PILNE Nurkowie odnaleźli w jeziorze ciało Piotra Staraka
O autorze
Jerzy Borowczak - Polski polityk i działacz związkowy, poseł na Sejm III, VI i VII kadencji. Były opozycjonista w PRL W 1980 razem z Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu należy do bliskich współpracowników Lecha Wałęsy. Po powołaniu NSZZ "Solidarność" został wiceprzewodniczącym komisji zakładowej związku z SG. Po wprowadzeniu stanu wojennego dyscyplinarnie zwolniony, pracował w gdańskiej Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych.

„W OBRONIE PROF. GERSDORF I NIEZALEŻNYCH SĄDÓW”

Czas na krótkie podsumowanie ostatnich 16 miesięcy. PiS wygrało demokratyczne wybory. Dostało mandat do utworzenia rządu, ale nie zamachu na konstytucyjny ustrój Państwa. Znane są w historii przypadki kiedy, demokratycznie wybrani przywódcy sprzeniewierzali zaufanie społeczne i przekształcały demokrację w dyktaturę.


Pierwszych deliktów konstytucyjnych dopuścił się wybrany z ramienia PiS prezydent Andrzej Duda, umarzając postępowanie sądowe w sprawie toczącego się procesu wobec swojego kolegi Mariusza Kamińskiego. Andrzej Duda odmówił również przyjęcia ślubowania od trzech legalnie wybranych przez poprzedni parlament sędziów Trybunału Konstytucyjnego ( TK).


Po powołaniu rządu Beaty Szydło, od grudnia 2015 roku, ruszyła zorganizowana kampania dezinformacyjna i zostały podjęte nielegalne działania legislacyjne, które doprowadziły w efekcie do całkowitego politycznego podporządkowania TK. Na czele TK została umocowana, wybrana w sposób niezgodny z prawem, Pani Julia Przyłębska.

Rząd nie opublikował najważniejszych wyroków TK, który w swoich orzeczeniach jednoznacznie stwierdził niezgodność z Konstytucją kolejnych nowelizacji ustawy o TK, co jest bezdyskusyjnym złamaniem Konstytucji RP.

Większość parlamentarna PiS, proceduje w formie urągającej elementarnym zasadom parlamentaryzmu demokratycznego, wnosząc projekty ustaw w ostatniej chwili, uniemożliwiając tym samym rzetelną pracę opozycji nad tymi projektami. Marszałek Sejmu strofuje posłów opozycji, odbiera nam głos, poucza co powinniśmy mówić, a czego nie. Prawo jest uchwalane nocą i niechlujnie z licznymi błędami i deliktami konstytucyjnymi, a najważniejsza ustawa, budżet państwa, została uchwalona tylko głosami PiS, bez wymaganego quorum, czyli de facto nie mamy uchwalonego budżetu państwa.


W ostatnich tygodniach PiS przeszedł do kolejnej antykonstytucyjnej i antydemokratycznej ofensywy, która ma ostatecznie zniszczyć fundament państwa demokratycznego, jakim jest trójpodział władzy. PiS dezawuuje wymiar sprawiedliwości poprzez atak na całe środowisko prawnicze. Ofiarą tych bezprzykładnych ataków padła Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Pani Małgorzata Gersdorf. Grupa posłów PiS skierowała do zawłaszczonego przez tę partię TK wniosek o weryfikację legalności wyboru I Prezesa SN. PiS wnosi również ustawę, której celem będzie polityczne mianowanie całego składu Krajowej Rady Sądowniczej, ale również prezesów sądów powszechnych.

Jako demokratyczna opozycja parlamentarna przegraliśmy starcie z autorytarną większością wywodzącą się z obozu PiS. Również jako społeczeństwo obywatelskie, nie podołaliśmy do chwili obecnej, aby zatrzymać PiS w niszczeniu instytucji demokratycznego państwa prawa.

Dzisiaj musimy się zmobilizować w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości, w tym Sądu Najwyższego i Pierwszej Prezes SN Pani Małgorzaty Gersdorf. Każda inicjatywa społeczna podporządkowana temu celowi ma priorytet. Dlatego witam z wielką radością obywatelską inicjatywę na portalu społecznościowym FB pod nazwą W obronie Prof. Gersdorf i niezawisłych sądów i wspieram ją całym sercem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

AFERA PIEBIAKA

0 0#PiebiakGate to już zbyt wiele. Zbigniewie Ziobro, czas podać się do dymisji!
0 0O co chodzi w aferze z "Emilią" i Piebiakiem? Trzy najbardziej szokujące wątki
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"