O autorze
Pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Trzeba je zadawać, zwłaszcza jeżeli są niewygodne dla pytanego. Potraktujmy to jako motto mojego pisania.
Co poza tym?
Generalnie nie narzekam. Robię to co lubię - jestem specem od PR w sferze kultury. Mam słabość do sztuki, co owocuje blogiem: Mocna Kultura
O świecie dowiaduję się codziennie czegoś nowego, zazwyczaj złego. Moją oceną dzielę się z Wami.
Między nami fajnie jest. Przecież.

Kiedy przyjdą zniszczyć grób twoich rodziców

Twój ojciec był Ukraińcem? Twoja matka Żydówką? A może po prostu należał do partii komunistycznej? Nie zdziw się gdy znajdziesz Jego, Jej, grób zdemolowany i pobazgrany napisami w stylu „śmierć kurw..m”, „Do Izraela żydowskie świn..e”, "Śmierć banderowskim faszystom”.


Skąd ta myśl? Otóż kilka dni temu w miejscowości Rajgród (Podlaskie), zbezczeszczono pomnik pamięci wymordowanych w czasie II wojny rajgrodzkich Żydów. Ktoś namalował na nim czerwoną farbą krzyż celtycki i obraźliwe napisy (na zdjęciu powyżej).


To nie pierwsze zniszczenia tego pomnika, odsłoniętego we wrześniu 2014 roku. Wcześniej właściwie nie wiedziano, że las koło miasteczka pełen jest żydowskich trupów. Może jakiś wpływ na zbiorową amnezję miał fakt, że - wg zeznań świadków - Polacy brali udział w akcji "oczyszczenia" Rajgrodu z Żydów. Nie chce się w to zagłębiać, to sprawa dla historyków i IPN.

Facebookowa naiwność
W każdym razie, napisałem o tym wydarzeniu na moim facebooku. Ku mojemu zdziwieniu nie wszystkie komentarze były głosami oburzenia. Dowiedziałem się, że to pewnie "odosobniony przypadek", niezwiązany z rzekomym antysemityzmem moich rodaków. Ktoś to genialnie skomentował; "To kolejny z długiej serii zupełnie odosobnionych przypadków".


"Mistrza dnia" zdobył jednak inny z dyskutantów. Odkrył on „prawdziwych" winowajców. Poinformował mnie, że ten pomnik zniszczyli tak naprawdę… lewacy. Duchowi zwolennicy SB oraz wredne kręgi pro-KOD’owskie. Po co to zrobili? Żeby podsycić nienawiść do prawicy, PiS i dobrej zmiany.

Tak czyszczenie pomnika w Rajgrodzie też nic nie załatwi. Istnieje dziś ogólne przyzwolenie na tropienie i niszczenie „wrogów ojczyzny”. Mniej lub bardziej wymyślonych. I nie chodzi tu wcale o Żydów! To taki temat błędne koło, że niby Polacy "antysemityzm wypili z mlekiem matki". Bzdura.

Chodzi o postępujący szalenie szybko proces szukania i wskazywania wrogów publicznych. Lewaków, lemingów, Platfusów, Żydów, uchodźców, gejów, feministek, rowerzystów i leworęcznych. Każdy dobry.

Święty Kibol Wniebowzięty
Od miesięcy trwa proces zmieniania kiboli stadionowych w świętych. Dzisiaj kibol co wieczór przedstawiany jest w Wiadomościach TVP jako wzorowy patriota, który czasami tylko kogoś pobije, ale przecież patriotyzm chwilami tego wymaga i to są generalnie „fajne chłopaki”.

Tragedią jest to, że w ten styl mówienia włącza się Kościół Katolicki. Występy księdza z Białegostoku na zlocie narodowców, były tego przerażającym przykładem.

Nagonka na uchodźców też udała się świetnie. Dziś polskie dzieci boją się na ulicy człowieka o ciemniejszej skórze, zagraniczni – śniadzi lub czarni - studenci w Białymstoku są proszeni o niewychodzenie na ulice, w Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocławiu, pali się na europejskim Rynku kukłę Żyda.

Co dalej? Dziennikarze TVN to „szmaty”, Wyborczej to „michnikowskie żydowiny”, Olejnik i Lisa (jakby tam ich nie oceniać) trzeba powiesić, Bartoszewski to agent gestapo, Owsiak kombinator, Agnieszka Duczmal nie zapełnia sali na koncertach swojej orkiestry, a Janda ma własny interesik teatralny i ma spadać.

Nie lubię polityki, nie chce o niej mówić i pisać. Ale dzisiaj wlewa się ona do mojego domu, bo mam inne poglądy. Nawet nie agresywne, po prostu inne. Czy grób moich rodziców także zastanę kiedyś zdemolowany?

Ty też
Nie życzę żeby każdemu z tych bandziorów, którzy obrazili zmarłych bluzgami malując je na grobach i pomnikach, ktoś napisał to samo na grobach ich matek. Nie życzę.

Ale ostrzegam, że po którymś zbezczeszczonym, zniszczonym grobie skończy się czas nieagresji i ludzie powstaną w obronie grobów ich ojców i matek, dziadków i babć.

Powstaną, bo są uczciwymi Polakami.

***
PS: Grajewska policja zatrzymała 16-latka, który okazał się sprawcą zniszczenia pomnika upamiętniającego dawny cmentarz żydowski. Pozostaje zastanowić się, skąd 16-letni dzieciak wiedział że Żydzi to wrogowie? "Wszy tego świata"? Przecież pewnie nie widział Żyda na oczy. Kto go tego nauczył, kto dał przyzwolenie?

PS2: nie mylę "kibiców" z "kibolami". Kibice to fajni ludzie, związani ze swoim klubem. Pod nazwą "kibole" rozumiem bandyterkę stadionową. Znam pozytywne inicjatywy kibicowskie, jak pomoc biedniejszym rodzinom w niektórych miastach, opieka nad sędziwymi Powstańcami Warszawskimi. Nie zaprzeczam też wynikającemu z wnętrza patriotycznemu uczuciu. Nie jestem jednostronny.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem