O autorze
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego; sędzia w latach 70-tych; delegat na I Krajowy
Zjazd „Solidarności” - współautor projektu Posłania do Narodów Europy Wschodniej, internowany w stanie wojennym; senator I i II kadencji, współzałożyciel Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, współautor reform administracji publicznej w latach 90-tych; sędzia Trybunału Konstytucyjnego (prezes w latach 2006-08); obecnie nauczyciel akademicki w Uczelni Łazarskiego - twórca programu pierwszych w Polsce studiów Master in Public Administration; autor licznych publikacji dot. konstytucjonalizmu, administracji publicznej, historii; felietonista „Gazety Prawnej”; członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego

Abp Tokarczuk

Powoli wykrusza się Episkopat ukształtowany jeszcze przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Czy następcy są lepsi? – to znaczy, czy lepiej rozumieją ducha czasu? Z pewnością abp Ignacy Tokarczuk doskonale rozpoznał istotę PRL i potrafił z tej wiedzy praktycznie i efektywnie korzystać.


Wydawało się, że granice w których w miarę swobodnie można było się poruszać biskupowi w tamtych czasach zostały wyraźnie zakreślone. Ale Ordynariusz Przemyski śmiało i bez ceregieli je przekraczał – i właściwie bez żadnych poważniejszych konsekwencji.


Z pewnością w najbliższym czasie opisane zostaną wszystkie aspekty działalności tego wielkiego bez najmniejszej wątpliwości biskupa i, co trzeba podkreślić, obywatela, ale ja w tym miejscu chciałbym bardzo osobiście napomknąć o pewnym zdarzeniu, które wówczas za Jego sprawą bardzo umocniło ludzi wówczas więzionych.


Nie dane mi było osobiście się nim zetknąć i szczerze tego żałuję, bo nawet za życia wydawał mi się być postacią wręcz pomnikową, ale zawsze będę Go pamiętał przede wszystkim za względu na homilię, którą wygłosił 6 września 1982 r. na Jasnej Górze jako duszpasterz rolników.


Bez owijania w bawełnę, czy silenia się na dyplomację, bez kłaniania się okolicznościom, wyraził w tamtym dniu na Jasnej Górze co myśli o stanie wojennym – a właściwie co myślał i jak czuł w tamtej chwili każdy normalny człowiek.

Słowa tamtej homilii były proste i celne zarazem – nazywały rzecz po imieniu i wzywały przede wszystkim autorów stanu wojennego do opamiętania się. Z Przemyśla sprawy wyglądały zgoła inaczej niż z prymasowskiej Warszawy, ale trzeba było po prostu być Tokarczukiem, by dostrzec i zdiagnozować w pełni to, co się stało kilka miesięcy wcześniej. Może także z tego powodu, że z podstawowego wykształcenia był socjologiem?

Tamte słowa nie mogły przynieść natychmiastowego skutku, ale przede wszystkim umacniały rodzące się na gruncie „Solidarności” nowe społeczeństwo.
Czas tego nowego społeczeństwa – już obywatelskiego - dopiero miał nadejść, dopiero za kilka lat komuniści oddadzą władzę właściwie walkowerem, ta homilia zapowiadała już jednak jakąś nową rzeczywistość, która dla wielu w tamtym momencie mogła się wydać fantasmagorią.

Do naszego obozu internowanych w Nowym Łupkowie w Bieszczadach dotarła szybko jakimś naszym kanałem i szybko została tu na miejscu powielona. Pamiętam doskonale, że wydrukowano ją na sześciu stronach formatu A4 – na papierze też oczywiście przemyconym z zewnątrz.

Patrzyłem zachwycony na podarowany egzemplarz, nie chcąc wierzyć, że powstał właśnie tu, za kratami - techniką prostą, by nie powiedzieć prymitywną, a jednocześnie bardzo pracochłonną. Każdą stronę oryginalny egzemplarza dostarczonego oryginalnie drukowanego tekstu pokrywało się folią, a następnie trzeba było ją w miejscu prześwitujących liter ponakłuwać igłą. Powstawała w ten sposób matryca, służąca następnie do powielania. Zwykły atrament rozcieńczony stawał się farbą drukarską – i to cała tajemnica.

Tekst homilii został w ten sposób powielony już następnego dnia, a największym problemem było, oczywiście, owo dzierganie igłą. Iście benedyktyńska praca została wykonana w nocy przez grupkę skupioną wokół krakowskiego grafika Lecha Dziewulskiego - a może to on sam w pojedynkę nakłuł owe sześć bitych stron?
Nie sposób zapomnieć chwili, kiedy w naszych rękach znalazły się pierwsze egzemplarze tej historycznej homilii – można powiedzieć: pachnące jeszcze świeżą farbą drukarską.

Nie ma dwóch zdań – jak zauważył dwadzieścia lat wcześniej McLuhan: środek przekazu jest przekazem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie