Pomysł na Konkurs „Od mundurka do togi”, zrodził się pięć lat temu. Mieliśmy świadomość, że nigdy nie jest za wcześnie na zaznajamianie i oswajanie się z prawem, które przecież reguluje tak dużo dziedzin naszego życia. Kiedy startowaliśmy z projektem nie spodziewałam się, że tak szybko historia udowodni potrzebę takich działań. Widać teraz gołym okiem, jak ważne jest świadome, wyedukowane społeczeństwo o szerokich horyzontach, jak bardzo ważna jest znajomość oraz zrozumienie prawa, w tym Konstytucji, umiejętność wnioskowania i kształtowania własnych opinii, wyrażania ich z wzajemnym szacunkiem, bo przecież nie o samą wiedzę tylko chodzi.
Jak wygląda Konkurs? Jest on kierowany do młodzieży szkół średnich. W etapie I., który przeprowadzany jest w formie testu, uczniowie muszą wykazać się m.in. wiedzą o społeczeństwie, historii, znajomością Konstytucji. Powinni być na bieżąco z wydarzeniami politycznymi z Polski i ze świata. Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią etap I. zostanie przeprowadzony w tym roku w formie online. Do tej pory inauguracja Konkursu oraz część pisemna odbywały się w I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.
W etapie II., uczniowie przedstawiają Komisji Konkursowej rozwiązanie wcześniej udostępnionego kazusu oraz odpowiadają na zadawane pytania. Z kolei Finał jest symulacją rozprawy sądowej, w trakcie której wcielają się w rolę obrońcy lub oskarżyciela.
Poza wiedzą merytoryczną oceniana jest również umiejętność prezentacji, wypowiadania się, obrony swojego stanowiska, sztuka argumentacji, kultura wystąpienia - stąd np. współpraca przy Konkursie z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i z marką odzieżową Emanuel Berg, która wyszła również z inicjatywą przygotowania dla uczniów wystąpienia poświęconego klasycznej elegancji.