O autorze
Janusz Lewandowski (ur. 13 czerwca 1951 w Lublinie) – polski ekonomista i polityk, doktor nauk ekonomicznych, od 2010 do 2014 komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu w Komisji Europejskiej, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych, poseł do Parlamentu Europejskiego, szef polskiej delegacji w Grupie EPL, przewodniczący delegacji UE-Iran.

Rosyjska dezinformacja i polskie wybory

Wizjoner Mrożek przewidział zagrożenia demokracji w epoce Internetu. „Oskarżą cię że jesteś wielbłądem. Proste i wymowne. Ale tłumaczenie dlaczego nie jesteś wielbłądem wymaga dłuższego wywodu, a na to nie ma czasu”. Przypomniałem sobie mądrość Mrożka, gdy zadziałało wierutne kłamstwo o „Polsce w ruinie”. Ponownie teraz, gdy ujawnia się udział firmy Cambridge Analytica w manipulacji wyborczej. Na ile dane kilkudziesięciu milionów użytkowników portalu Facebook pomogły w ogłupianiu wyborców w USA? Pewnie pomogły, skoro uwierzyli w „fake news” upowszechniane przez sztab wyborczy Donalda Trumpa w jego zwycięskiej i zarazem najbardziej kłamliwej kampanii w dziejach USA. Efektem jest przemiana głównego gwaranta bezpieczeństwa cywilizacji zachodniej w nieprzewidywalnych, skorych do awanturnictwa mieszkańców Białego Domu. Źle wróżyła cywilizacji euro-atlantyckiej końcówka roku 2016, bo przed Trumpem było nieszczęsne referendum brytyjskie 23 czerwca, w którym kłamstwo i manipulacja także odegrały swoją rolę. Oba przypadki opiewano w kręgach PiS jako zwycięstwo demokracji. Nic dziwnego, bo przed Trumpem i Brexitem były polskie wybory roku 2015. A w nich królowało kłamstwo: „Polska w ruinie”!


Źle to wszytko wróżyło, ale rok 2017 przyniósł polityczne otrzeźwienie. Wprawdzie wybory w Czechach i Włoszech znowu pokazały moc demagogii, ale generalnie wzrosło zaufanie do Unii Europejskiej. Na szczęście, rosyjski ślad w manipulacji wyborczej w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach nie został zapomniany. Odwrotnie, otrucie Siergieja Skripala w Londynie wzmogło czujność i dociekliwość. Marc Zuckenberg, twórca Facebooka został zaproszony do Parlamentu Europejskiego, by wyjaśnić na ile personalne dane mogły służyć manipulacji wyborczej. Alexander Nix, szef Cambridge Analytica został zawieszony...

Dla nas najciekawsze jest to, że trop tych niesłychanych manipulacji wyborczych prowadzi do...Polski! Rodzimych manipulacji w roku 2015 było co niemiara. Zauważalny był nadzwyczajny wysyp internetowych trolli. Tylko krajowych trolli? Zamienili debatę publiczna w rynsztok, nasycony mową nienawiści w stopniu niespotykanym w Europie. A może obca dłoń pomogła, obstawiając „dobrą zmianę” w swoim interesie? Przez lata karta nie szła Putinowi. Patrzył bezradnie, jak dawne demo-ludy wynoszą się do NATO i UE. Ale objawił się Orban, potem Zeman, a w roku 2015 duet marzeń: Macierewicz z Kaczyńskim. Jeden zrobił wiele by osłabić obronność kraju i naszą wiarygodność w NATO. Drugi na tyle konfliktował od wewnątrz Unię Europejską, że zasługuje na miano ochotnika na wojnie hybrydowej, jaką Kreml prowadzi przeciw zjednoczonej Europie. Przerosło to najśmielsze oczekiwania Putina. Czy jego cyber-wojowie wzięli udział w kampanii wyborczej w Polsce roku 2015? Warto wiedzieć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!