europejskiej sieci Youth Organisations for Drug Action.
Przez kilka lat pracował dla portalu Talking Drugs. Współpracuje również z wieloma innymi organizacjami zajmującymi się polityką narkotykową, w tym: Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Społeczny Komitet ds. AIDS, OSF Global Drug Policy Program, Monar na Bajzlu, Release, Students for Sensible Drug Policy.

Urugwaj zalegalizował marihuanę

Dosłownie kilka minut temu urugwajski senat przyjął ustawę legalizującą produkcję, dystrybucję i sprzedaż marihuany dorosłym obywatelom.


Idea legalizacji marihuany w Urugwaju wyszła od prezydenta Jose Mujica, które jak twierdzi sam konopi nigdy nie palił i absolutnie tego nie popiera ale widzi w legalizacji jedyną szansę zwalczenia przestępczości narkotykowej i zaprzestania kryminalizacji użytkowników.

Kilka miesięcy temu ustawę przegłosował urugwajski parlament, do jej przyjęcia konieczna była jeszcze zgoda senatu, który przed chwilą głosami szesnastu z dwudziestu dziewięciu senatorów zatwierdził projekt.
Według nowego prawa każdy pełnoletni obywatel będzie mógł co miesiąc kupić w aptece do 40 gramów marihuany, w cenie $1 za gram (cena czarnorynkowa wynosi około $1.50) oraz uprawiać na swojej posesji do 6 krzaków. Przewiduje ono również możliwość tworzenia "społecznych klubów konopnych", które będą uprawiały konopie na potrzeby swoich członków, których liczba w jednym klubie nie będzie mogła przekroczyć 45.

Skrócony tekst ustawy w języku hiszpańskim tutaj; pełny tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WARTO WIEDZIEĆ 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż