O autorze
Od 6 lat zajmuje się polityką narkotykową. Założyciel Studenckiej Inicjatywy Narkopolityki oraz europejskiej sieci Youth Organisations for Drug Action.
Przez kilka lat pracował dla portalu Talking Drugs. Współpracuje również z wieloma innymi organizacjami zajmującymi się polityką narkotykową, w tym: Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Społeczny Komitet ds. AIDS, OSF Global Drug Policy Program, Monar na Bajzlu, Release, Students for Sensible Drug Policy.

Urugwaj zalegalizował marihuanę

Dosłownie kilka minut temu urugwajski senat przyjął ustawę legalizującą produkcję, dystrybucję i sprzedaż marihuany dorosłym obywatelom.


Idea legalizacji marihuany w Urugwaju wyszła od prezydenta Jose Mujica, które jak twierdzi sam konopi nigdy nie palił i absolutnie tego nie popiera ale widzi w legalizacji jedyną szansę zwalczenia przestępczości narkotykowej i zaprzestania kryminalizacji użytkowników.

Kilka miesięcy temu ustawę przegłosował urugwajski parlament, do jej przyjęcia konieczna była jeszcze zgoda senatu, który przed chwilą głosami szesnastu z dwudziestu dziewięciu senatorów zatwierdził projekt.
Według nowego prawa każdy pełnoletni obywatel będzie mógł co miesiąc kupić w aptece do 40 gramów marihuany, w cenie $1 za gram (cena czarnorynkowa wynosi około $1.50) oraz uprawiać na swojej posesji do 6 krzaków. Przewiduje ono również możliwość tworzenia "społecznych klubów konopnych", które będą uprawiały konopie na potrzeby swoich członków, których liczba w jednym klubie nie będzie mogła przekroczyć 45.

Skrócony tekst ustawy w języku hiszpańskim tutaj; pełny tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

LEKKO

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
DAD:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
POLECAMY 0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
0 0To on przypisuje sobie sukces, że Kurski zmienił miejsce sylwestra
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces